ZVÍŘECÍ PORADNA - TŘES ANDULKY

6. listopad 2012

Pokud se potřebujete zeptat veterináře na problémy se svým domácím mazlíčkem, máte-li v úmyslu pořídit si zvíře domů anebo se chcete jen tak zeptat na cokoli ze života zvířat, máte jedinečnou šanci v naší poradně. Napište nám na deti@rozhlas.cz.

Koupil jsem si novou andulku a mam jí už měsíc (jsou jí 3 měsíce). Když jsme ji přivezli, bylo jasné, že bude vyděšená. Tak jsem se nějak zvláště nekoukal na to, jestli se klepe nebo ne. Ale už jí máme měsíc, a když jen tak stojí na bidýlku vidim, jak se jí křidýlka klepou a pokud si ji hladíme, tak to i cítím... nevim, jestli to chce čas, nebo něco jiného. Ještě se nás bojí, nechá se pohladit jen někdy a na ruku neleze (z nosu jí nic neteče a stolici má taky dobrou). Prosím o radu, děkuji, Matěj.

Ahoj Matěji.
Chování, které popisuješ u své andulky, určitě není normální. Samotný třes není příznakem konkrétního onemocnění.
Nepíšeš, kde máš umístěnou klec. Je důležité, aby byla na klidném místě, kde je stálá teplota a hlavně není průvan – na to jsou andulky hodně citlivé a mohou se třást zimou. Zkontroluj tedy, jestli v místě, kde je klec, neproudí chladný vzduch.
Přestože kromě třesu vypadá tvá andulka zdravě, může třes upozorňovat na jakékoliv onemocnění – bylo by dobré navštívit s ní veterináře. Je výborné donést andulku v její kleci i se vzorkem trusu, který veterinář vyšetří.
Jak sám píšeš, může třes vyvolávat i stres… Ale měsíc je dostatečně dlouhá doba, aby si andulka zvykla na nové prostředí, takže stresem by se třást už neměla.

autor: Kateřina Hýková
Spustit audio