Úrodu na jihu Moravy ohrožuje extrémní jarní sucho

Sucho (ilustarční foto) - Foto: Pavel Pavlas

Sucho (ilustarční foto)Foto: Pavel Pavlas

Region patří v rámci republiky k sušším a období bez deště jsou tu velmi častá. Letos je ale vláhy rekordně málo a sucho jihomoravské zemědělce momentálně velmi trápí.

Zaseté plodiny v posledních týdnech kvůli nedostatku vláhy špatně vzcházejí nebo rovnou zasychají a případné nové setí zvedá náklady farmářů. Ohroženy jsou nejen polní plodiny, ale dokonce i vinná réva. 

 

Současné sucho ohrožuje už i jihomoravské vinice, bojí se předseda jihomoravské agrární komory Václav Hlaváček

Vložit na svůj web

„Hrozí nižší výnosy,“ upozornil předseda jihomoravské agrární komory Václav Hlaváček. Suchému jaru totiž navíc předcházela zima, během které na jihu Moravy napadlo relativně málo sněhu. 

Ze sucha jsou nešťastní i zemědělci na Znojemsku. „Nezaprší-li, ozimy současný kritický nedostatek vláhy přežijí,“ tvrdí tamní zemědělský odborník Ivan Veselý. 

„Od začátku roku tady byly nějaké srážky,“ rekapituluje Veselý, „s výjimkou několika lokalit ale napršelo od tří do pěti milimetrů, což je strašně málo.“ 

Podle předpovědí meteorologů by mohlo na jihu Moravy zapršet koncem tohoto týdne, srážky ale zřejmě nebudou příliš vydatné. 

Pořad: Radionoviny  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: pondělí-pátek 17:00  |  Délka pořadu: 10 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  Od 7.10.2015 13:40 do 15:45; v ulici Trtílkova v obci Brno; křižovatka s ul. Křižíkova.; nehoda; 2 havarovaná vozidla; probíhá vyšetřování nehody; 2 x dodávka bez zranění, PČR jede na místo.
  ulice Slatinka, Brno-Slatina, v katastru obce Brno, uzavřeno, Od 11.10.2015 00:00 Do 18.10.2015 23:59, úplná uzavírka v místě železničního přejezdu P7897 v ulici Slatinka v k.ú. Slatina, obec Brno. Rekonstrukce ...
  silnice I/23, tunel Pisárky, ve směru Svitavy, Brno, tunel uzavřen, práce na silnici, Od 15.10.2015 21:00 Do 16.10.2015 05:00, Podzimní čistění tunelu Pisárky, Objížďka - jednosměrná, Pisárky, A (z města ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace