Fejetony14. září  2017 v 07:40  

Možná to také znáte - usmějete se na dítě, jenže tím ho vyděsíte

Ilustrační foto - Foto: Fotobanka Pixabay

Ilustrační fotoFoto: Fotobanka Pixabay

Možná se vám to také stalo: čekáte takhle po ránu, třeba ve frontě u pokladny nebo na zastávce, a před vámi je rodina s batoletem. Děťátko na vás upřeně a bezelstně hledí, jak to jen taková robátka umějí, a vy, protože jste ze staré školy, se na něj usmějete.

A protože pořád jen civí, tak se usmějete znova a znova. Ať vidí, že je svět dobrý, řeknete si. A dítko zkrabatí čelo a rtíky a začne zoufale ječet - vyděsili jste ho. Rychle zamumláte „jen jsem se usmála“, rodina to v tom lepším případě vezme v dobrém a dítě uklidní se slovy „tak se tam nedívej“. 

No ale vy na tu situaci ještě pěkně dlouho myslíte. Jak je to dítě zvyklé na nevšímavost a prázdné masky, které si v podobných frontách nasazujeme. Jak je zaskočené pokusem navázat vztah. A pořád ve vás vězí ten jeho děs z vašeho úsměvu. 

Poznamená to celý váš den. Jakou zkušenost si z toho asi odnese, říkáte si. Že si máme být na potkání cizinci? Že je neverbální komunikace podezřelá? Že si máme pečlivě hlídat svoji bublinu, kterou všichni kolem sebe máme, a přiblížení někoho cizího k ní signalizuje nebezpečí? 

Společnost by pak tvořili ostražití osamělci, ukotvení ve svém azylu a odmítající komunikaci. Neměla by tedy být ta sotva vyklubaná mláďátka vychovávána jinak? K větší otevřenosti a důvěře k druhým? 

Měla, říkám si, jinak běda. A moje poučení z té situace a celodenních úvah? No, že vytrvám a budu se i nadále usmívat na lidi okolo sebe. Protože věřím, že svět je dobrý a chci tuto zprávu signalizovat dál. 


ELIŠKA NOVOTNÁ
Socioložka, autorka několika odborných publikací. Vyučovala na Jihočeské univerzitě, nyní přednáší sociologii na Fakultě managementu VŠE v Jindřichově Hradci. 

Osobnosti jihočeského kraje píší a čtou glosy pro Český rozhlas České Budějovice.
Jejich zamyšlení vysíláme každý všední den v 7.40 hodin, najdete je také v audioarchivu. Psané sloupky si můžete přečíst ZDE.
 

Pořad: Rozhlasový sloupek  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí-pátek 07:40  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  silnice I/3, v katastru obce Drahotěšice, okr. České Budějovice, uzavřeno, Od 18.10.2017 14:24 Do 19.10.2017 14:24
  D3 EXIT 76 směr Praha, omezení na dálničním výjezdu, Od 25.06.2017 07:00 Do 30.11.2017 19:00, omezení rychlosti na sjezdové rampě mimoúrovňové křižovatky z důvodu prací na silnici I/19
  ulice Na Příkopech, Blatná, okr. Strakonice, uzavřeno, Od 21.10.2017 06:00 Do 21.10.2017 14:00, Úplná uzavírka místní komunikace, ul. Na Příkopech v Blatné, z důvodu konání farmářských trhů. Objízdná ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace