V Česku je oproti EU nadprůměrně kuřáků. Na rizika upozorňuje Světový den bez tabáku

Na dnešek připadá Světový den bez tabáku. Reaguje na celosvětový problém závislosti. V Evropské unii v loňském roce kouřilo 26 procent lidí. Ve srovnání s údaji z roku 2012 je to pokles o dvě procenta. V Česku si cigarety dopřává téměř třetina lidí nad 15 let.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krabička cigaret

Krabička cigaret | Foto: Fotobanka RGBStock

Pasivní kouření podle Evy Králíkové z Centra pro závislé na tabáku způsobuje stejné nemoci jako aktivní. Projevuje se ale v menší míře, protože dávka je nižší.

„Výjimkou jsou ale cévy. Bylo zjištěno, že k tomu, aby na nich byla prokazatelná změna, stačí několik minut v zakouřeném prostředí. V zemích, kde se přestalo kouřit ve vnitřních veřejných prostorách, během jednoho roku klesly akutní infarkty myokardu v zásadě o plus minus 10 až 17 procent,“ upozornila.

„Kdybychom to převedli na česká čísla, tak je to kolem nějakých pěti tisíc infarktů, které by u nás nemusely být, kdyby se nekouřilo v restauracích.“

Třicet procent kuřáků mezi lidmi nad 15 let v Česku je podle Evy Králíkové vysoké číslo.

„Když se podíváme na země jako Austrálie, Spojené státy, Kanada, tak tam jsou už dávno pod 20 procenty. U nás bohužel kouří hodně hlavně mladí, což je problém, protože budou mít problém přestat v dospělosti.“

Viní z toho mimo jiné levné cigarety a absenci zákonu o nekuřáckých veřejných prostorách.

Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme