Koktejl5. září  2017 v 06:00  

Krajinou příběhů – nový pověsťový cyklus četeb na ČRo Liberec

Publicista a spisovatel Marek Řeháček poskytl Českému rozhlasu své dosud nepublikované autorské adaptace původně německých pověsťových námětů z Frýdlantska a Jablonecka - Foto: Khalil Baalbaki

Publicista a spisovatel Marek Řeháček poskytl Českému rozhlasu své dosud nepublikované autorské adaptace původně německých pověsťových námětů z Frýdlantska a JabloneckaFoto: Khalil Baalbaki

Rozhlasovou četbu pověstí z Libereckého kraje můžou zájemci poslouchat v rámci nového kulturního magazínu Českého rozhlasu Liberec, nazvaného Kultura pod Ještědem. Každý pátek po 18. hodině.

Kraj pod Ještědem a Jizerskými horami je svébytnou oblastí s drsným charakterem a nenapodobitelnou,tajemnou náladou.Podhůří Jizerek a severní strany Ještědského hřebene bylo po staletí domovem německy mluvících horalů, kteří si vyprávěli tajemné, mysteriózní příběhy, zrozené zdejším drsným krajem. 

Nechte se pozvat k poslechu nového kulturního magazínu Českého rozhlasu Liberec: 

Jsou to mnohdy příběhy hrůzostrašné až hororové, jaké v česky osídleném vnitrozemí nenajdeme, jim podobné bychom našli spíš v pohádkových knihách bratří Grimmů, nebo v Lužici, zřejmě jsou inspirované drsnější realitou života zdejších sklářů, tkalců, svážečů dřeva, kteří měli život o poznání těžší než obyvatelé česky mluvícího vnitrozemí. 

Tajemný doktor Kittel, čerti na Ještědu a hradní páni 

Bylinková zahrádka doktora Kittela v Krásné na Jablonecku - Foto: Jaroslava Mannová

Bylinková zahrádka doktora Kittela v Krásné na JabloneckuFoto: Jaroslava Mannová

Přestože dnes je tento kraj osídlen výlučně českým etnikem, pověsti o čarostřelcích, doktoru Kittelovi, tajemném Faustovi Jizerských hor, pruských nájezdech za sedmileté války, čertech na Ještědu nebo hradních pánech, kteří zaprodali duši ďáblu, se tu vyprávějí dál. Že krajina ani po odsunu nezůstala němá, je zásluha zdejších vlastivědných badatelů, historiků a regionálních tvůrců, kteří původně německé pověsti po léta zpřístupňují i česky mluvícímu publiku. A nyní jsou jimi zpracované pověsti z podhůří Jizerských a Ještědských hor nově dostupné i zdejším rozhlasovým posluchačům. 

Příběhy načetli liberečtí herci Sýkora a Polách 

Český rozhlas Liberec připravil na letošní podzim pro své posluchače pověsťový cyklus rozhlasových četeb, nazvaný Krajinou příběhů. Seriál čtený libereckými herci, Markem Sýkorou a Martinem Poláchem natočil podle autorských pověsťových textů zdejších spisovatelů Františka Patočky, Vladimíra Mikoláška a Marka Řeháčka režisér Michal Bureš. První dva jmenovaní autoři převyprávěli původně německé pověsti v knihách Čerti na Ještědu a Ďáblův doktor, vydaných v osmdesátých letech Severočeským nakladatelstvím, z nichž také čerpá náš připravovaný rozhlasový cyklus. Třetí jmenovaný autor, o generaci mladší liberecký spisovatel a vlastivědný badatel, Marek Řeháček poskytl Českému rozhlasu své dosud nepublikované autorské adaptace původně německých pověsťových námětů z Frýdlantska a Jablonecka.  

Kittelovo muzeum v Krásné na Jablonecku má tajemnou atmosféru - Foto: Jaroslava Mannová

Autor:  David Hamr
Pořad: Koktejl  |  Stanice: Liberec
 
 

Nové články v rubrice

Liberecký kraj
  silnice I/35, Bílý Kostel nad Nisou - Hrádek nad Nisou, okr. Liberec, pomalu jedoucí vozidlo údržby, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 21.09.2017 00:00 Do 21.09.2017 06:00, Strojní metení.
  silnice III/29020 (ulice Klášterní), Liberec, okr. Liberec, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, práce na inženýrských sítích, Od 20.09.2017 14:00 Do 20.10.2017 23:59, Kanalizační přípojka , Výkop ...
  ulice Husova, Nový Bor, okr. Česká Lípa, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 25.09.2017 00:00 Do 31.10.2017 23:59, úplná dlouhodobá uzavírka provozu na MK Husova v Novém Boru, provádění stavebních ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace