24. března  2019 v 19:45  rubrika: Šalom alejchem

Jak se žije Židům v Olomouci, Židé v březnu 1939 a 120 let od Hilsnerovy aféry

Exteriér Maiselovy synagogy - pohled z Maiselovy ulice - Foto: © Židovské muzeum v Praze

Exteriér Maiselovy synagogy - pohled z Maiselovy uliceFoto: © Židovské muzeum v Praze

Zavítáme do Židovské obce v Olomouci. Židé mezi Čechy a Němci – to bylo téma k diskusi v Maislově synagoze. Před 120 lety Hilsnerova aféra ukázala na český antisemitismus.

Tento týden si olomoucká židovská obec připomněla den zapálení místní synagogy. Osm dekád po tragických událostech se židovské komunitě v hanácké metropoli žije dobře. Má stabilní počet členů a podílí se na řadě akcí pro veřejnost, ať už to jsou Dny židovské kultury Olomouc nebo pokládání kamenů zmizelých. Aktuální vzpomínková akce se sešla s nejveselejším židovským svátkem Purim. Přípravy na něj zachytila Martina Pouchlá. 

Kopie německého originálu Mnichovské dohody - Foto: Portál hlavního města Prahy

Kopie německého originálu Mnichovské dohodyFoto: Portál hlavního města Prahy

Německá okupace Československa v březnu 1939 ukončila dobu Masarykovy první republiky. V kolektivní paměti Čechů představuje příklad dobrého soužití Čechů a Židů, ten se však mění již od doby Mnichovské dohody. Jak se tehdy zachovala česká veřejnost a instituce vůči českým Židům a jaké je současné naladění vůči Židům v Evropě? O tom se diskutovalo v Maislově synagoze. Natáčela tam Terezie Jirásková. 

Před 120 lety u nás vypukla antisemitská Hilsnerova aféra, která nejen ve své době významně ovlivnila politické dění. Bude o ní mluvit Leo Pavlát. 

Nedělní magazín o židovském životě moderuje Tomáš Töpfer. 

Autor:  Tvůrčí skupina Publicistika

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas