Zvířecí poradna - jak nabrat svaly

1. březen 2012

Pokud se potřebujete zeptat veterináře na problémy se svým domácím mazlíčkem, máte-li v úmyslu pořídit si zvíře domů anebo se chcete jen tak zeptat na cokoli ze života zvířat, máte jedinečnou šanci v naší poradně. Napište nám na deti@rozhlas.cz.

Dobrý den,
dcera má ročního beaucerona. Jako každé mládě je samá ruka, samá noha, ale protože hodně lítá celý den, uvažuje o nějakém vhodném příkrmu. Zatím mu vaří těstoviny a kuřecí žaludky s granulema dohromady. Jsou granule dostatečně výživné? Máte nějaké další tipy, co mu dávat, aby přibral? Např. jaké maso, vajíčko apod., jak to upravovat.
Děkuji moc a srdečně zdravím! L.

Dobrý den.
Vámi zmiňované granule osobně neznám, ale našla jsem si je na internetu a vzhledem ke složení by měli být kvalitní, varianta Junior plně odpovídá věku Vašeho psa. Měla bych k nim přeci jen jednu výhradu – jsou pro všechny mladé psy. Je přeci jenom rozdíl mezi ročním jezevčíkem či čivovou a velkým psem… Jak píši, nemám s nimi osobní zkušenost, ale vzhledem ke zkušenostem z ordinace bych Vám doporučila granule pro mladé psy velkého plemene (junior - large breed).

Vzhledem k tomu, že je Váš pes hodně aktivní, můžeme vyloučit některé nemoci (v takto mladém věku většinou vrozené), které se projevují „hubeností“ – konkrétně onemocnění srdce. Co nelze vyloučit je nadměrná funkce štítné žlázy – ta vede ke zvýšené rychlosti metabolizmu a zvíře i přes výraznou žravost je stále hubené. Hubené psy je také dobré důkladně odčervit.

Pokud se Vám zdá Váš pes hubený, klidně mu třeba o 15 procent navyšte denní příjem granulí. Příkrmy jste zvolili správně – ideální je kvalitní maso s rýží nebo těstovinami. Můžete přidat i vejce - nejlépe syrové, to je dobré také na kůži a srst. Psi jsou všežravci, takže můžete obohatit jídelníček i o mléčné výrobky – například tvaroh. Vyhněte se slaným a kořeněným poživatinám.

Nechci Vás nijak znervózňovat či dokonce děsit, ale pokud Váš pes nezačne během měsíce, po výše zmiňované změně jídelníčku, alespoň trošku přibírat, bylo by lepší navštívit veterináře. Ten objektivně zhodnotí „hubenost“ Vašeho psa a konkrétními dotazy a vyšetřením zjistí, zda není nemocný.

Určitě neuděláte chybu když necháte vyšetřit trus Vašeho psa (odborně koprologické vyšetření). Je to neinvazivní vyšetření – 3 dny po sobě budete sbírat trus Vašeho psa (z každé stolice jen kousek), všechny kousky dáte dohromady do jedné nádobky a veterinář tento směsný vzorek vyšetří. Zjistí, zda jsou nebo nejsou ve stolici přítomna vajíčka vnitřních parazitů (např. škrkavek, nebo tasemnic). I přes pravidelné odčervování se totiž může stát, že pes v sobě má nějaké parazity, kteří jsou odolní vůči použitému odčervovacímu přípravku….

autor: Kateřina Hýková
Spustit audio