Zprávy3. března  2017 v 12:38  

Farmáři na Královéhradecku už oseli první pole. S končící zimou jsou spokojeni

Začínají jarní práce na polích (ilustrační foto) - Foto: Andrew Stawarz, flickr.com   ,  CC BY-ND 2.0

Začínají jarní práce na polích (ilustrační foto)Foto: Andrew Stawarz, flickr.com , CC BY-ND 2.0

První pole už oseli zemědělci v Královéhradeckém kraji. Jarní práce tak začaly relativně brzy po odtátí sněhu. Většina farmářů ale se začátkem jarních prací čeká, až víc vyschnou pole. Většinou zatím začali s hnojením polí.

Už na začátku týdne oseli prvních deset hektarů mrkve u Piletic u Hradce Králové. 

„Museli jsme využít to nejvhodnější písčité pole. Tam má mrkev nejvhodnější podmínky, aby dobře rostla," říká jednatel společnosti VH Agroprodukt Jan Věcek. 

Čtěte také: Chovají se zemědělci ke krajině ohleduplně nebo je zajímají jen výnosy?

A doplňuje, že první jarní práce se povedlo udělat relativně brzy: „Historicky se nám podařilo v tomto období set, ale není to zcela běžné. Jsme za to hodně rádi, protože je šance, že se nám povede sklízet odhadujeme někdy v půlce června první karotku." 

Traktor - Foto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Většina polí je na zahájení jarních prací příliš mokrá, potvrzuje to manažer obilnářské firmy HNG CZECH z Librantic na Hradecku Josef Neumann: „Teď se bude dělat příští týden generační hnojení u pšenic. A připravují se stroje na jarní práce." 

Problém mohou ještě nadělat jarní mrazíky 

„Ty většinou poškozují ty porosty, protože když přijde mráz, tak se ta půda nadzvedne a přetrhá kořeny," doplňuje Josef Neumann. 

S končící zimou jsou ale letos zemědělci spokojeni 

„Zejména proto, že se sníh dlouhou dobu držel na polích. Takže plodiny zůstaly pod sněhem nepoškozené mrazem. A zejména také to, že sníh odtával pomalu a postupně. A zasáhl do půdy, kde se trošku snížil ten vláhový deficit, který dlouhodobě u nás v půdě je," dodává Jan Věcek s tím, že jarní práce se naplno rozběhnou, až pole vyschnou a bude na ně moci vjet technika. 

Autor:  Jiří Fremuth
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  silnice I/14, Bílý Újezd - Ještětice, okr. Rychnov nad Kněžnou, stavební práce, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 26.09.2017 07:00 Do 30.11.2017 23:59, částečná uzavírka silnice I/14 na území ...
  silnice III/32519, část obce Chloumek, Boháňka, okr. Jičín, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 25.09.2017 00:00 Do 08.10.2017 23:59, Uzavírka na silnici III/32519 Jeřice - Chloumek, Objížďka - bez rozlišení: ...
  ulice Zámostí, Hradec Králové, okr. Hradec Králové, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 25.09.2017 00:00 Do 29.09.2017 23:59, úplná uzavírka části ul. Zámostí, Hradec Králové, Vydal: Magistrát města ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace