Zahubí stále teplejší klima naše houby? Porostou jiné druhy, uklidňuje mykoložka

14. září 2016

Rostou? Nejen na tuto typicky houbařskou otázku odpověděla v Magazínu Leonardo mykoložka Tereza Tejklová.

„Houby skoro nerostou, třeba na východě Čech je sucho horší, než bylo loni,“ říká odbornice.

Podle ní je situace velmi podobná loňskému roku. „Ale oproti loňsku bylo velmi slušné jaro, ve velké míře rostly jarní houby, zejména smrže, s nástupem léta bylo možné najít hřibovité houby, pak ale bohužel přišlo sucho.“

Často od starších houbařů můžeme slyšet, že dříve bývalo hub více. Co si o tom myslí mykoložka?

„Z dětství si například pamatuji v lesích poměrně hojnou límcovku měděnkovou, teď jich potkám jen několik do roka,“ tvrdí Tejklová. „Takže některé houby ubývají, ale zároveň víme, že některé houby se vracejí,“ dodává.

To platí například pro lišky, ryzce syrovinky, stročkovce kyjovitého nebo lošákovité houby.


„Skladba hub v lese se mění třeba v souvislosti s tím, jestli jsou léta deštivá nebo suchá. Zároveň se to mění i třeba s postupným odsiřováním elektráren. Myslím si ale, že se spíše mění druhová skladba českých hub.“

„Nenacházíme ty druhy, na které jsme byli zvyklí před několika lety, ale zase se objevují druhy jiné. Hodně lidí má strach že s teplejšími léty u nás houby úplně zmizí, ale když si vezmeme, tak i v Itálii a ve Francii rostou různé druhy hřibovitých hub. Teď je tady najdeme jen vzácně nebo tu vůbec nejsou, ale pomalu se přesunují i na sever,“ shrnuje Tereza Tejklová.

autoři: jkl , oci
Spustit audio