Nepřehlédněte18. března  2017 v 15:30  

10 pravidel pro bezpečnou jízdu na kole. Neriskujte zbytečně vážné zranění

BESIP má v Českých Budějovicích cvičiště s přechody, funkčními semafory i značkami, kde se mladí lidé učí základním pravidlům chování na silnici v různých rolích - Foto: Jiří Čondl

BESIP má v Českých Budějovicích cvičiště s přechody, funkčními semafory i značkami, kde se mladí lidé učí základním pravidlům chování na silnici v různých rolíchFoto: Jiří Čondl

Cyklistika je úchvatný sport, který nás přibližuje ke krásám přírody a prospívá zdraví i psychické pohodě. Je však potřeba myslet i na to, že jízda na kole může být velmi nebezpečná. Cyklista není chráněn ničím jiným než přilbou a případný pád nebo dopravní nehoda pro něj může mít vážné následky.

Abyste předešli zbytečným rizikům, inspirujte se dalším dílem seriálu Návod na cyklistiku. Tentokrát rozebereme základní rady oddělení ministerstva dopravy BESIP a spojíme je se zákony o provozu na pozemních komunikacích. BESIP pro jednodušší pochopení formuluje zásady bezpečnosti do cyklistického desatera. 

1. Stav kola a jeho výbavy
Kolo musí být správně seřízené s dvěma plně funkčními, na sobě nezávislými brzdami. Musí mít odrazky - vpředu bílé, vzadu červené. V drátech kol musí být dvě oranžové odrazky, stejně jako na pedálech. Pro bezpečnost je zásadní cyklistická přilba. Povinně ji musí mít osoby mladší 18 let, nicméně z vlastní zkušenosti vím, že přilba zachraňuje životy všem věkovým skupinám. 

2. Je důležité být vidět
Noste vždy barevné cyklistické oblečení, nejlépe s reflexními prvky. Reflexní vesta sice nevypadá esteticky, ale řidič automobilu ji nepřehlédne, proto se nestyďte ji používat. Především za snížené viditelnosti využívejte světla. Vpředu musí být světlomet bílé barvy, vzadu červený, vždy se zdrojem energie. 

3. Alkohol na kolo nepatří
Po užití alkoholu, stejně jako jiných omamných látek, klesá reakční doba, schopnost rozhodování a zhoršuje se stabilita. 

4. Nezáleží na tom, kolik kilometrů najedete, ale jak je najedete
Začínejte na kole pozvolna. Volte trasy, které si můžete v případě únavy lehce zkrátit. Vyhýbejte se frekventovaným komunikacím a pamatujte, že chodník je výhradně pro chodce, stejně jako přechod. 

5. Předvídejte
Není nic horšího než si myslet, že na kole jste páni silnic. Nezapomínejte, že i když auto vidíte, nemusí jeho řidič vidět vás. V zatáčkách na silnicích navíc může číhat vysypaný štěrk, rozlitá nafta, olej nebo motorista v protisměru. 

6. Využívejte všechny smysly
Pokud měníte směr jízdy, dávejte to včas a jasně najevo znamením paží. Vždy držte pevně řídítka a sledujte komunikaci, po které jedete. Nečekaný výmol nebo kanál, který projedete, může způsobit defekt nebo pád. Využívejte sluch, na kole neposlouchejte hlasitou hudbu, netelefonujte a už vůbec nepište zprávy. Vše odvádí pozornost a zhoršuje ovladatelnost kola v krizových situacích. 

Vždy držte pevně řídítka a sledujte komunikaci, po které jedete. Využívejte sluch, na kole neposlouchejte hlasitou hudbu, netelefonujte a už vůbec nepište zprávy - Foto: Jiří Čondl

Vždy držte pevně řídítka a sledujte komunikaci, po které jedete. Využívejte sluch, na kole neposlouchejte hlasitou hudbu, netelefonujte a už vůbec nepište zprávyFoto: Jiří Čondl

7. Pokud na silnici, tak vpravo
Při jízdě se držte u pravé krajnice. Pokud jedete ve skupině, udržujte takové rozestupy, aby auto mohlo bezpečně předjet a zařadit se do mezery. Větší skupiny je dobré rozdělit a nechat mezi skupinami větší mezeru. Pozor na zaparkovaná vozidla, která objíždíte zleva - může se stát, že zrovna řidič otevře dveře. 

8. Mrtvé úhly
Řidiči velkých vozidel mají v zrcátcích mnohem větší mrtvý úhel, proto cyklistu mnohdy nevidí. V žádném případě nepředjíždějte vozidlo, které signalizuje levým blinkrem vyjíždění z parkovacího místa nebo odbočení. 

9. Zamykejte svá kola
Čím je zámek silnější, tím hůř se překonává. Za zámek je dobré si připlatit, ty dražší totiž mívají i bezpečnostní pouzdro a není jednoduché je rozbít. Nikdy kolo nezamykejte jen za přední kolo. Ve většině případů je pro zloděje snadné přední kolo povolit a odnést zbytek bicyklu. 

10. Zranění vždy hlaste
Neposkytnutí první pomoci je v mnohých případech kvalifikováno jako trestný čin. Kolize, kde došlo ke zranění, neignorujte. Volejte rychlou záchrannou službu na čísle 155, případně policii na lince 158. 

NÁVOD NA CYKLISTIKU - seriál o všem, co patří k jízdě na kole. Připravuje Mária Pfeiferová, odborným garantem je Lukáš Martinek, bývalý profesionální cyklista, který nyní působí na Západočeské univerzitě v Plzni jako odborník na veřejné zdraví. 

Všechny díly najdete zde. 

Pořad: Návod na cyklistiku  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: sobota 15:30  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  ulice Na Příkopech, Blatná, okr. Strakonice, uzavřeno, Od 24.03.2018 06:00 Do 24.03.2018 14:00, Úplná uzavírka ul. Na Příkopech z důvodu konání farmářských trhů. , Vydal: Městský úřad Blatná
  silnice I/24, v katastru obce Veselí nad Lužnicí, okr. Tábor, oprava povrchu vozovky, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 20.03.2018 08:00 Do 13.06.2018 23:59, Částečná uzavírku silnice I/24, z důvodu ...
  ulice Lannova třída, České Budějovice, okr. České Budějovice, uzavřeno, stavební práce, Od 19.03.2018 07:00 Do 31.05.2018 23:59, úplná uzavírka ulice Lannova tř. mezi kříženími s ul. Štítného a Chelčického ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace