Hry a četba6. července  2018 v 09:40  

Příběhy slavných: Jan Libíček

Jan Libíček, muž asi stovky komediálních filmových rolí - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Jan Libíček, muž asi stovky komediálních filmových rolíFoto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Divadelní a filmový herec, který patřil ke stálicím našeho filmového nebe. Jeho základním výrazovým znakem byla tělesná objemnost. Sám o ní, asi ne tak úplně v nadsázce, říkával, že právě jeho kila ho živí.

Neměl snadný start ani do života, ani do herecké kariéry. Dokonce nedokončil ani studium na DAMU. Jeho spontánně tryskající talent ale nešlo umlčet.  

 

Jan Libíček (1/5)

Vložit na svůj web

Zlínská divadelní hvězda 

 

Jan Libíček (2/5)

Vložit na svůj web

Začínal ve zlínském divadle, kde hned zazářil jako jedna z předních hvězd. Místní celebritou sice byl, ale to ho neuživilo. Musel si přivydělávat na různých estrádách. Obecenstvo ho už tehdy ale milovalo. Jako vtip bralo jeho historky, že vždy miloval tělocvik. Úsměv jim ale zmizel, když přímo na jevišti udělal hvězdu. Takový totiž Libíček byl, ukazoval, jak může první dojem klamat.  

 

Jan Libíček (3/5)

Vložit na svůj web

První velká role: Král Ubu 

 

Jan Libíček (4/5)

Vložit na svůj web

V letech 1963 až 1968 byl členem souboru Divadla Na zábradlí. Režisér Jan Grossman měl totiž právě pro něj roli ve hře Král Ubu, A Libíček v ní doslova exceloval, tedy v titulní roli vladaře, který se k moc dostal kvůli svým podlostem. Jeho herectví tak bylo najednou mnohavrstevnaté, najednou to nebyl to „jen“ komik.  

 

Jan Libíček (5/5)

Vložit na svůj web

Jeho úplně první rolí Na zábradlí ale byla postava ředitele Zahajovačské služby ve hře Václava Havla Zahradní slavnost (1963). 

Následoval film a televize 

Obrovský divadelní úspěch mu otevřel i dveře k filmovým a televizním nabídkám. Během deseti let se stal jedním z nejobsazovanějších herců, i když často v rolích vedlejších. Jen filmů bylo kolem 40, přes 50 pořadů pak najdete v televizním archivu.  

Filmy Evalda Schorma s Janem Libíčkem Každý den odvahu, Farářův konec, Den sedmý asi neznáte. Po nástupu normalizace totiž byly zakázány. Největší popularitu mu získala role v komedii Světáci. Následovaly malé roličky v téměř všech dodnes opakovaných komediích jako Pane, vy jste vdova, Slaměný klobouk, Šest medvědů s cibulkou a další. 

Smrt přišla uprostřed natáčení 

Zemřel náhle, uprostřed natáčení filmu Jak utopit doktora Mráčka. Řekl prý jen, že mu je špatně a sedl si na vltavský břeh. Sanitka ho odvezla už bez známky života. Strašně se bál lékařů a tak zřejmě podcenil své zdravotní problémy. Zemřel 24. května 1974, bylo mu teprve 43 let. 

Účinkují: Barbora Hrzánová a Jan Vlasák
Připravil: Jan Jaroš
Režie: Izabela Schenková
Natočeno v roce 2015 

Poslouchejte od pondělí 4. do pátku 8. ledna. Jednotlivé díly najdete po jejich odvysílání zde. Ostatní Příběhy slavných pak v iRadiu. 

Autor:  Věra Luptáková  (lup)
Pořad: Příběhy slavných  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:40; pondělí-pátek 17:42  |  Délka pořadu: 10 minut  
 

Dál připravujeme

Kdy vysíláme

K poslechu na jiných stanicích

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas