Kovový plot, který bude stát kolem řeky v Bílé Vodě, vyrábějí učni z nedalekých Horních Heřmanic

Kolem hlubokého koryta bude stát nový kovový plot - Foto: Andrea Švubová

Kolem hlubokého koryta bude stát nový kovový plotFoto: Andrea Švubová

Budoucí kováři ze střední odborné školy v Horních Heřmanicích na Jesenicku se učí na veřejných zakázkách. V novém školním roce začali pracovat pro Bílou Vodu. Obec za jejich práci zaplatí podstatně méně peněz, než by dala profesionální firmě.

Poblíž bělovodského kostela protéká v hlubokém korytu říčka. Aby do něj nikdo nespadl, rozhodla se obec, že kolem říčky postaví kovový plot. „Jednak to bude vypadat esteticky a jednak to bude zábrana proti případnému úrazu,“ říká nezávislý starosta Miroslav Kocián. 

 

Budoucí umělečtí kováři z Horních Heřmanic se učí na veřejných zakázkách. Právě vyrábějí plot pro obec Bílá Voda

Vložit na svůj web

Zakázku starosta zadal střednímu odbornému učilišti v nedalekých Horních Heřmanicích. „Škola potřebuje peníze a žáci se to potřebují na něčem naučit. Nemáme obavu, že by to byla horší práce, spíš naopak. Ve škole se ještě snaží,“ dodává. 

Příprava kovového plotu zaměstnala učně už před prázdninami. Nejdříve pracovali na návrzích, jak říká jejich mistr Marek Frančiak: „Ten nejlepší si vybral pan starosta, tedy náš zákazník.“ 

Na výrobě plotu se bude podílet i student třetího ročníku Roman Vašíček. „Baví mě to, je to pro mě takový odpočinek. Je to o technice, ne o síle. Raději ale dělám drobnější věci, protože se potřebuju ještě vymlátit. Musím nabrat zručnost, abych mohl pokračovat dál,“ popisuje Vašíček. 

Škola má tolik zakázek, že musí některé odmítat 

Podobných zakázek má škola mnohem víc. „O zakázky není nouze. Některé odmítám a posílám je dalším kovářům, protože nejsme schopni to pokrýt. Cena je důležitá, ta rozhoduje. U nás je nižší asi o 30 nebo 40 procent oproti profesionálním firmám. My na tom nepotřebujeme vydělat, kluci se na tom naučí. Lidé taky počítají s tím, že tam můžou být drobné chybičky, protože na tom pracují učni,“ komentuje Frančiak. 

Výroba plotu v dílně potrvá učňům asi dva měsíce. Pomůže jim i jedna dívka, která poprvé v historii do oboru umělecký kovář teď od září nastoupila. 

Autor:  Andrea Švubová  (aja)

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Srážky: přeháňky, D35-286,5
  Od 22.10.2017 18:55 do 19:55; D35 - 260-254.9km na trase Olomouc - Mohelnice; údajně jelo na Olomouc ale v pásu na Mohelnici; vozidlo v protisměru; POZOR ! NEBEZPEČÍ ! Vozidlo v protisměru. 19:10 - prověrka ...
  Od 22.10.2017 18:40 do 19:45; D1 - 310.9km na trase Lipník nad Bečvou - Polsko (st. hranice); porouchané vozidlo, očekávejte zdržení; pro poruchu odstavené vozidlo v odstavném pruhu.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace