Dobrá vůle16. dubna  2016 v 18:30  

Náš domov. Unikátní časosběrný dokument o záchraně údolí Rudolfovského potoka u Českých Budějovic

Zeměžluč okolíkatá, rostlina patřící do červeného seznamu ohrožených druhů. Najdete ji v údolí Rudolfovského potoka - Foto: Jiří Řehounek

Zeměžluč okolíkatá, rostlina patřící do červeného seznamu ohrožených druhů. Najdete ji v údolí Rudolfovského potokaFoto: Jiří Řehounek

V lokalitě plné vzácných a ohrožených druhů se najednou objevily nové stavební parcely. Místní si to nenechali líbit.

Dlouhá léta chodí lidé nejen z blízkého Rudolfova na procházky do údolí Rudolfovského potoka. Vede tam turistická i naučná stezka, která popisuje historii kdysi slavného horního městečka. 

Lidé se vzbouřili 

A najednou, v lokalitě, kde mimo jiné najdete i několik vzácných či dokonce ohrožených živočichů a rostlin, vznikají nové stavební parcely. Mohly by se tu tak objevit další rekreační chaty, sportoviště se zázemím, nová kanalizace, čistička odpadních vod a taky spousta aut. 

Nevzdáme se! 

To všechno díky návrhu nového územního plánu obce Jivno, v jejímž katastru leží značná část zmíněného údolí. A lidé, kterým není lhostejný osud jednoho z posledních kousků neporušené přírody v okolí, začínají jednat. Vzniká občanské sdružení Náš domov. 

 

Martina Toušková: Náš domov. Unikátní časosběrný dokument, který mapuje záchranu údolí Rudolfovského potoka nedaleko Českých Budějovic. V lokalitě plné vzácných a ohrožených druhů se totiž najednou objevily nové stavební parcely.

Vložit na svůj web

Připravila: Martina Toušková
Dramaturgie a režie pořadu:
Lenka Svobodová
Mistr zvuku:
Roman Špála

Když nás bude víc 

„To jinak nejde než se postavit. Musí nás být hodně. Jinak nad námi jenom mávnou rukou a udělají z nás papírové čerty. Když nás bude stovka, tak to neudělají,“ říká Jaroslav Valevský starší, jeden ze zakládajících členů sdružení.  

A už se i něco podařilo 

Jeho členská základna i přes výše zmíněný apel stále není příliš velká, ale první úspěchy se dostavují. Například bývalý lom, ve kterém podle už zmíněného návrhu nového územního plánu měla vyrůst lezecká stěna se zázemím, byl registrován jako významný krajinný prvek. 

To znamená, že ten, kdo tu bude chtít něco stavět, už musí žádat o závazné stanovisko příslušný orgán ochrany přírody. Na světě je tak komplikace pro majitele pozemku a hlavně, příroda má svou „pojistku“. 

Naděje umírá poslední 

A vzápětí přichází další úspěch. Krajský úřad Jihočeského kraje zrušil několik částí kontroverzního územního plánu. Ty se tak budou muset předělat. A třeba pak bude zmíněný dokument k přírodě zase o něco šetrnější.  

Míst jako je údolí Rudolfovského potoka, která jsou úplně obyčejná a přitom nádherná, je u nás určitě víc. Stejně jako spolků, které se věnují ochraně přírody. V případě Našeho domova je ale jasně vidět, že naděje na úspěch u lidí umírá opravdu poslední. A to je zpráva, kterou chtějí členové Našeho domova poslat dál. 

Záznamy pořadů najdete v iRadiu.  

Pořad: Dobrá vůle  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: sobota 18:30  |  Délka pořadu: 29 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 14. dubna  2018 v 18:30     FotogalerieAudioVideo  rubrika: Dobrá vůle

  Ten, který je podobný rysovi aneb Stopování šelem v Beskydech

  Výtvarník a terénní zoolog Ludvík Kunc je garantem projektu na záchranu velkých šelem v ČR. Často přebíral péči o mláďata velkých šelem. O 13leté péči o rysa Sixiho napsal také knihu Můj přítel rys.

   
 • 7. dubna  2018 v 18:30     Audio  rubrika: Dobrá vůle

  Šel jsem dlouhými cestami. Dokument o koncentračním táboře v Letech

  Dokumentaristé Filip Černý a Ivan Studený vyrazili se skupinou romských teenagerů z českobudějovického sídliště Máj do romského koncentračního tábora v Letech. Od roku 1942 tam bylo internováno více než 1300 mužů, žen...

   
 • 31. března  2018 v 18:00     Audio  rubrika: Dobrá vůle

  Vzala jsem si dřevorubce

  Když Veronika Jiříčková před lety koncertovala se svou kapelou Síla a zpívala hit Dřevorubec, netušila, že si jednoho vezme za muže. Během několika let se její život zcela proměnil. Jak obstojí Veroničin hudební talent...

   

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Nejčtenější

Erik Best: Proč spojenci zaútočili na Sýrii? Hrozí světu 3. světová?

V noci na sobotu 14. dubna 2018 bombardéry USA, Francie a Velké Británie zničily vědecká centra a vojenské...

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace