Za totality zakázaná díla Josefa Honyse jsou k vidění v Liberci

Oblastní galerie v Liberci představuje díla polozapomenutého výtvarníka původem z Jičína, který pobýval i v Liberci a v Teplicích, Josefa Honyse. Všestranný umělec se zabýval poezií a použitím písma ve výtvarném umění. V 60. letech 20. století doplatil na intenzivní styky se zahraničím a nesměl na příkaz komunistického režimu svá díla vystavovat. Přítel světově proslulého Jiřího Koláře a Ladislava Nováka ve své tvorbě experimentoval i s halucinogeny. Jeho práce jsou k vidění na výstavě Písmo v obraze společně s díly dalších autorů, kteří písmo používali jako umělecký prostředek na svých obrazech.

„Máme tu práce od Ladislava Nováka, který patřil mezi souputníky Jiřího Koláře a Josefa Honyse a mezi společnost, která se tehdy scházela dennodenně v kavárně Slavia,“ vysvětluje kurátorka výstava Markéta Kroupová a pokračuje: „Používal velmi výrazně písmo. Pracoval s tím experimentálním způsobem vycházejícím ze surrealismu a netajil se, že občas ve své tvorbě používal i halucinogenní látky pro povzbuzení své fantazie.“

Tatínek dokázal odpovědět na každou otázku. Stále studoval, půjčoval si knihy. Pořád maloval, měl velký ateliér, který mu na začátku 60. let zničili... jeho smrt byla záhadná a nevysvětlitelná. Myslím, že byl zlikvidován komunistickým režimem. Daniela Radecky, dcera Josefa Honyse

Josef Honys, rodák z Jičína pobýval i v Liberci, mezi lidmi je ale bohužel spíše méně známý. „Zemřel poměrně mladý tragickou smrtí, když mu bylo padesát let. Měl potíže s komunistickým režimem, jeho tvorba byla poměrně provokativní, potom měl i zákaz publikování,“ dodává Kroupová.

Daniela Radecky, dcera umělce Josefa Honyse je ráda, že liberecká galerie představuje díla jejího otce.  „Každá výstava je pro mě úžasná radost z toho, že je možné ty věci dnes vystavovat,“ říká

„Každá výstava je pro mě úžasná radost z toho, že je možné ty věci dnes vystavovat. Tatínek vystavoval v zahraničí, většinou se to tam dostalo nelegální cestou,“ říká Daniela Radecky, dcera Josefa Honyse. „Nejsilnější vzpomínka je, že tatínek dokázal odpovědět na každou otázku, stále studoval, půjčoval si knihy. Stále maloval, měl veliký ateliér, který mu na začátku 60. let zničili,“ popisuje dcera a dodává: „Jeho smrt byla záhadná a nevysvětlitelná. Myslím, že byl zlikvidován komunistickým režimem.“

K výstavě Písmo v obraze jsou připraveny i komentované prohlídky ve čtvrtek 16. a v neděli 19. března – té se zúčastní i dcera Josefa Honyse. Výstava potrvá v Oblastní galerii v Liberci do 21. května.

Vernisáž výstavy Písmo v obrazech v liberecké galerii
autor: Lucie Fürstová
Spustit audio