Dobrá vůle16. dubna  2016 v 18:30  

Náš domov. Unikátní časosběrný dokument o záchraně údolí Rudolfovského potoka u Českých Budějovic

Zeměžluč okolíkatá, rostlina patřící do červeného seznamu ohrožených druhů. Najdete ji v údolí Rudolfovského potoka - Foto: Jiří Řehounek

Zeměžluč okolíkatá, rostlina patřící do červeného seznamu ohrožených druhů. Najdete ji v údolí Rudolfovského potokaFoto: Jiří Řehounek

V lokalitě plné vzácných a ohrožených druhů se najednou objevily nové stavební parcely. Místní si to nenechali líbit.

Dlouhá léta chodí lidé nejen z blízkého Rudolfova na procházky do údolí Rudolfovského potoka. Vede tam turistická i naučná stezka, která popisuje historii kdysi slavného horního městečka. 

Lidé se vzbouřili 

A najednou, v lokalitě, kde mimo jiné najdete i několik vzácných či dokonce ohrožených živočichů a rostlin, vznikají nové stavební parcely. Mohly by se tu tak objevit další rekreační chaty, sportoviště se zázemím, nová kanalizace, čistička odpadních vod a taky spousta aut. 

Nevzdáme se! 

To všechno díky návrhu nového územního plánu obce Jivno, v jejímž katastru leží značná část zmíněného údolí. A lidé, kterým není lhostejný osud jednoho z posledních kousků neporušené přírody v okolí, začínají jednat. Vzniká občanské sdružení Náš domov. 

 

Martina Toušková: Náš domov. Unikátní časosběrný dokument, který mapuje záchranu údolí Rudolfovského potoka nedaleko Českých Budějovic. V lokalitě plné vzácných a ohrožených druhů se totiž najednou objevily nové stavební parcely.

Vložit na svůj web

Připravila: Martina Toušková
Dramaturgie a režie pořadu:
Lenka Svobodová
Mistr zvuku:
Roman Špála

Když nás bude víc 

„To jinak nejde než se postavit. Musí nás být hodně. Jinak nad námi jenom mávnou rukou a udělají z nás papírové čerty. Když nás bude stovka, tak to neudělají,“ říká Jaroslav Valevský starší, jeden ze zakládajících členů sdružení.  

A už se i něco podařilo 

Jeho členská základna i přes výše zmíněný apel stále není příliš velká, ale první úspěchy se dostavují. Například bývalý lom, ve kterém podle už zmíněného návrhu nového územního plánu měla vyrůst lezecká stěna se zázemím, byl registrován jako významný krajinný prvek. 

To znamená, že ten, kdo tu bude chtít něco stavět, už musí žádat o závazné stanovisko příslušný orgán ochrany přírody. Na světě je tak komplikace pro majitele pozemku a hlavně, příroda má svou „pojistku“. 

Naděje umírá poslední 

A vzápětí přichází další úspěch. Krajský úřad Jihočeského kraje zrušil několik částí kontroverzního územního plánu. Ty se tak budou muset předělat. A třeba pak bude zmíněný dokument k přírodě zase o něco šetrnější.  

Míst jako je údolí Rudolfovského potoka, která jsou úplně obyčejná a přitom nádherná, je u nás určitě víc. Stejně jako spolků, které se věnují ochraně přírody. V případě Našeho domova je ale jasně vidět, že naděje na úspěch u lidí umírá opravdu poslední. A to je zpráva, kterou chtějí členové Našeho domova poslat dál. 

Záznamy pořadů najdete v iRadiu.  

Pořad: Dobrá vůle  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: sobota 18:30  |  Délka pořadu: 29 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 23. června  2018 v 18:30     Audio  rubrika: Dobrá vůle

  Z Hradešic až kam? Aneb Parníkem Lanna 2 za svým snem…

  Rozhlasový lehce časosběrný dokument mapující historii nejstarší české lodi. V Hradešicích na Šumavě ji zrenovovali a na pražskou Vltavu vrátili manželé Achsovi. V dokumentu zaznívají i úryvky ze slavné mystifikační...

   
 • 16. června  2018 v 18:30     FotogalerieAudio  rubrika: Dobrá vůle

  Veveřáci. Dokumentární reportáž ze záchranné stanice pro veverky

  Co všechno obnáší provoz unikátní stanice? Jak se dlouhodobě vyrovnat s nedostatkem spánku při krmení veverčích miminek a s únavou po rušné sezoně? A jak je pro Kateřinu Soukupovou těžké se se svými „chlupatými dětmi“...

   
 • 9. června  2018 v 18:30     Audio  rubrika: Dobrá vůle

  Pomoc přes kontinenty

  Kambodža je jedna z nejchudších zemí Asie. V odlehlých venkovských oblastech žije pětina lidí pod hranicí chudoby. Mezi dětmi do pěti let je dokonce 40% podvýživa. Lidé se zde potýkají se špatně dostupnou zdravotní...

   

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas