Zvířecí poradna pro vaše mazlíčky - alergie na bleší kousnutí

Pokud se potřebujete zeptat veterináře na problémy se svým domácím mazlíčkem, máte-li v úmyslu pořídit si zvíře domů anebo se chcete jen tak zeptat na cokoli ze života zvířat, máte jedinečnou šanci v naší poradně. Napište nám na deti@rozhlas.cz.

Dobrý den, jak vypadá alergie na bleší kousnutí? Děkuji za informaci, Jana.

Alergie na bleší kousnutí je nejčastější příčinou svědění a drbání se u psů i koček. Když blecha kousne vaše zvíře, vpraví mu malé množství svých slin do kůže. Psi a kočky si mohou vyvinout alergickou reakci na tyto sliny a to způsobí časté svědění a drbání. Pocit svědění může přetrvávat až 2 týdny po posledním bleším kousnutí.

Nejčastějšími projevy alergie na bleší kousnutí u psů jsou vykusování a drbání v oblasti zadku, kořene ocasu a ve slabinách. Často se objevuje následný povrchový zánět kůže (takzvaný „hot spot“, neboli akutní povrchová mokvavá dermatitis) a další druhotné záněty kůže. U koček jsou projevy alergie na bleší kousnutí méně výrazné, viditelné je zejména drbání a okrsky ztráty chlupů, častěji jsou však v srsti na krku a na zádech cítit malé stroupky a ranky (odborně nazvané miliární dermatitida).

Pro majitele může být matoucí, že mluvíme o alergii na bleší kousnutí a přitom na zvířeti nevidí blechy. To velmi často souvisí s faktem, že psi i kočky dokáží významnou část blech vykousat a spolknout. Můžete na zvířeti najít důkazy o přítomnosti blech pomocí vyčesání srsti kartáčkem a objevení blešího trusu. Bleší trsu jsou malé černé částečky. Pokud jsou položeny na mokrý papír, okolí trusu se zbarví do červena v důsledku přítomnosti částečně natrávené krve v těchto exkrementech.

Dospělé blechy prožijí většinu svého života na zvířeti. Blechy kladou vajíčka na zvíře, ale ty velmi rychle ze zvířete spadnou a zamořují prostředí, ve kterém se zvíře pohybuje. Z vajíček se líhnou larvy, které se živý právě trusem dospělých blech. Larvy se pak mění v kukly a dále se vyvíjí dospělá blecha. Proto jedna blecha nalezená na vašem zvířeti znamená přítomnost stovky nedospělých stádií blech v prostředí. Pouze dlouhodobá efektivní a bezpečná terapie alergie na bleší kousnutí udrží vaše zvíře bez přítomnosti blech.

autor: Kateřina Hýková
Spustit audio