Hosté6. dubna  2017 v 14:32  

Celý život šije a vyšívá kroje. V sedmdesáti letech i 12 hodin denně

Eliška Křížková je odbornice na kopanický kroj - Foto: Jarka Vykoupilová

Eliška Křížková je odbornice na kopanický krojFoto: Jarka Vykoupilová

Jeden droboučký křížek vedle druhého. Hodiny a hodiny trpělivé práce stojí za každým novým kopanickým krojem. Eliška Křížková ze Starého Hrozenkova se tomuto nevšednímu umění učila už jako devítileté děvčátko.

I když lidových krojů jsou desítky, ten kopanický mezi nimi vyniká. Říká se o něm, že je bohatý a přesto chudý. „Kroj vypadá chudobný, nejsou u něj žádné nadýchané spodnice, ale hodně se od ostatních krojů liší například právě barevností,“ vysvětluje jednasedmdesátiletá Eliška Křížková ze Starého Hrozenkova. 

Větší odbornici na kopanický kroj bychom jen těžko nechali. Však jí kroje ke spravení, vyprání, zkompletování nebo rovnou i vyšití nosí lidé z daleka i blízka. Sama říká, že mnohé ženy dokáží kroj vyšít, ale „dát ho dohromady“, to už je jiná. 

„Sú rukávce, leknica, potom je na to sak a zástěra. Těch součástí není moc. Vyšije se to na vyšívací plátno a to se přišívá na bílé plátno. Leknica má ještě sukňu z piketu, to je taková vroubkovaná látka. Ten materiál je zvlášť utkaný, přestal se ale vyrábět v 50. letech, tak nám ho udělali na zakázku,“ vysvětluje Eliška Křížková. 

Výšivky jsou vypracované droboučkými křížky. - Foto: Jarka Vykoupilová

Vytvořit na látce ony vroubky není rozhodně nic snadného. Látka se polévá horkou vodou a skládá se do proužků širokých asi tři milimetry. „Je to přes čtyři metry v té sukni. Jednou jsem to spočítala a v té sukni je těch vrúbkú víc jak 1100 a musí se vytvořit svrchu až dolů, k sobě natlačit a nechat uschnout,“ popisuje zvláštní techniku odbornice na kroje. 

Rukáv leží na vroubkované suknici. Ta se do drobných skladů ručně tvaruje po každém vyprání - Foto: Jarka Vykoupilová

Není divu, že na takové dílo si žena v kroji nesmí sednout, protože by se vroubky polámaly a zničily. 

O krojích se paní Křížková začala učit už jako malé děvčátko. Její maminka i tetičky totiž kroje praly. Co se u dnešního oblečení může jevit jako trivialita, je u bohatě vyšívaného kroje hotová věda. 

Nejen vyšití, ale i sestavení celého kroje je hotová věda - Foto: Jarka Vykoupilová

„Staré kroje se vyšívaly vlnou a to hrozně pouští barvu. Musí se u toho stát a hned to dávat do vody, nejprve do vlažné, pak do studené a dobře to vymáchat. A hned naoctovat,“ konstatuje paní Křížková. A sukně se musí řasit do vroubků po každém praní. 

A co teprve když přijde na vyšívání. Základní křížkové vzory tehdy devítiletou Elišku učila její tetička. Když pak děti paní Křížkové začaly chodit do folklórního souboru a donesly domů staré a roztrhané kroje, pustila se do jejich opravování. Některé postupy se učila tak, že kroj opatrně párala a zkoumala, jak je ušitý. 

Pouhé ušití pánské košile, a to bez výšivek, trvá devadesát hodin. - Foto: Jarka Vykoupilová

„Ona to není jen ta výšivka. Když chcete dát kroj dohromady, tak tam jsou všelijaké spojové stehy, řetízky a další,“ popisuje. 

I samotné ušití kroje je věda, což dokazuje, že řada lidí přinese paní Křížkové vyšité součásti a nechává si od ní kompletovat celý kroj. Paní Křížková jednou změřila, jak dlouho jí trvalo ušití pánské košile bez výšivek. Došla k neuvěřitelnému číslu devadesát hodin. 

Tradiční motiv pánské vesty se srdcem a sedmi tulipány měl nositele magicky ochraňovat. - Foto: Jarka Vykoupilová

V zimě se šití a vyšívání věnuje deset i dvanáct hodin denně. Paní Křížková říká, že kdyby se měla šitím krojů živit, byly by neprodejné. Jednou si nechala od profesionální firmy nacenit kopanický kroj. Firma na kalkulaci pracovala půl roku a pak ženský kroj ocenila na 50 tisíc korun a pánskou košulu na 22 tisíc. 

Celé povídání Elišky Křížkové s moderátorkou Apetýtu Jarkou Vykoupilovou si můžete poslechnout v úvodu článku. 

Autor:  Veronika Skálová  (ska)
Pořad: Apetýt  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: pondělí-pátek 10:04  |  Délka pořadu: 90 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  Od 14.12.2017 13:05 do 16:10; v ulici Elplova v obci Brno; křiž. s ul. Podruhova; nehoda autobusu; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; 2 havarovaná vozidla; autobus x OA bez zranění.
  Od 14.12.2017 12:55 do 15:00; v ulici Domažlická v obci Brno; křiž. s ul. Štefánikova; nehoda; 2 havarovaná vozidla; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; 2 x OA bez zranění.
  ulice Tenorova, Brno-Židenice, uzavřeno, stavební práce, Od 16.12.2017 00:00 Do 30.06.2018 23:59, uzavírka ul. Tenorova v celém úseku , Objížďka - bez rozlišení: Objízdná trasa je vedena po místních ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace