Česko hospodářskou politiku nemá a nikdy nemělo, tvrdí Ivan Pilný

24. srpen 2015

Je zdejší průmysl kachna snášející zlatá vejce zahraničním vlastníkům? A i kdyby tomu tak bylo, máme se tím znepokojovat? Stále častěji je slyšet varovné hlasy, že odliv zisků naši zemi poškozuje, a že stát by měl i ze strategických důvodů ovládat některá základní odvětví jako voda, půda nebo lesy.

„Zahraniční firmy zaměstnávají obrovské množství lidí,“ uvedl v pořadu Pro a proti předseda sněmovního hospodářského výboru za hnutí ANO Ivan Pilný.

Podle něj jde o desetitisíce pracovních míst, které firmy vytvořily, udržely a „docela dobře na nich i platí.“

„Nemohu souhlasit s tím, že zahraniční firmy tady platí špatně. Podívejte se na průměrný plat ve Škodovce. Také nemohu souhlasit s tím, že se neuplatňují nové technologie,“ tvrdí bývalý šéf české pobočky Microsoftu.

Česká republika není žádným daňovým rájem, připomněl Pilný. „Úroveň zdanění je zde relativně vysoká. Vyvádění dividend do zahraničí je standardní mechanismus, který platí všude.“

Měnit investiční podmínky by se mohlo Česku vymstít, soudí politik. „Pokud bychom začali měnit investiční podmínky, které se v tomto roce navíc výrazně zhoršily, tak se obávám, že firem, které by tady chtěly investovat, bude velice málo.“


Pilný: „Česká republika hospodářskou politiku nemá, a nikdy možná ani neměla… Základní problém je v tom, aby výrazně proexportní Česko, začalo respektovat, že žijeme v digitálním věku, a začalo se postupně měnit na ekonomiku talentu, začaly se tady uplatňovat a prosazovat nové technologie, které jsou globálně umístitelné.“

Ilona Švihlíková, vedoucí katedry politických a společenských věd na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů Praha se současného trendu obává.


Švihlíková: „Problém není jen to, že nám peníze odplouvají do zahraničí, ale v tom, že jsme závislá ekonomika. Jestliže máte přes 50 % takzvaně českého průmyslu v zahraničních rukou, tak se to netýká jen odlivu dividend, ale mezd a rozhodování. Ve chvíli, kdy máte zahraniční matku, opravdu si myslíte, že matka má zájem na tom, aby to s nejvyšší přidanou hodnotou a technologiemi šlo do české republiky? Nechá si to samozřejmě u sebe doma.“

„Nemůžeme se tvářit, že těch 200 miliard zisků, které nám odplouvají ze země do zahraničí nejsou žádný problém,“ říká odbornice.

Ta je přesvědčena, že hospodářský model založený na zahraničních investicích, který zde po revoluci spontánním způsobem vznikl, „prostě nefunguje a fungovat nebude.“

Také nesouhlasí s Pilného připomínkou, že máme vysokou míru zdanění. „Česká daňová kvóta je jednoznačně pod průměrem Evropské unie a to významně.“

To, že část peněz se ze zahraničí vrátí formou reinvestic uznává, podle ní to ale problém neřeší.

„Pozice závislé ekonomiky nás dostala tam, kde dnes jsme: v situaci velmi nízkých mezd, které jsou naprosto v rozporu s hospodářskou úrovní České republiky. Máme dvě třetiny pracovního německého výkonu, ale jen 40 % německých mezd,“ citovala ze statistik Ilona Švihlíková.

autoři: tpa , oci
Spustit audio