Zprávy28. září  2017 v 10:04  

Když vás probudí ptačí zpěv, svět je hned veselejší. A co teprve když vás přivítá sám král papoušků

Král papoušků - papoušek šedý žako - Foto: Jakub Labský

Král papoušků - papoušek šedý žakoFoto: Jakub Labský

A když si přivstanete a přijdete do královédvorské ZOO ráno kolem sedmé, přivítá vás sám král papoušků - papoušek šedý žako. Je to velmi inteligentní a co se týká barev i elegantní africký pták. Najdete ho ve společné voliéře u Pavilonu Ptačí svět s několika dalšími létajícími "kolegy".

Žako začala ZOO Dvůr Králové nad Labem opět chovat po několikaleté pauze. A protože tento druh papouška rád opakuje slova, která slyší, určitě se brzy stane oblíbenou atrakcí. Novou skupinu šedých papoušků žako vám teď představí zoolog Michal Podhrázský a redaktorka Dana Voňková. 

Web Safari - okno do světa zvířat

Žako byl jako domácí společník chován už před 4 000 lety. Jejich vyobrazení se našla na některých egyptských hieroglyfech. Zámožní Řekové a Římani chovali tyto papoušky ve zdobených klecích a cenili si jejich schopnosti mluvit. Žaka vlastnil i anglický král Jindřich VIII. 

Inteligentní žakové jsou i dnes u chovatelů velmi oblíbení 

Disponují velkou silou a svým mohutným zahnutým zobákem a drápy mohou ale i způsobit zranění. Chovatelé často tvrdí, že vlastnit žaka je jako mít „pětileté dítě." Naproti tomu žakové odchycení v divočině potřebují čas a trpělivost, aby se adaptovali, při kontaktu s člověkem vrčí a koušou. Prodej těchto papoušků se řídí mezinárodní úmluvou CITES. 

Čtěte také: Dva nové druhy afrických papoušků se zabydlují v ZOO Dvůr Králové

Pro duševní zdraví žaka je nutné, aby trávil tři hodiny denně mimo klec a majitel se mu alespoň 3/4 hodiny intenzívně věnoval. 

Díky své inteligenci žako vyžaduje spoustu hraček, aby se nenudil 

Tři až pět hraček najednou obvykle stačí. Krotký žako by měl být držen v bezpečném prostředí a v rušné části domu, například obývacím pokoji, kde se může zaměstnávat pozorováním dění v rodině. 

Král papoušků - papoušek šedý žako - Foto: Jakub Labský

Král papoušků - papoušek šedý žakoFoto: Jakub Labský

Žakové mívají speciální nároky na výživu a měli by být krmeni potravou bohatou na vápník a vitamín A, např. listovou zeleninou, brokolicí, mandlemi nebo trochou sýra. Žakům se má přistřihávat několik málo per z letek, protože jsou to těžcí ptáci. Přílišné zastřihnutí může způsobit, že pták spadne na zem a poraní se. Mladí ptáci s příliš zastřiženými letkami už nikdy nemusí znovu získat plnou koordinaci a obratnost v letu. 

Informace o průměrném a maximálním věku divokých papoušků šedých nejsou známy. V zajetí se maximální věk pohybuje do 60 roků. Za extrémní případ je považován věk 73 let. 

Na obchod a chov velmi oblíbených papoušků žako se od února 2017 vztahují přísná kritéria. Všichni žakové musí být označeni pevným nesnímatelným kroužkem se speciálním kódem nebo mikročipem. Jejich majitelé je budou muset do 30 dnů přihlásit u krajského úřadu nebo na pražském magistrátu a doložit, odkud je získali. Papoušky žako také nebudou moci volně prodávat. 

Komu se nepodaří dodržet lhůtu 30 dní, vystaví se riziku postihu od České inspekce životního prostředí. Ta může ve správním řízení uložit až půlmilionovou pokutu a papouška zabavit. 

Nejpřísnějšího postihu se mohou obávat ti chovatelé, kteří zakoupili žaka odchyceného ve volné přírodě a nemohou se prokázat vývozním povolením ze země původu a povolením dovozu do Česka. Ministerstvo životního prostředí připustí výjimky pouze u malých mláďat odchovávaných pod rodiči, u kterých bude nutné vyřídit registraci do tří měsíců věku. 

Ti vlastníci, kteří mají na exemplář registrační list z doby, kdy se tento druh registroval (do konce roku 2009), musí ve výše uvedené lhůtě rovněž znovu přihlásit exemplář k registraci, uvádí ministerstvo životního prostředí. Pokud však bude starý registrační list obsahovat údaje, které jsou stále aktuální, úřad nebude vydávat nový registrační list a potvrdí platnost toho starého. 

Autor:  Dana Voňková
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  Od 20.10.2017 06:50 do 08:55; na silnici u obce Lhota pod Libčany okres Hradec Králové; nehoda; OA + traktor, zranění, na místě složky IZS.
  Od 20.10.2017 05:50 do 07:50; na silnici 325 v obci Rudník okres Trutnov; nehoda; 2x OA.
  silnice III/3025, Martínkovice - Božanov, okr. Náchod, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 00:00 Do 05.11.2017 23:59, Jedná se úplnou uzavírku silnice č. III/302 5 v úseku od konce obce Martínkovice ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace