Fejetony14. září  2017 v 07:40  

Možná to také znáte - usmějete se na dítě, jenže tím ho vyděsíte

Ilustrační foto - Foto: Fotobanka Pixabay

Ilustrační fotoFoto: Fotobanka Pixabay

Možná se vám to také stalo: čekáte takhle po ránu, třeba ve frontě u pokladny nebo na zastávce, a před vámi je rodina s batoletem. Děťátko na vás upřeně a bezelstně hledí, jak to jen taková robátka umějí, a vy, protože jste ze staré školy, se na něj usmějete.

A protože pořád jen civí, tak se usmějete znova a znova. Ať vidí, že je svět dobrý, řeknete si. A dítko zkrabatí čelo a rtíky a začne zoufale ječet - vyděsili jste ho. Rychle zamumláte „jen jsem se usmála“, rodina to v tom lepším případě vezme v dobrém a dítě uklidní se slovy „tak se tam nedívej“. 

No ale vy na tu situaci ještě pěkně dlouho myslíte. Jak je to dítě zvyklé na nevšímavost a prázdné masky, které si v podobných frontách nasazujeme. Jak je zaskočené pokusem navázat vztah. A pořád ve vás vězí ten jeho děs z vašeho úsměvu. 

Poznamená to celý váš den. Jakou zkušenost si z toho asi odnese, říkáte si. Že si máme být na potkání cizinci? Že je neverbální komunikace podezřelá? Že si máme pečlivě hlídat svoji bublinu, kterou všichni kolem sebe máme, a přiblížení někoho cizího k ní signalizuje nebezpečí? 

Společnost by pak tvořili ostražití osamělci, ukotvení ve svém azylu a odmítající komunikaci. Neměla by tedy být ta sotva vyklubaná mláďátka vychovávána jinak? K větší otevřenosti a důvěře k druhým? 

Měla, říkám si, jinak běda. A moje poučení z té situace a celodenních úvah? No, že vytrvám a budu se i nadále usmívat na lidi okolo sebe. Protože věřím, že svět je dobrý a chci tuto zprávu signalizovat dál. 


ELIŠKA NOVOTNÁ
Socioložka, autorka několika odborných publikací. Vyučovala na Jihočeské univerzitě, nyní přednáší sociologii na Fakultě managementu VŠE v Jindřichově Hradci. 

Osobnosti jihočeského kraje píší a čtou glosy pro Český rozhlas České Budějovice.
Jejich zamyšlení vysíláme každý všední den v 7.40 hodin, najdete je také v audioarchivu. Psané sloupky si můžete přečíst ZDE.
 

Pořad: Rozhlasový sloupek  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí-pátek 07:40  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 16. prosince  2017 v 14:20     Audio  rubrika: Fejetony

  Eva Kadlčáková: Jak to dělám

  Zas mě nic nenapadá! Ještě před víkendem se mi honily hlavou nosné myšlenky, a teď, čtyřiadvacet hodin před vysíláním, NIC! Dělám si to sama. Ty potíže. I ty fejetony. A jak je tedy dělám? To je nejčastější otázka,...

   
 • 13. prosince  2017 v 07:40     Audio  rubrika: Fejetony

  Ďábelský nápad je ten ledový kolotoč kolem Samsonovy kašny

  Tradice se má ctít. Jednou z mnoha je pro mě korzo po českobudějovickém náměstí v době adventu.

   
 • 9. prosince  2017 v 14:20     Audio  rubrika: Fejetony

  Eva Kadlčáková: O životě a smrti

  „To je jednoznačně karmický,“ prohlásila Naty, „to si neseš z minulýho života. Tam jsi nejspíš opustila ty jeho, tak on ti to teď prostě vrátil.“ Koukala jsem na ni jako puk. „Já bych spíš myslela,“ namítám, „že jsem...

   
Jihočeský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Strážný
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Na Babě
  Od 18.12.2017 11:25 do 12:25; D4 - 78.9km na trase Mirotice - Písek; nehoda; havárie dodávky bez zranění, průjezdné.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace