Z regionu25. května  2015 v 13:56  

Turisté Aše si prohlédnou zaniklé památky pomocí virtuální aplikace

Mobilní aplikace Virtuální Aš - Foto: Milan Vrbata

Mobilní aplikace Virtuální AšFoto: Milan Vrbata

Jak vypadala Aš v minulosti si návštěvníci i obyvatelé města můžou prohlédnout pomocí mobilní virtuální aplikace. Stačí si stoupnout na určené místo, kde původně historický objekt stál. Na displeji mobilu nebo tabletu se objeví tak, jak kdysi vypadal.

Město v současné době nemá z minulosti co nabídnout. Ze zajímavých staveb totiž toho moc nezbylo. Aplikace je tak jedinou možností, jak si tato místa připomenout. 

„Určitě je to zajímavá věc a pro toho, kdo tady v Aši dlouhá léta žije a tu historii trochu zná, tak ho to určitě nějakým způsobem zasáhne. Je docela zajímavé sledovat, byť jenom takhle virtuálně, jak to vypadalo,“ říká tiskový mluvčí ašského městského úřadu Milan Vrbata.  

 

Novou mobilní aplilkaci Virtuální Aš si vyzkoušela také redaktorka Andrea Strohmaierová.

Vložit na svůj web

Mobilní aplikace Virtuální Aš je jedinečný projekt v celé České republice. V takovém rozsahu ho jiná místa v zemi nenabízí. Radnice se pro něj rozhodla pro to, že z historie města toho kvůli rozsáhlému bourání v 50. letech minulého století moc nezbylo. 

„Aš má velmi pohnutou historii. Kdysi to bylo velmi bohaté město. Po druhé světové válce ale zcela vylidněné. Tím, že se vylidnilo, tak celé čtvrti i centrum města bylo postupně zbouráno a my jsme hledali příležitost a možnost, jak návštěvníkům i obyvatelům ukázat, jak Aš kdysi vypadala,“ vzpomíná starosta Dalibor Blažek. 

První, co se návštěvník dozví pomocí mobilních aplikací v chytrých telefonech a tabletech, je, jak objekty vypadaly a kde přesně stály. „Ale zároveň se k tomu dozví i spoustu dalších informací, protože v aplikaci jsou texty, dobové fotografie a videa, která prezentují historické objekty,“ říká jeden ze spoluautorů projektu Virtuální Aš Petr Kostner. 

Tablety potřebné k virtuální prohlídce budou k zapůjčení v infocentru. Aplikaci si návštěvníci města také můžou zdarma stáhnout do svých zařízení. K dispozici bude od začátku června. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: každý den v celou hodinu a 05:30, 06:30, 07:30  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Karlovarský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Karlovy Vary - obchvat
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Kamenný Dvůr
  D6, mezi km 159.8 a 155.7, ve směru Karlovy Vary, pomalu jedoucí vozidlo údržby, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 21.02.2018 07:00 Do 21.02.2018 11:00, úklid odpadků a čištění vozovek, ...

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace