Devadesátiletý architekt Rudiš prováděl zájemce po Lesné

Viktor Rudiš prováděl zájemce po sídlišti Lesná, které pomáhal navrhovat. - Foto: Vlasta Gajdošíková

Viktor Rudiš prováděl zájemce po sídlišti Lesná, které pomáhal navrhovat.Foto: Vlasta Gajdošíková

Viktor Rudiš, jeden z autorů brněnského sídliště Lesná, nedávno oslavil 90. narozeniny. Včera o tomto díle vyprávěl při procházce sídlištěm desítkám lidí.

Desítky lidí si včera přišly prohlédnout brněnské sídliště Lesná s výkladem jednoho z jeho autorů, architekta Viktora Rudiše. Ten nedávno oslavil životní jubileum - devadesáté narozeniny. 

I proto Kancelář hlavního architekta města Brna zvolila za cíl červnové vycházky pro veřejnost právě Lesnou. Sídliště postavené v šedesátých letech minulého století je dodnes mezi lidmi v Brně nejoblíbenější. 

„Přátelé, vítám vás na Lesné. Jsem rád, že vás přišlo tolik a doufám, že nebudete litovat,“ přivítal účastníky Rudiš. 

Viktor Rudiš prováděl zájemce po sídlišti Lesná, které pomáhal navrhovat. - Foto: Vlasta Gajdošíková

Procházku Lesnou s jedním z jejích tvůrců si nenechaly ujít desítky lidí. Někteří z nich na Lesné bydlí, jiní se jen zajímají o architekturu. 

„Nebydlíme přímo na Lesné, bydlíme v této městské části a často sem chodíme na procházky. Je to skvělý prostor pro malé dítě, které máme a architektura nám není úplně cizí,“ poznamenal Robert Osman. 

Viktor Rudiš mluvil o celkové koncepci sídliště, o velkých deskových domech, lodžiích i uměleckých dílech mezi domy. 

Viktor Rudiš prováděl zájemce po sídlišti Lesná, které pomáhal navrhovat. - Foto: Vlasta Gajdošíková

„Uzávěr té plochy jsme mysleli, že by mohla stát jakási zeď. Těch zdí je tady asi šest. My jsme návrh zadávali různým výtvarníkům, takže tu vznikla taková galerie různých stěn. Tato je například je od významného brněnského malíře Bohumila Matala,“ popsal architekt. 

Řeč přišla také na zateplování fasád, změnu využití parterů a nedostatek parkovacích míst. „Já na to mám jedno naivní řešení a říkám: méně aut. Musí se preferovat městská hromadná doprava. Jezdit zbytečně autem sem tam je skutečně k ničemu,“ vyhodnotil problém Rudiš. 

Názor na změny, které na Lesné proběhly v posledních letech, má Viktor Rudiš smířlivý. „On ten vývoj nejde moc zastavit. Taková obytná městská čtvrť se musí vyvíjet, to nejde konzervovat,“ poznamenal. 

Pravidelné vycházky pořádá Kacelář hlavního architekta města Brna každá měsíc. V červnu padla volba na nejoblíbenější sídliště v Brně. 

„Na magistrátu dělá oddělení strategie pravidelně průzkum mínění o sídlištích. Od roku 1990, kdy to bylo vcelku negativní, se stále názory na sídliště zlepšují. V současné době nejenže lidé rádi na sídlištích bydlí, ale je to možná číslo jedna jejich volby, kde by chtěli bydlet. A mezi sídlišti vede Lesná i před Žabovřeskami a Komínem,“ konstatoval ředitel kanceláře Michal Sedláček. 

Červencovou procházku plánuje kancelář architekta města Brna na některé z koupališť, v srpnu pak do zoo nebo do parku. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  Od 13.12.2017 13:10 do 16:10; v ulici Husova v obci Brno; všechny nehody byly odstraněny, nejsou hlášeny žádné další problémy; 2x DOD, bez zranění, na místo PČR.
  ulice Francouzská, Brno-sever, uzavřeno, stavební práce, Od 04.12.2017 00:00 Do 30.06.2018 23:59, ulice Francouzská z důvodu opravy komunikace v termínu od 4.12.2017 do 18.12.2017 - celá ulice Francouzská, ...
  ulice Dvorského, Brno-střed, Brno, uzavřeno, práce na silnici, Od 04.12.2017 00:00 Do 15.12.2017 23:59, Dvorského v Brně v úseku mezi ulicemi Polní a Opavská a mezi ulicemi Opavská a Vsetínská a částečná ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace