Kvůli obchvatu Srubce se deset let hádali, nakonec schválili devátou variantu

Jednání zastupitelstva ve Srubci sledovalo mnoho občanů. Řada z nich proti nakonec schválené variantě obchvatu protestovala - Foto: Matěj Vodička

Jednání zastupitelstva ve Srubci sledovalo mnoho občanů. Řada z nich proti nakonec schválené variantě obchvatu protestovalaFoto: Matěj Vodička

Už devátou variantu dálničního přivaděče řešili zastupitelé obce Srubec na Českobudějovicku. Přeložka silnice druhé třídy má sloužit hlavně jako přivaděč k dálnici D3. I přes protesty občanů zastupitelstvo tuto verzi obchvatu nakonec schválilo.

„Obec nemá vypořádané majetkové vztahy. Tady je občan, který řekl, že to prostě neprodá, a prý není sám. Tak pokud nejsou vypořádané vztahy, co oni jsou tak aktivní dopředu. To je velký problém pro mě,“ vysvětlovala jedna z protestujících obyvatelek. 

S devátou variantou dálničního přivaděče nesouhlasí hlavně obyvatelé části Stará Pohůrka. U jejich domů má totiž vzniknout kruhový objezd, což podle nich způsobí, že auta, která u něj zastaví, budou vypouštět mnohonásobně větší množství škodlivin než doposud. 

„To jsou stovky lidí, možná tisíce, kteří tam bydlí a které to poškodí. Tam to nemá co dělat, to je zastavěná oblast. Dálnice ano, obchvat ano, ale ne tudy. Nemá vést přes zastavěnou oblast,“ zdůrazňoval další obyvatel. 

 

U debaty o obchvatu ve Srubci byl Matěj Vodička

Vložit na svůj web

O obchvatu ve Srubci jednají už několik let. Kraj i Ředitelství silnic a dálnic proto na obec tlačí, aby projekt schválila co nejdříve. 

V současnosti je největší provoz na Ledenické ulici. Její obyvatelé s obchvatem souhlasí, protože podle nich dopravě výrazně uleví. „Současný stav je neúnosný, to víme všichni. A teď se nabízí realizace nové silnice. Samozřejmě je to o nějakých kompromisech tak, jak se vyjádřili všichni zastupitelé, já s tím souhlasím“ říká Pavel Sojka. 

Zastupitelstvo nakonec schválilo devátou variantu přeložky silnice 157/2. Pro bylo sedm z osmi členů. Srubecká starostka Lenka Malá jejich hlasování přivítala. „To je nemyslitelné, aby sjezd z dálnice, dálniční přivaděč vedl středem obce. Podle mě je to veliký úspěch, mám z toho velkou radost,“ komentovala. 

Následovat teď bude proces vyhodnocení vlivů stavby na životní prostředí. Pokud bude úspěšný a Jihočeský kraj se dohodne na výkupu pozemků, může se začít stavět. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí–neděle každou celou hodinu od 05:00 do 19:00  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  silnice II/159, Neznašov, okr. České Budějovice, uzavřeno, stavební práce, Od 18.09.2017 07:00 Do 09.10.2017 23:59, objížďka po této trase: Albrechtice, Všeteč, Temelín, Záluží obousměrně, Vydal: Městský ...
  ulice náměstí J. A. Komenského, Blatná, okr. Strakonice, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 25.09.2017 00:00 Do 01.10.2017 23:59, Úplná uzavírka místních komunikací v prostoru nám. J.A. Komenského ...
  silnice III/1399, v katastru obce Lažánky, okr. Strakonice, práce na silnici, střídavý jednosměrný provoz, Od 02.10.2017 00:00 Do 27.10.2017 23:59, Částečná uzavírka silnice III/1399 v úseku podél Starého ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace