Virgin Galactic vypustí družice

13. červenec 2012
Monitor

Společnost Richarda Bransona hodlá podnikat nejen v oboru suborbitální turistiky, ale chce zasáhnout i do oblasti vypouštění komerčních družic na oběžnou dráhu kolem Země.

Pro tyto účely vyvinula specifický startovací systém. Družice bude zabudována do špičky dvojstupňové rakety s názvem LauncherOne (Nosič Jedna) poháněné směsí kerosénu a kapalného kyslíku. Tato raketa však nebude startovat kolmo z povrchu země, ale v podstatě vodorovně či šikmo zpod křídel letadlového nosiče WhiteKnightTwo (Bílý Rytíř Dva), který raketu nejdříve vynese vysoko do zemské atmosféry. Tím dojde k úspoře značného množství raketového paliva. WhiteKnightTwo navíc bude moci startovat skoro z každého běžného letiště, do jehož blízkosti dodá zákazník svůj užitečný náklad, tedy družici. Letoun se také bude moci vyhnout nepříznivému počasí díky volbě místa startu a možnosti letu vysoko nad oblačností. Cílem společnosti Virgin Galactic je stlačit ceny za dopravu nákladů do kosmu na minimum. V úvahu přicházejí i společné starty rakety s družicí a pilotovaného raketoplánu (letoun je vynese do výšky najednou).

<p><iframe width="610" height="343" src="https://www.youtube.com/embed/xAdV9fqllRk" frameborder="0" allowfullscreen></iframe></p>

Náklady na jeden start k orbitu se budou pohybovat kolem 10 milionů dolarů. Přitom bude možné vynést 225 kg na nízkou oběžnou dráhu a 102 kg na tzv. polární dráhu synchronizovanou se Sluncem. Testovací lety proběhnou v roce 2015, pravidelné komerční lety jsou naplánovány na rok 2016. Mezi prvním zákazníky bude i soukromá firma Planetary Resources, jejímž výhledovým cílem bude těžba těžkých kovů z blízkých asteroidů.

Zdroje: Popular Science, Space.com

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.