Švýcarsko láká na půl kilometru dlouhou lávku. Je to země turistů

1. srpen 2017

Nejdelší lávka na světě? Právě takovým prvenstvím se mohou chlubit ve Švýcarsku. Otevřeli ji relativně nedávno. Je to ale jen jedna ze zajímavostí, které tato země nabízí.

„Je to už podruhé otevřená tatáž lávka. Teď je ale o něco delší, původně měla něco přes 200 a teď měří 494 metrů,“ říká o nejdelším visutém mostě pro turisty znalkyně Švýcarska Alena Koukalová.

Lávka se nachází na tzv. ‚Evropské stezce‘ mezi obcemi Grächen a Zermatt. Druhá jmenovaná obec je přitom významným turistickým sídlem i díky nedaleké hoře Matterhorn. Visuté mosty jsou pak podle Koukalové velkým fenoménem poslední doby. „Nikdo jiný než turisté tam přitom nechodí. Cesty se ani nepoužívají pro nošení věcí,“ dodává.

Historie lávky

Původní lávka byla otevřena už v roce 2010 a vznášela se ve výšce 25 metrů. Po pouhých dvou měsících ale byla poničená, protože na ní dopadaly kusy skály, které se uvolňovaly v důsledku pohybu ledovce. Některé kameny byly velké jako menší rodinné domy. Nová lávka už i proto visí ve výšce 85 metrů.

Turisté na nové lávce navíc budou ušetřeni nepříjemného kývání mostu. „Je tam přidělán speciální hydraulický systém, který případné kývání vyvažuje. Autoři si jej dokonce chtějí patentovat,“ říká Koukalová.

švýcarsko, zimní dovolená, hory, velehory, krajina

„Ta trasa je každopádně náročná. Kdo ji půjde, si nejprve musí uvědomit své síly,“ připomíná ale. Ke stezce samotné totiž nejprve vede dvouapůlhodinová nepříjemná kamenitá cesta.

Kousek od lávky se každopádně nachází jedna z nejfotografovanějších hor ve Švýcarsku – bájný Matterhorn. I ten je spolu s ostatními horami protkán cestami pro turisty. „Švýcaři o svém turistickém značení říkají, že je úplně dokonalé. Barevné značení často znamená i náročnost trasy. Dobrá mapa je ale vždy potřeba.“

Jaké jsou další zajímavosti Švýcarska? Poslechněte si ze záznamu v Archivu pořadů.

autor: zis
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.