Zprávy3. března  2017 v 12:38  

Farmáři na Královéhradecku už oseli první pole. S končící zimou jsou spokojeni

Začínají jarní práce na polích (ilustrační foto) - Foto: Andrew Stawarz, flickr.com   ,  CC BY-ND 2.0

Začínají jarní práce na polích (ilustrační foto)Foto: Andrew Stawarz, flickr.com , CC BY-ND 2.0

První pole už oseli zemědělci v Královéhradeckém kraji. Jarní práce tak začaly relativně brzy po odtátí sněhu. Většina farmářů ale se začátkem jarních prací čeká, až víc vyschnou pole. Většinou zatím začali s hnojením polí.

Už na začátku týdne oseli prvních deset hektarů mrkve u Piletic u Hradce Králové. 

„Museli jsme využít to nejvhodnější písčité pole. Tam má mrkev nejvhodnější podmínky, aby dobře rostla," říká jednatel společnosti VH Agroprodukt Jan Věcek. 

Čtěte také: Chovají se zemědělci ke krajině ohleduplně nebo je zajímají jen výnosy?

A doplňuje, že první jarní práce se povedlo udělat relativně brzy: „Historicky se nám podařilo v tomto období set, ale není to zcela běžné. Jsme za to hodně rádi, protože je šance, že se nám povede sklízet odhadujeme někdy v půlce června první karotku." 

Traktor - Foto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Většina polí je na zahájení jarních prací příliš mokrá, potvrzuje to manažer obilnářské firmy HNG CZECH z Librantic na Hradecku Josef Neumann: „Teď se bude dělat příští týden generační hnojení u pšenic. A připravují se stroje na jarní práce." 

Problém mohou ještě nadělat jarní mrazíky 

„Ty většinou poškozují ty porosty, protože když přijde mráz, tak se ta půda nadzvedne a přetrhá kořeny," doplňuje Josef Neumann. 

S končící zimou jsou ale letos zemědělci spokojeni 

„Zejména proto, že se sníh dlouhou dobu držel na polích. Takže plodiny zůstaly pod sněhem nepoškozené mrazem. A zejména také to, že sníh odtával pomalu a postupně. A zasáhl do půdy, kde se trošku snížil ten vláhový deficit, který dlouhodobě u nás v půdě je," dodává Jan Věcek s tím, že jarní práce se naplno rozběhnou, až pole vyschnou a bude na ně moci vjet technika. 

Autor:  Jiří Fremuth
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  ulice Čsl. legií, Třebechovice pod Orebem, okr. Hradec Králové, uzavřeno, stavební práce, Od 01.04.2017 00:00 Do 31.08.2017 23:59, uzavírka Čsl. legií, Objížďka - bez rozlišení: ulice Čsl. legií - ulice ...
  Od 28.3.2017 15:00 do 31.3.2017 05:30; v ulici Za Škodovkou v obci Hradec Králové; Pozor! Nadměrný náklad; očekávejte zdržení; Přeprava tlakové nádoby. Parametry NN: d = 60 m; š = 5,4 m; 6,4 m; hmotnost ...
  D11, km 65.7, ve směru Praha, práce na zpevněné krajnici, Od 30.03.2017 12:00 Do 30.03.2017 13:30, Sanace patky, oprava PKO

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace