27. března  2011 v 19:15  rubrika: Šalom alejchem

Vzpomínka na dr. Desidera Galského, význačného činitele české židovské komunity

Před dvěma dny, 25. března, uplynulo rovných 90 let od narození dr. Desidera Galského, význačného činitele české židovské komunity, spisovatele a publicisty. Jeho osobnost si připomeneme v následujícím medailonku.

"Přes čtyřicet let totalitního režimu hluboce poznamenalo život lidí v Československu, a především život věřících. V oněch těžkých dobách jsme si my Židé a křesťané byli velmi blízcí, neboť jsme stáli na jedné lodi, plující po rozbouřené vodě. Teď jsme získali plnou náboženskou svobodu. Bylo by smutné a přímo tragické, kdybychom v nynějších podmínkách nenašli společnou řeč a kdyby se naše cesty rozdělily."  

Závěr proslovu Desidera Galského na mezinárodní konferenci, která se sešla v srpnu 1990 v Praze, možná dnes zní pateticky. Tehdy ale ne: Skončila vláda jedné strany a věřící si začali zvykat, že by mohli přestat být "občany druhého řádu".  

Desider Galský, který byl brzy po listopadu 1989 povolán do čela Rady židovských náboženských obcí v České republice, věřil, že židovské komunitě se podaří uchovat a rozvíjet téměř přerušenou kulturní a náboženskou tradici. I proto bylo pro českou židovskou obec tak velkou ranou, když 24. listopadu 1990 zemřel na následky automobilové nehody.  

Desider Galský se narodil právě před 90 lety, 25. března 1921 v slovenských Michalovcích ve zbožné a tolerantní rodině. Za druhé světové války jeho rodiče zahynuli, on sám byl nasazen do vojenské a civilní služby, bojoval ve Slovenském národním povstání, padl do zajetí SS a jen náhodou unikl popravě.  

Po válce studoval v Praze historii, tři roky pracoval na ministerstvu zahraničí, osm let jako dělník v ČKD Praha, pak působil jako publicista, nakladatelský redaktor a autor literatury faktu. S jeho jménem je spjata ve své době populární Antická knihovna, časopis „Děti a my“ a ovšem několik knih. Za všechny zmiňme „Panamské dobrodružství“.  

Od roku 1979 řídil Věstník Židovských náboženských obcí a Židovskou ročenku, o rok později byl zvolen předsedou Rady židovských náboženských obcí v České republice. Těžko lze vysvětlit, proč si tehdy státní dozorci, kteří všechny církevní funkcionáře i duchovní schvalovali, vybrali právě jeho. Snad je zmátla tolerantní povaha dr. Galského, na pohled křehký habitus, cokoli, co mohlo slibovat poddajný charakter. Bylo tomu naopak: Dr. Galský využil možnosti a všechno své úsilí soustředil k tomu, aby znovu navázal styky s židovským světem, a ukázal tak československým Židům, že na ně svět nezapomněl.  

Když po pěti letech musel z funkce odejít, pokračoval v této činnosti navzdory osobním rizikům. Podporoval neformální aktivity mladších členů židovské komunity, jeho prostřednictvím přicházely prostředky na samizdatová vydávání judaik v edici Alef. Bylo štěstí, že se alespoň mohl dožít změn, k nimž pomáhal. 

Autor:  Tomáš Pěkný

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas