Zemřel Jiří Kuběna, básník z hradu Bítova

Básník Jiří Kuběna - Foto: Miloš Šenkýř

Básník Jiří KuběnaFoto: Miloš Šenkýř

Ve věku 81 let dnes zemřel básník a historik umění Jiří Kuběna. Jeho osudy se desítky let pojily s hradem Bítovem. Tam dělal kastelána a pořádal setkání literátů.

Úmrtí potvrdila bítovská radnice a zástupci vydavatelství Host, které vydává jeho poezii. 

„Kdyby byl v současnosti nějaký básník země české a básník země moravské, tak tím básníkem země české by byl asi Karel Šiktanc a básníkem země moravské by byl Jiří Kuběna,“ vystihla jeho význam redaktorka Českého rozhlasu Alena Blažejovská, která s ním byla do poslední chvíle v kontaktu. 

Jiří Kuběna publikoval až do roku 1989 témař výhradně v samizdatu a exilu. Byl představitelem generace tzv. šestatřicátníků, ke které patřil například Václav Havel, ale také Pavel Švanda nebo Věra Linhartová. 

Hrad Bítov, kde působil Jiří Kuběna jako kastelán. Zasloužil se o zpřístupnění řady prostor. - Foto: Miloš Šenkýř

Hrad Bítov, kde působil Jiří Kuběna jako kastelán. Zasloužil se o zpřístupnění řady prostor.Foto: Miloš Šenkýř

Mezitím působil jako památkář a dával podobu interiérům mnoha moravských památek. 

Na začátku 90. let nastoupil jako kastelán na hrad Bítov, kam zval významné literáty. Tam také shromáždil unikátní knihovnu, která je novodobou pýchou památky. 

Právě na Bítově se ostatně už v 50. letech setkal se Zdeňkem Kuběnou - a vztah s ním udělal z Jiřího Paukerta Jiřího Kuběnu. Bývá označován za nejvýznamnějšího homoeroticky orientovaného básníka současné české literatury. 

Kromě básnických sbírek vydal výbor Krev ve víno, knihu esejů Paní na Duze a knihu vzpomínek Paměť básníka. Od prezidenta Václava Havla dostal medaili Za zásluhy v oblasti kultury a umění I. stupně. 

Jak připomíná Alena Blažejovská, přáním Jiřího Kuběny bylo být pohřbený na starém bítovském hřbitově naproti hradu, kde strávil desítky let. To se mu ale nepodaří, protože ten není funkční. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  ulice Francouzská, Brno-sever, uzavřeno, stavební práce, Od 04.12.2017 00:00 Do 30.06.2018 23:59, ulice Francouzská z důvodu opravy komunikace v termínu od 4.12.2017 do 18.12.2017 - celá ulice Francouzská, ...
  ulice Dvorského, Brno-střed, Brno, uzavřeno, práce na silnici, Od 04.12.2017 00:00 Do 15.12.2017 23:59, Dvorského v Brně v úseku mezi ulicemi Polní a Opavská a mezi ulicemi Opavská a Vsetínská a částečná ...
  ulice Dvorského, Brno-střed, Brno, práce na silnici, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 04.12.2017 00:00 Do 15.12.2017 23:59, Dvorského v Brně v úseku mezi ulicemi Polní a Opavská a mezi ulicemi ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace