Zprávy z jižní Moravy a Zlínska28. března  2012 v 14:47  

Úrodu na jihu Moravy ohrožuje extrémní jarní sucho

Sucho (ilustarční foto) - Foto: Pavel Pavlas

Sucho (ilustarční foto)Foto: Pavel Pavlas

Region patří v rámci republiky k sušším a období bez deště jsou tu velmi častá. Letos je ale vláhy rekordně málo a sucho jihomoravské zemědělce momentálně velmi trápí.

Zaseté plodiny v posledních týdnech kvůli nedostatku vláhy špatně vzcházejí nebo rovnou zasychají a případné nové setí zvedá náklady farmářů. Ohroženy jsou nejen polní plodiny, ale dokonce i vinná réva. 

Audio
 

Současné sucho ohrožuje už i jihomoravské vinice, bojí se předseda jihomoravské agrární komory Václav Hlaváček

„Hrozí nižší výnosy,“ upozornil předseda jihomoravské agrární komory Václav Hlaváček. Suchému jaru totiž navíc předcházela zima, během které na jihu Moravy napadlo relativně málo sněhu. 

Ze sucha jsou nešťastní i zemědělci na Znojemsku. „Nezaprší-li, ozimy současný kritický nedostatek vláhy přežijí,“ tvrdí tamní zemědělský odborník Ivan Veselý. 

„Od začátku roku tady byly nějaké srážky,“ rekapituluje Veselý, „s výjimkou několika lokalit ale napršelo od tří do pěti milimetrů, což je strašně málo.“ 

Podle předpovědí meteorologů by mohlo na jihu Moravy zapršet koncem tohoto týdne, srážky ale zřejmě nebudou příliš vydatné. 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  Od 24.4.2014 12:15 do 13:15; D1 - 194.4km na trase Praha - Říkovice; nehoda; 2 havarovaná vozidla; probíhá vyšetřování nehody; 2 x OA bez zranění, PČR na místě. OA odsunuta do uzávěry.
  Od 24.4.2014 12:00 do 14:05; v ulici Domažlická v obci Brno; křižovatka Domas ul. Kartouzská.; nehoda nákladního vozidla; 2 havarovaná vozidla; NA x OA bez zranění, místo průjezdné.
  ulice Popelova, Brno-Tuřany, Brno, práce na silnici, jeden jízdní pruh uzavřen, Od 28.04.2014 00:00 Do 01.06.2014 23:59, částečná uzavírka, křižovatka ul. Kaštanova x ul. Popelova, Vydal: Magistrát města ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas