Zemřel patriarcha Srbské pravoslavné církve Pavle

21. listopad 2009

Ve věku 95 let zemřel minulou neděli v bělehradské vojenské nemocnici patriarcha Srbské pravoslavné církve Pavle. Ta tak ztrácí patriarchu a Srbové jako národ všeobecně respektovanou osobnost.

95letý srbský patriarcha Pavle zemřel po více než dvou letech strávených na lůžku v bělehradské vojenské nemocnice. Tam byl v listopadu 2007 převezen pro chatrný zdravotní stav, důsledek vysokého věku. Pavle, občanským jménem Gojko Stojčevič, se narodil v roce 1914 na území dnešního Chorvatska. Po studiích působil 33 let jako biskup raško-prizrenské eparchie, která zahrnuje i Kosovo. Později se přesunul do Bělehradu, kde se 2. prosince 1990 stal 44. tým patriarchou Srbské pravoslavné církve. Tedy v době, kdy Srbsko a celou bývalou Jugoslávii čekala léta těžkého válečného strádání.

Na počátku válek v Chorvatsku a v Bosně Srbská pravoslavná církev otevřeně podporovala chorvatské a bosenské Srby v jejich separatistických bojích. Nepůsobila tak vůbec ve prospěch smíření. Pozdější Pavleho snahy zamezit setrvávání části duchovních v ultranacionalistických postojích se míjely účinkem. Vztahy církve s Miloševičovým Srbskem se ale přesto postupně ochlazovaly. Patriarcha Pavle se pak snažil přispět k uklidnění válečných vřav. Sliboval, že učiní vše, aby přispěl k zastavení krveprolití, které ničilo Srby, Muslimy i Chorvaty. Srbové by podle něj měli bojovat proti tvrzením, že oni jediní jsou odpovědní za jugoslávské války. Měli to dokázat svým životem, když odsoudí všechny, kdo se dopouštěli zla. Protože jen ďábel a zlo mohou ve válkách, jako byly jugoslávské zvítězit, tvrdil Pavle.

Co prohlašoval o Kosovu, kde více než 33 let působil? Albánské vedení podle něj využilo příležitosti, aby svou nenávistí k Srbům dosáhlo separace Kosova. Albánci všem tvrdili, že se Srbů k smrti bojí. A dokázali přesvědčit ostatní, že jedině odtržení Kosova od Srbska je ochrání před srbským násilím.

Patriarcha Pavle byl na rozdíl od mnoha politiků Srby všeobecně uznávanou autoritou. Proslul svým skromným životem. Odmítal i používat automobil. Při cestách po Bělehradě, pokud mu to zdraví dovolovalo, jezdil tramvají s ostatními občany a na pěší zóně s nimi často rozmlouval. Pavle byl pohřben ve čtvrtek 19. listopadu na hřbitově u kláštera Rakovica. Srbská pravoslavná církev bude 40 dní držet za zemřelého patriarchu Pavleho smutek. Nový v pořadí 45. patriarcha Srbské pravoslavné církve by měl být zvolen do tří měsíců. Nahradí tak muže, jehož krédem bylo: Nikdy nebojuj proti zlu cizímu zlem vlastním.

autor: Alexander Tolčinský
Spustit audio