Zvířecí poradna pro vaše mazlíčky – nemocný chameleon

Pokud se potřebujete zeptat veterináře na problémy se svým domácím mazlíčkem, máte-li v úmyslu pořídit si zvíře domů anebo se chcete jen tak zeptat na cokoli ze života zvířat, máte jedinečnou šanci v naší poradně. Napište nám na deti@rozhlas.cz.

Dobrý den, mám 6 měsíční samičku, které otekl jazyk a má ho červený a s tím jí vyskákaly i žluto hnědé skvrny a i přesto se snaží jíst poměrně dost, tak bych Vás chtěl poprosit, jestli s tím nemáte zkušenosti. Možná je gravidní + má infekce jazyka, léčí se to antibiotikama? Předem moc děkuji, Dominik H.

Ahoj Dominiku.

Na úvod musím přiznat, že nejsem specialistkou na choroby plazů, nicméně drobné zkušenosti s plazy mám, tak snad bude má odpověď pro tebe dostačující.

Vzhledem k popisu stavu tvé chameleonky se nejspíše opravdu jedná o infekci. Nejčastěji se zánětem tlamy a kůže projevují infekce bakteriální, které se opravdu léčí antibiotiky. Problémem je, že bakterie jako takové málokdy stačí sami o sobě vyvolat onemocnění – samotná přítomnost těchto mikroorganismů v prostoru terária k propuknutí infekce u plazů nestačí. Onemocní zvířata, která jsou poraněná (zranění je pak vstupní branou infekce), pod vlivem stresu (nedostatečný prostor, nevhodně konstruovaný výběh, nesprávně sestavená chovná skupina), podvyživená nebo prodělávající už jiné závažné onemocnění, které snižuje obranyschopnost. Bakterie jsou tedy zejména původci druhotných infekcí plazů.

Každopádně je dobrým znamením, že tvá samička chameleona má stále chuť a přijímá potravu. Poradila bych ti co nejdříve zajít i se samičkou k veterináři, který se problematikou plazů zajímá. Měl by ji nejen prohlédnout a odborně vyšetřit, ale také s tebou probrat všechny možné příčiny vzniku onemocnění – včetně podmínek chovu. Pokud spolu přijdete na nějaký zádrhel, jeho napravením bys měl mít ty i tvůj chameleon napůl vyhráno. Jinak je docela možné, že se infekce po léčbě antibiotiky vytratí, ale za nějakou dobu se opět objeví…

autor: Kateřina Hýková
Spustit audio