Nápad je skoro bezcenná věc, hlavní je jeho realizace, říká úspěšný Čech v Silicon Valley

9. květen 2017

Jak se žije v Silicon Valley úspěšným Čechům? Hostem Magazínu Leonardo byl Dušan Vítek, expert na bezpečnost při sdílení dat, jehož řešení dnes používají firmy jako Uber nebo Airbnb.

Vítek v květnu 2014 založil společnost Portadi, kterou hned za dva roky na to koupil klíčový hráč na trhu OneLogin, pro kterého teď vývojář v Silicon Valley pracuje.

„Tady ve Valley je zajímavé, že na lidech není vidět bohatství. Společnost je aspoň na povrchu hodně rovnostářská,“ soudí úspěšný Čech. „Primární manifestace úspěchu se spíše projevuje v bydlení, než v tom, jakým autem člověk jezdí.“

Dušan Vítek bydlí poblíž Silicon Valley, ale zvažuje s rodinou, že se odstěhují. „Konkurence, která tady vládne, a to nejen na straně byznysu, je fajn, příjemná a motivuje lidi, proto i produktivita práce je tady vyšší než jinde.“

„Ale ten stejný aspekt se promítá i do života mimo práci, takže ve škole rodiče soupeří, které dítě zvládne více kroužků, a to je hrozně vyčerpávající kolotoč,“ svěřil se vývojář.

Podle něj není pro úspěch technologické firmy nutné, aby byla v Silicon Valley. „Na druhou stranu jsou tu velmi příznivé podmínky, zvlášť koncentrace talentu a kapitálu. To vytváří komunitu, která se velmi dobře zná, i když tady žije přes 4 miliony lidí.“


Proč zrovna setrvávat v Silicon Valley? Nešlo by vést firmu kdekoli jinde na světě? „Je pravda, že drtivá většina schůzek se tu odehrává po telefonu, i když jsou lidé od sebe 500 metrů. Čas se potkat je hodně drahý, a není výjimečné, že uděláte několikamilionový obchod, aniž byste se s druhou stranou kdykoli viděli.“

Lidé kteří se tady potkají, mají zájem o budoucnost. „A nebojí se investovat peníze do věcí, které vypadají slibně. To jsou lidé, kteří financují budoucnost náš všech,“ chválil Vítek.

„To tempo je tady všudypřítomné, je to trochu jako na drogách, což hrozně pomáhá v tom se udržet v tempu a běžet dopředu,“ vysvětlil expert.

Ten ví, že u firmy OneLogin zůstane dva roky, protože takový je závazek. „Konkurence v oboru řízení identit je obrovská, takže je možné, že tu zůstaneme, stejně jako že ne, to nedokážu říct.“

Úspěšný Čech se podělil o recept na úspěch. Ten nestojí rozhodně jen na originálním záměru projektu.

„Nápad je v podstatě bezcenná věc. Nápad stojí dvacku, všechno je ale o exekuci, a ta je ústřední pro to, aby se nápad dokázal přetvořit v produkt, a ten pak ve firmu,“ shrnul Dušan Vítek.

autoři: pek , oci
Spustit audio