Cyklocestování po Baltské sedmičce

Nylars (Bornholm) - Foto: Marek Dostál

Nylars (Bornholm)Foto: Marek Dostál

B7 spojuje sedm velkých ostrovů Baltského moře. Je to označení mezinárodní organizace. Patří sem dánský Bornholm, německá Rujana, švédský Öland a Gotland, estonská Saaremaa a Hiiumaa, finská Ahvenanmaa.

Ostrovy společenství Baltic seven postupně navštívil (v průběhu několika let) cykloturista Marek Dostál. Z jesenických hor je to k Baltu pár set kilometrů. 

Ostrovy Bornholm a Rujana 

Marek Dostál se dopravil přes Polsko do lázeňského Kolobrzegu a turistickou lodí na Bornholm. 

 

Sedm ostrovů baltského moře. Právě tento počet utváří mezinárodní společenství Baltic Seven. Na bližší poznání těchto ostrovů se zaměřil host cestovatelského magazínu Marek Dostál.

Vložit na svůj web

Na jihu písečné pláže, na východě skalnaté útesy, na severu skotská atmosféra. Říká se, že Bůh, z toho co mu zbylo při stvoření Skandinávie, udělal hroudu, hodil ji do moře a tak vznikl ostrov Bornholm. 

Jasmund - Stubben-Kammer (Rujana) - Foto: Marek Dostál

Jasmund - Stubben-Kammer (Rujana)Foto: Marek Dostál

Před návštěvou německé Rujany si cykloturista Marek Dostál projel „ Cestu polských majáků“. Podél polského pobřeží - od Svinoústí po Krinicu morsku - je 17 majáků. Majáky jsou přístupné. Každý má jiný dosvit, jinou frekvenci světla a světelné spektrum. 

Ostrov Rujana je od pevniny oddělen jen úzkým proužkem moře. 

Z ostrovů Baltské Sedmičky je nejsnadněji dostupný. I na tomto ostrově se Marek Dostál držel více při pobřeží. V Národním parku Jasmund ho zaujaly křídově bílé útesy a maják v dnes už přístupném prostoru na Cap Arcona. Na blízkém ostrově Hiddensee našel domy s doškovými střechami z rákosové slámy. V jižní části této rezervace jsou mělčiny a pozorovací vyhlídkové věže určené ornitologům. 

Ostrovy Öland a Gotland 

Švédský ostrov Öland, dlouhý a úzký ostrov, projel Marek Dostál v roce 2010. 

 

Marek Dostál se v Hostu na cestách, v pravidelné středeční hodince, vypraví na další z ostrovů v Baltském moři. Co nabízí švédské ostrovy Oland a Gotland?

Vložit na svůj web

Před sezonou, zvláště na zemědělském jihu, bylo téměř liduprázdno. Na severu Ölandu jeho cestu provázely větrné mlýny. Na obilná zrna i na drcení vápence. Směrem ke střední části ostrova se otevírá stepní krajina. Před lety v této oblasti skončila těžba vápence. Sever i jih ostrova uzavírají majáky. Jižní - Lange Jan a severní – Lange Erik. 

Sundre - Foto: Marek Dostál

SundreFoto: Marek Dostál

Na čtvrtý ostrov, na „ostrov kostelů“, se Marek Dostál vydal v roce 2011. Gotland je o něco větší, než předešlý ostrov Öland. 

Za obhlédnutí stojí skalnaté útvary „raukary“ na severozápadním pobřeží. Jsou modelované mořem.Na západním pobřeží švédského ostrova Gotlandu leží město růží. Visby. Toto město mimoděk zaznamenali všichni, kteří si oblíbili rozvernou filmovou postavičku s rezatými cůpky z vily Vilekuly. 

Na ostrově jakoby se zastavil čas. Má zvláštní atmosféru, kterou ocenil i švédský režisér Ingmar Bergmann. Ostrov Gotland vzdálený od Švédska 150 km je doporučován i pro cyklocesty s dětmi. 

Estonské ostrovy Saaremaa a Hiiumaa a finské souostroví Ålandy 

Mariehemn - Foto: Marek Dostál

MariehemnFoto: Marek Dostál

Souostroví Ålandy uzavírá jih Botnického zálivu. Další větší ostrovy už severněji nejsou. Z tisícovek ostrovů je obydleno jen pár desítek. Jsou umístěny v polovině vzdálenosti mezi Švédskem a Finskem. Z největšího hlavního ostrova - Fasta Åland (finsky Ahvenanmanner) je blíže k pobřeží švédskému. Přesto souostroví patří k Finsku. Avšak úřední řečí je tu švédština. Tyto skutečnosti mají své historické kořeny. 

Na závěr svých plánů si ponechal Marek Dostál dva estonské ostrovy. Největší estonský ostrov Saaremaa a severnější, menší ostrov Hiiumaa. 

 

Cesty, vandry, poutě, turistika - to vše nabízí Host na cestách. Cykloturista Marek Dostál z Adolfovic nás zavede na poslední tři ostrovy baltského mezinárodního společenství B7. K poslechu vás zve Eva Stryková.

Vložit na svůj web

Oba ostrovy byly po desítky let běžnému vstupu uzavřeny. Čas se tu zastavil a mnohé zakonzervoval. Tím zanechal zajímavé, dosud nezkreslené stopy původní estonské kultury. 

Pro cykloturistiku jsou podle Marka Dostála i tyto dva ploché a větrné ostrovy příznivé.  

Autor:  Eva Stryková
Pořad: Host na cestách  |  Stanice: Olomouc
Čas vysílání:  neděle 11:04; repríza: středa 11:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  silnice I/44 (ulice Šumperská), Jeseník, okr. Jeseník, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 16.10.2017 05:00 Do 25.10.2017 17:00, Objížďka - obousměrná, mimo IZS, BUS a dopravní obsluhy: přes: ulice U ...
  Od 19.10.2017 13:20 do 17:25; na silnici 435 u obce Polkovice okres Přerov; nehoda nákladního vozidla; probíhají záchranné a vyprošťovací práce, nebezpečí; havárie NA se zraněním a únikem kapalin, převrácen ...
  silnice II/448, Těšetice, část obce Rataje, okr. Olomouc, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 23.10.2017 07:00 Do 26.10.2017 23:59, úplná uzavírka sil. č. II/448 v obci Těšetice - Rataje, včetně napojení ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace