RDS-TMC - naše navigace, vaše pohodová jízda

31. října  2005 v 14:02  
cestování s TMC navigací - Foto:  Archiv ČRo

cestování s TMC navigacíFoto:  Archiv ČRo

Každý den nás trápí dopravní kolony a nikdy nevíme, kde a kdy nás překvapí. Český rozhlas denně v pravidelných intervalech vysílá Zelenou vlnu - aktuální dopravní zpravodajství. V krátkých relacích informujeme především o nejvážnějších situacích. Pokud chcete vědět i vidět informace o jakékoli dopravní situaci, i když je právě neslyšíte v rádiu, pomůže vám systém RDS-TMC.

RDS-TMS nabízí aktuální informace o dopravní situaci všude kolem vás. Dokáže včas varovat před problémy na zvolené trase a navrhnout vhodnou objížďku. RDS-TMC je tu pro vaši plynulejší a bezpečnější jízdu. 

Český rozhlas spolu se svými partnery zahájil v pondělí 24. října 2005 první celoplošné RDS-TMC vysílání v nových zemích Evropské unie. Po drobných úpravách technologií na vysílačích můžete TMC data od konce října získávat ze všech vysílačů ČRo 1 - Radiožurnálu. 

Co je systém RDS-TMC? 

Technologie RDS (Radio Data System) zobrazuje na displeji rádia název zvolené stanice, titul právě přehrávané skladby nebo třeba i krátké textové zprávy o dopravní situaci. 

Systém TMC (Traffic Message Channel) za pomoci RDS přenáší přesně geograficky zaměřené dopravní informace. Je-li navíc vozidlo vybaveno satelitním systémem GPS, obdrží řidič pouze zprávy vztahující se k jeho bezprostřednímu okolí a zvolené trase. 

Informace v systému RDS-TMC je možné přijímat různými způsoby:
- autorádio s větším textovým displejem
- navigační přístroje s velkým grafickým displejem pro podrobné informace
- autorádio propojené s počítačem či PDA (tzv. "počítačem do dlaně") 

pohled na navigační přístroj s vyznačenou objížďkou - Foto: Jan Rosenauer

pohled na navigační přístroj s vyznačenou objížďkouFoto: Jan Rosenauer

Zprávy o dopravní situaci mohou přicházet v různé podobě:
- navigace s mapou (ukáže přímo místo, kde se stala nehoda atd. a nabídne možnost objížďky)
- hlasová navigace (instrukce o blížících se odbočkách či odbočovacích pruzích; většina přístrojů používá angličtinu, němčinu či francouzštinu, ale k dispozici už jsou i přístroje vybavené hlasovým výstupem v českém jazyce)
- kombinovaná navigace (mapa + hlas)
- textový výpis informací
- informační šipka směru jízdy (bez mapy) a další. 

Autorádia s navigací či navigační přístroje je možné zakoupit buď při nákupu auta nebo v prodejnách se spotřební elektronikou. 

- Systém RDS-TMC včas varuje před kolonami a pomáhá jim předcházet.
- Řidičům usnadňuje jízdu a tím snižuje počet stresových situací.
- Snižuje spotřebu pohonných hmot a ekologické zatížení přírody silniční dopravou. 

Celoplošné vysílání RDS-TMC překonává hranice Evropy. Řidiči mohou i v zahraničí slyšet informace o problémech na komunikacích před sebou ve své rodné řeči a navigační přístroje ve vozidlech jim navrhnou objízdné trasy. 

Vznik a zpracování vysílání RDS-TMC 

schéma vzniku a zpracování vysílání RDS-TMC - Foto:  Archiv ČRo

schéma vzniku a zpracování vysílání RDS-TMCFoto:  Archiv ČRo

Ukázkový příklad: 

Na dálnici D1 ve směru na Brno havaruje osobní automobil a převrátí se na střechu. Kvůli nehodě je dálnice v tomto směru neprůjezdná. 

Nehodu vidí Zpravodaj Zelené vlny Českého rozhlasu. Informaci okamžitě volá do společného callcentra Českého rozhlasu a Global Assistance na bezplatnou linku 800 12 20 12 určenou pro hlášení kritických dopravních situací. Nehoda je ověřena Policií ČR. 

Operátor v callcentru informaci zapíše do systému a zakóduje v protokolu ALERT-C. Např.: D1, směr Praha-Brno, km 75-81 (Hořice-Koberovice), nehoda - dopravní kolaps v úseku 6 km. 

Takto zakódovanou informaci operátor pošle do systému RDS stanice ČRo 1 - Radiožurnál, která ji prostřednictvím FM (VKV) rozhlasového signálu šíří přímo do navigačního přístroje v automobilu. Navigační přístroj pak nabídne možnost objížďky, v případě méně závažné dopravní kolize na událost pouze upozorní. 

Partneři vysílání RDS-TMC 

Na testování a následné realizaci projektu RDS-TMC, tedy na dynamické navigaci pro automobily v České republice, se podílí také Český rozhlas, který bude RDS-TMC vysílat v síti vysílačů Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. 

Český rozhlas 1 - Radiožurnál
Zpravodajsko-publicistická stanice, která 24 hodin denně poskytuje nejrychlejší informační servis o událostech doma i v zahraničí. Vysíláme pro vás publicistické a specializované pořady, pro motoristy pořad Motožurnál a informace o dopravní situaci v celé České republice v pravidelných i mimořádných relacích Zelené vlny. 

Teleasist a.s.
Pracuje s mnoha nejpokročilejšími databázovými systémy včetně unikátní tuzemské technologie RDS-TMC. Společně s Českým rozhlasem je v současné době jediným uceleným dodavatelem informací v systému RDS-TMC. 

Global Assistance
Společnost, která poskytuje asistenční služby motoristům po celé Evropě. K asistenčním službám pro motoristy patří kromě jiného také dopravní informace o situaci na silnicích celé České republiky a informace speciálně zaměřené na dálnici D 1. 

Eastwood Bohemia, spol. s r.o.
Společnost, jejímž cílem je přinášet nová řešení v oblasti informačních systémů, systémové integrace a projektového managementu. Je dodavatelem systémů pro firmy zabývající se asistenčními službami motoristům (např. Global Assistance a.s.) a mobilní operátory. Je rovněž dodavatelem technologie RDS-TMC společnosti Teleasist a.s. 

Autor:  Lenka Paličková  (lep), Jan Rosenauer  (jkr)
Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

 • 6. září  2010 v 16:00       rubrika: RDS-TMC

  Naše vysílání i pro vaše navigace… a víte kudy kam!

  Služba RDS-TMC je v provozu už několik let. Naučili jste se využívat její podpory? Aktuální informace vám pomohou zhodnotit dopravní situaci a v případě komplikací vám systém navrhne vhodnou objížďku.

   
 • 13.8.2010       rubrika: RDS-TMC

  RDS-EON a RDS-TMC na vysílačích ČRo 3 - Vltava

  Český rozhlas rozšířil servis pro motoristy i na vysílače stanice Vltava. Uživatelé rádií s podporou funkce EON tak mohou poslouchat dopravní informace na další celoplošné stanici. Navigační přístroje s podporou dynamické...

   
 • 28. března  2007 v 13:44       rubrika: RDS-TMC

  Dynamická navigace - náš pomocník na Vašich cestách

  Každý den nás trápí dopravní kolony a nikdy nevíme, kde a kdy nás překvapí. Český rozhlas denně v pravidelných intervalech vysílá Zelenou vlnu - aktuální dopravní zpravodajství. V krátkých relacích informujeme především...

   

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  D1, mezi km 204.8 a 206.4, ve směru Bohumín – PL, Pozor! Tvoří se kolona vozidel, zdržení, Od 26.05.2019 10:42 Do 26.05.2019 13:42
  D11, mezi km 0.8 a 1, ve směru Hradec Králové, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 26.05.2019 10:45 Do 26.05.2019 12:30, oprava havarijního výtluku litým asfaltem, údržba a opravy vozovek ...
  D5, mezi km 13 a 13.7, ve směru Rozvadov, Pozor! Tvoří se kolona vozidel, zdržení, Od 26.05.2019 10:47 Do 26.05.2019 13:47

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas