Úrodu na jihu Moravy ohrožuje extrémní jarní sucho

Sucho (ilustarční foto) - Foto: Pavel Pavlas

Sucho (ilustarční foto)Foto: Pavel Pavlas

Region patří v rámci republiky k sušším a období bez deště jsou tu velmi častá. Letos je ale vláhy rekordně málo a sucho jihomoravské zemědělce momentálně velmi trápí.

Zaseté plodiny v posledních týdnech kvůli nedostatku vláhy špatně vzcházejí nebo rovnou zasychají a případné nové setí zvedá náklady farmářů. Ohroženy jsou nejen polní plodiny, ale dokonce i vinná réva. 

 

Současné sucho ohrožuje už i jihomoravské vinice, bojí se předseda jihomoravské agrární komory Václav Hlaváček

Vložit na svůj web

„Hrozí nižší výnosy,“ upozornil předseda jihomoravské agrární komory Václav Hlaváček. Suchému jaru totiž navíc předcházela zima, během které na jihu Moravy napadlo relativně málo sněhu. 

Ze sucha jsou nešťastní i zemědělci na Znojemsku. „Nezaprší-li, ozimy současný kritický nedostatek vláhy přežijí,“ tvrdí tamní zemědělský odborník Ivan Veselý. 

„Od začátku roku tady byly nějaké srážky,“ rekapituluje Veselý, „s výjimkou několika lokalit ale napršelo od tří do pěti milimetrů, což je strašně málo.“ 

Podle předpovědí meteorologů by mohlo na jihu Moravy zapršet koncem tohoto týdne, srážky ale zřejmě nebudou příliš vydatné. 

Pořad: Radionoviny  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: pondělí-pátek 17:00  |  Délka pořadu: 10 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  Od 31.7.2015 13:05 do 14:10; v ulici Královopolský tunel v obci Brno; Královopolský směr Svitavy; tunel uzavřen
  Od 31.7.2015 12:20 do 15:25; v ulici Úvoz v obci Brno; X Tvrdého; nehoda; probíhají záchranné a vyprošťovací práce, nebezpečí; DN se zraněním, pád v trolejbusu, záchranná službai policie jede na místo
  silnice I/42, Brno-střed, Brno, stavební práce, odbočovací pruh uzavřen, Od 01.08.2015 06:00 Do 02.08.2015 20:00, Ul. Opuštěná před křižovatkou s místní komunikací ulicí Trnitá, uzavírka levého jízdního ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas