Úroda kukuřice na siláž je nižší a méně kvalitní než obvykle. Ohrožena je tím i produkce mléka

Podprůměrná úroda silážní kukuřice se může podepsat na produkci mléka - Foto: Tomáš Minarčík

Podprůměrná úroda silážní kukuřice se může podepsat na produkci mlékaFoto: Tomáš Minarčík

Zemědělci na Hané sklidili letos kvůli suchu průměrně o 20 procent méně kukuřice na siláž v porovnání s minulými lety. Někde jsou ztráty ještě podstatně větší, na Šternbersku dosahují 50 procent. Navíc je kukuřice i méně kvalitní. Ohrožená je tak kvalita siláže do krmných směsí a tím i dojivost krav.

Pod fólií leží masa zrající siláže. „Tady je celá krmivová základna siláže pro farmu Mladějovice, pro 550 dojicích krav. Tato siláž byla udělaná na začátku září a v tuto chvíli fermentuje,“ popisuje Jana Krasulová, ředitelka společnosti Paseka zemědělská z Babic u Šternberka. 

 

Kukuřice na siláž se letos kvůli suchu urodilo na Hané méně než obvykle. Kvalita siláže může mít vliv na produkci mléka

Vložit na svůj web

Kvůli nižší úrodě kukuřice šla na siláž sklizeň z dvojnásobného množství hektarů než obvykle. Nižší je také její kvalita.  

„Pozná se to na barvě, vůni a struktuře krmení. Podle toho, že se to z té stěny těžce vytahuje, se pozná, že byla siláž kvalitně připravena a udusána dusacími válci a že to správně zfermentovalo,“ dodává a ukazuje několikametrovou stěnu siláže. 

Jana Krasulová posuzuje kvalitu siláže - Foto: Tomáš Minarčík

Jana Krasulová posuzuje kvalitu silážeFoto: Tomáš Minarčík

Kvalita nové siláže se může podle zootechničky Evy Kristové projevit i v produkci mléka: „Odrazí se to na užitkovosti a zdravotním stavu. Na mléku hned vidíme, že krmení není v pořádku. Klesá jeho množství i kvalita.“ 

Podle předsedy představenstva Krajské agrární komory Josefa Hlavinky bude úroda kukuřice letos kvůli suchu nižší i jinde, než jen na Šternbersku. „Předpokládáme, že výnos silážní kukuřice bude o 15-20 procent nižší,“ odhaduje Hlavinka úrodu na Hané. 

Autor:  Tomáš Minarčík  (min)

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Srážky: přeháňky, D35-293,2
  silnice III/4377, Jezernice, okr. Přerov, uzavřeno, sportovní akce, Od 21.10.2017 11:55 Do 21.10.2017 12:15, Uzavírka provozu silnice III/4377 v Jezernici z důvodu konání cyklistického závodu "Jezernické ...
  silnice III/0555 (ulice 9. května), Přerov - ulice 9. května, Horní Moštěnice, okr. Přerov, uzavřeno, stavební práce, Od 21.10.2017 00:00 Do 22.10.2017 23:59, Úplná uzavírka krajské sil. III/0555 z důvodu ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace