Host do domu20. ledna  2016 v 11:00  

Onkoložka Jitka Abrahámová diagnostikovala rakovinu soše Noci od Michelangela

Michelangelo Buonarroti: Noc - Foto: Michelangelo Buonarroti,  Rabe!,  CC BY-SA 4.0

Michelangelo Buonarroti: NocFoto: Michelangelo Buonarroti, Rabe!, CC BY-SA 4.0

Stará se o onkologické pacienty a pro ně založila v Thomayerově nemocnici nadaci, která jim pomáhá. To, jakou vrcholnou specialistkou Jitka Abrahámová je, dokládá historka o návštěvě Medicejské kaple ve Florencii.

„Stála jsem tam se svou kolegyní a říkám jí: Prosím tě, vidíš to, co já? A ona odpověděla: Ano, ona má rakovinu,“ vzpomíná onkoložka Jitka Abrahámová. Později si o soše Noci dokonce našla článek s titulkem Michelangelo jako onkolog. 

 

Host: Jitka Abrahámová, primářka Onkologické kliniky Thomayerovy nemocnice v Praze. Moderuje Stanislava Lekešová.

Vložit na svůj web

„On byl tak realistický umělec, že to do toho kamene vytesal,“ komentuje s uznáním jeho dílo primářka Thomayerovy nemocnice v Praze. 

Jan Rosák a amputace prsu 

Když do nemocnice roku 1992 nastoupila, založila Nadační fond Onkologie 21. století. Ten pomáhá Onkologickému oddělení a v minulosti se z financí pořídil mamograf, sonograf nebo pojízdný rentgen. Dnes pořádá koncerty a společenské večery s módní přehlídkou žen po amputaci prsu. 

Změnilo se hodně. I náhled na nemocné. Jak vzpomíná, prvním moderátorem přehlídky byl Jan Rosák. „Říkala jsem mu: Teď musíte říct, že ty ženy jsou po amputaci prsu. On se ostýchal a měl pocit, že to má strašně negativní citový náboj. Dnes už se o tom mluví běžně.“ 

Čtěte také: FOTODOKUMENT: Proměna ženského těla mezi jednotlivými onkologickými operacemi.

Prevence je důležitá 

Co se týká rakoviny, patříme mezi nejzatíženější státy světa. Proč? „To se přesně vysvětlit nedá. Je to nevhodným směrem se ubírající životní styl. A do toho vám patří úplně všechno: genetika, zevní prostředí, co dýcháme, co jíme. Na příčiny všech nádorů se nedá poukázat.“ 

Přestože se toho v léčbě hodně zlepšilo, jedno platí pořád: spousta pacientů chodí k lékaři pozdě a zanedbává prevenci. Proto Jitka Abrahámová na všechny apeluje: „Choďte včas a choďte okamžitě!“ 

Rodinné stříbro 

Specialistka Jitka Abrahamová svou rpofesí doslova žije. A pomáhá tak žít i dalším - Foto: Adam Kebrt

Specialistka Jitka Abrahamová svou rpofesí doslova žije. A pomáhá tak žít i dalšímFoto: Adam Kebrt

Zhoubná nádorová onemocnění podléhají povinnému hlášení. Je anonymní a pracuje s ním Národní onkologický registr. Ve světě je unikátním zařízením. Sbírá data o celkovém počtu nemocných v republice i v jednotlivých regionech, druzích rakoviny, zasažených orgánech, ale i o tom, v jakém stadiu nemocní k lékaři přicházejí. 

„Je to rodinné stříbro naší onkologie.“ Podle statistických křivek se pak například plánují nákupy přístrojů a diagnostických zařízení. „Velmi to pomáhá ve všech souvislostech,“ vysvětluje primářka. 

Pokrok je? 

O onkologii se Jitka Abrahámová začala zajímat už za studií. Nejvíc ji zaujaly zhoubné nádory. Přesto ještě chvíli koketovala s experimentálními obory. Onkologií se začala zabývat v době, kdy s léčením rakoviny ještě nebyly velké zkušenosti, ale nastupovala s ohromným nadšením. 

„Když se podívám zpátky, pokrok, je. Nicméně s každou novinkou se otevírá perspektiva dalšího neobjeveného.“ Nevíme ale ještě řadu věcí, připouští Jitka Abrahámová. 

Jaká je role rodinné dispozice? Jak žít s vědomím, že pravděpodobně onemocníme? Jaká je budoucnost onkologie? Více uslyšíte v iRadiu.  

Pořad: Host do domu  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Nejčtenější

Jiří Hájíček: Selský baroko (1/10)

První díl volné venkovské trilogie morálního neklidu. Poslouchejte až do pondělí 23. dubna 2018.

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace