Zvířecí poradna – pes kašle

3. říjen 2012

Pokud se potřebujete zeptat veterináře na problémy se svým domácím mazlíčkem, máte-li v úmyslu pořídit si zvíře domů anebo se chcete jen tak zeptat na cokoli ze života zvířat, máte jedinečnou šanci v naší poradně. Napište nám na deti@rozhlas.cz.

Náš pes od neděle kašle, občas vykašle takový bílý, jakoby napěněny hlen. V noci jsem ho slyšela také párkrát zakašlat. Nos má vlhčí než obvykle. Kašle víc vždy ráno, jak se začne hýbat. Chová se jinak normálně, běhá, dělá hlouposti. Teplota 38,2°C. Dávám mu lék Mucosolvan roztok a stříkačkou mu dávám čaj na kašel. Napadl mě jitrocelový sirup, jestli by nebyl lepší. Děkuji, P.

Dobrý den Petro.
Podle popisu stavu tvého psa to vypadá, že onemocněl infekční laryngotracheitidou. Jedná se o virový zánět horních cest dýchacích. Základní projevy jsou záchvatovitý dráždivý kašel, někdy mírná vodnatá rýma, může mu i trochu téci z očí – jakoby více slzel. Celková teplota bývá normální (u psa to znamená 37,5 – 39 stupňů celsia). Tento stav je vlastně obdobný nachlazení u člověka.

Jak jsem již zmínila, jedná se o virózu. Na viry nezabírají antibiotika, ale celková podpora organismu. To znamená v prvé řadě klidový režim, prostě nechat tělo se vymarodit. Vynechat dlouhé procházky, cvičák, běhání u kola či kolem koní atd. po dobu asi 1 týdne. Důležitá je kvalitní strava a léky podporující imunitu (schopnost těla bránit se onemocnění) – vitamín C obsažený například v jitrocelovém sirupu (2x denně lžičku sirupu). Na podporu vykašlávání je vhodný Mucosolvan sirup. Pokud při těchto opatřeních nedochází ke zlepšení během 2-3 dnů, je vhodné přidat léky na snížení otoku v krku, tím se sníží i dráždění ke kašli – tyto léky vydává pouze veterinární lékař.

Nemoc u jinak celkově zdravého jedince odezní za 7-10 dní. První 3 dny bývají nejhorší, poté dochází ke zlepšení až vyzdravení. Pokud máš pochyby o celkovém zdravotním stavu, tak bych ti doporučila navštívit veterináře.
Nemoc je infekční – přenáší se pomocí aerososlu vznikajícího při kašli a kýchání na další psy. Proto tvého pejska po dobu nemoci nepouštěj k dalším psům.

Komplikací může být druhotná bakteriální infekce a zánět dolních cest dýchacích – průdušek a plic. V tom případě ale bývají pacienti unavení, hůře se jim dýchá a mívají zvýšenou teplotu - je nutné nasadit antibiotika. Tento stav dokáže spolehlivě posoudit tvůj veterinář.

autor: Kateřina Hýková
Spustit audio