Zvířecí poradna pro vaše mazlíčky - změny u psa po kastraci

Pokud se potřebujete zeptat veterináře na problémy se svým domácím mazlíčkem, máte-li v úmyslu pořídit si zvíře domů anebo se chcete jen tak zeptat na cokoli ze života zvířat, máte jedinečnou šanci v naší poradně. Napište nám na deti@rozhlas.cz.

Dobrý den paní doktorko. Jaké změny nastanou u psa po kastraci? Petra K.

Po kastraci se změní metabolismus a aktivita psa. Tendenci k přibývání na váze lze zvládnout dodržováním pravidelného pohybového režimu a výběrem vhodného krmení (např. určeného pro kastráty nebo řady light). Ztloustnutí psa po kastraci mívá na svědomí především majitel.

Předem není možné odhadnout, k jak výrazné změně chování u psa po kastraci dojde. K zásadním povahovým změnám dochází zřídka a jedná se především o zklidnění temperamentu. Velmi záleží na tom, zda dané chování je zapříčiněno vlivem pohlavních hormonů. Po kastraci klesá koncentrace testosteronu (testosteron je produkován Leydigovými buňkami ve varlatech, odbouráván z krve je játry). Chování, které je podmíněno testosteronem, by mělo být postupně během několika týdnů až měsíců utlumeno. Kastrovaní psi se mohou stát mazlivějšími, nedůvěřivějšími nebo opatrnějšími. Co se týká postavení ve smečce, i kastrát si může vydobýt dominantní postavení. Kastrace rozhodně nemá žádný vliv na intelekt zvířete. U služebních psů ale může dojít ke snížení výkonu.

Někdy se psi i po kastraci pokoušejí nakrývat háravé feny. I přes uskutečněný pohlavní akt je možnost zabřeznutí feny vyloučena.

Provedení kastrace má samozřejmě výhody i nevýhody. U jedinců, u kterých není záměrem další rozmnožování, převažují pozitiva nad negativy. Kastrace je prevencí výskytu některých onemocnění a může prodloužit život psa.

Pevně doufám, že kastrace Vašeho psa přinese Vámi očekávaný efekt.

Srdečně zdravím, MVDr. Katka Hýková

autor: Kateřina Hýková
Spustit audio