Zemřel Jiří Kuběna, básník z hradu Bítova

Básník Jiří Kuběna - Foto: Miloš Šenkýř

Básník Jiří KuběnaFoto: Miloš Šenkýř

Ve věku 81 let dnes zemřel básník a historik umění Jiří Kuběna. Jeho osudy se desítky let pojily s hradem Bítovem. Tam dělal kastelána a pořádal setkání literátů.

Úmrtí potvrdila bítovská radnice a zástupci vydavatelství Host, které vydává jeho poezii. 

„Kdyby byl v současnosti nějaký básník země české a básník země moravské, tak tím básníkem země české by byl asi Karel Šiktanc a básníkem země moravské by byl Jiří Kuběna,“ vystihla jeho význam redaktorka Českého rozhlasu Alena Blažejovská, která s ním byla do poslední chvíle v kontaktu. 

Jiří Kuběna publikoval až do roku 1989 témař výhradně v samizdatu a exilu. Byl představitelem generace tzv. šestatřicátníků, ke které patřil například Václav Havel, ale také Pavel Švanda nebo Věra Linhartová. 

Hrad Bítov, kde působil Jiří Kuběna jako kastelán. Zasloužil se o zpřístupnění řady prostor. - Foto: Miloš Šenkýř

Hrad Bítov, kde působil Jiří Kuběna jako kastelán. Zasloužil se o zpřístupnění řady prostor.Foto: Miloš Šenkýř

Mezitím působil jako památkář a dával podobu interiérům mnoha moravských památek. 

Na začátku 90. let nastoupil jako kastelán na hrad Bítov, kam zval významné literáty. Tam také shromáždil unikátní knihovnu, která je novodobou pýchou památky. 

Právě na Bítově se ostatně už v 50. letech setkal se Zdeňkem Kuběnou - a vztah s ním udělal z Jiřího Paukerta Jiřího Kuběnu. Bývá označován za nejvýznamnějšího homoeroticky orientovaného básníka současné české literatury. 

Kromě básnických sbírek vydal výbor Krev ve víno, knihu esejů Paní na Duze a knihu vzpomínek Paměť básníka. Od prezidenta Václava Havla dostal medaili Za zásluhy v oblasti kultury a umění I. stupně. 

Jak připomíná Alena Blažejovská, přáním Jiřího Kuběny bylo být pohřbený na starém bítovském hřbitově naproti hradu, kde strávil desítky let. To se mu ale nepodaří, protože ten není funkční. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  Od 20.10.2017 06:45 do 08:50; v ulici Heršpická v obci Brno; nehoda; 2 havarovaná vozidla; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; 2x OA, bez zranění.
  Od 20.10.2017 02:10 do 23.10.2017 12:00; v ulici Kotlářská v obci Brno , délka 315m; vyloučen provoz v daném úseku ul. Kotlářské a v přilehlých ulicích, náhradní doprava se řeší.; Pozor! Havárie vodovodního ...
  Od 20.10.2017 05:50 do 07:50; na silnici 373 u obce Brno , délka 118m; nehoda; 3 havarovaná vozidla; 3 x OA, bez zranění osob.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace