Bylo dosaženo teploty pod absolutní nulou?

30. leden 2013

Pokusy o dosažení teploty pod absolutní nulou by překvapivě možná mohly přispět k poznání toho, proč se zrychluje rozpínání vesmíru.

Dosáhnout teploty nižší než absolutní nula se zdá nemožné a v rozporu s fyzikálními zákony. Německým vědcům na Ludwigově-Maxmilianově univerzitě v Mnichově a Ústavu Maxe Plancka v Garchingu se to přesto podařilo.

Dlužno ovšem předeslat, že teplotu lze chápat dvěma způsoby: první je tzv. empirická, kterou vnímáme a vidíme na teploměru a souvisí s energií daného systému, s vnitřním pohybem částic, ze kterých se skládá. Existuje však i tzv. absolutní teplota – a právě té se nové poznatky německých fyziků týkají, jak vysvětluje profesor Václav Janiš z Fyzikálního ústavu Akademie věd.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.