Vijay Iyer Trio: Break Stuff

12. únor 2016

Americkému pianistovi Vijayji Iyerovi bude letos v říjnu čtyřicet pět let a z jazzových muzikantů své generace už dlouho patří k nejzajímavějším osobnostem světové scény. Že je stylový hráč a originální skladatel se už před lety mohli u nás přesvědčit posluchači Strun podzimu v Praze a Jazzfestu v Brně.

Vijay Iyer se narodil ve Spojených státech původem tamilským rodičům. Než přesedl definitivně ke klavíru, prošel patnáctiletou výukou klasické západní hudby na housle. Vystudoval matematiku a stal se doktorem fyziky. Souběžně se věnoval jazzu a v roce 1994 hrál v kapele vynikajícího saxofonisty Stevea Colemana. Ten o rok později také hostoval na Iyerově albové prvotině Memophorilia.

Vijay Iyer hraje na akustický klavír, ale sestavuje různě zvukově zaměřené skupiny, kdy využívá elektroniku, smyčcové kvarteto nebo indické podněty. Napsal hudbu pro expresivní filmový dokument Rites of Holi inspirovaný Stravinského baletem Svěcení jara. V roce 2012 byl trojnásobně oceněn kritikou jazzového měsíčníku Down Beat, a to v kategoriích Jazzman roku, Pianista roku a Malá skupina roku.

V dnešní Mozaice uslyšíte například skladbu: Starlings, Diptych, Hood, Countdown.

autor: Vladimír Kouřil
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.