Ranní poznámka19. srpna  2012  

Andrea Čánová: Střet dvou pohledů na svět

Andrea Čánová - Foto: Martin Straka

Andrea ČánováFoto: Martin Straka

Karviná a Havířov se bouří proti rušení poboček katastrálního úřadu. Budovy by měly příští rok osiřet. Důvod? Úspora financí. Obyvatelům se nelíbí, že každou maličkost budou muset vyřizovat až ve vzdálené Ostravě. Co takový problém skrývá?

Spor o zachování katastrů v Karviné a Havířově v sobě skrývá klasický střet dvou pohledů na svět. Jednomu pracovně říkám tabulkový, druhému lidský. 

Ano, pokud si vše spočítáme, zjistíme, že v regionu zase tak moc vlastníků nemovitostí, tedy klientů není. Do kasy úřadů peněz ze státního rozpočtu moc nepřitéká a tak co má tedy utrápený šéf někdejších zeměměřičů dělat? Zruší dvě pobočky, vždyť lidé mohou jezdit jinam, třeba do Ostravy, a nebo vše vyřídit přes počítač. Jako by žádný problém nebyl. 

Jenže, zkuste si představit vlastní rodiče nebo babičku s dědou, jak tak důležitou věc, jako je převod chalupy řeší z notebooků. Má matka třeba i obyčejný mobil používá jen v kuchyni, protože na zahradě by ho mohla ztratit, a tak mi už několikrát přivodila málem infarkt, když se jí nemohou dovolat a trnu hrůzou, co se jí stalo. 

A tak se není co divit, že lidé v Karviné a Havířově křičí: „Nechte nám naše úředníky." Mimochodem, to je také ojedinělá věc, kdy se občan staví za klotové rukávy. Ale za ty své, z místa. Těm, co jsou o úroveň výš, spílají. A není se co divit. 

Pamětníci ještě ví, jak to chodilo v dobách první republiky. Fungovaly pozemkové knihy, které byly v budovách soudů. Jenže těch soudů bylo mnohem více, třeba v Bohumíně nebo Bílovci. Občan, daňový poplatník, měl ke svému úředníkovi skutečně blízko. 

A to je právě ten podstatný netabulkový rozměr celého problému. Žádných ušetřených pár korun nevyváží nevrlost lidí, ve kterých se může zakořenit myšlenka - jsem tady jen od toho, abych platil daně a žádný servis za to nedostanu! 

Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: sobota, neděle 05:20 a 07:50  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 20. července  2014     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Hrůzná Stodolní

  Stodolní ulice patří v těchto dnech k nejfrekventovanějším místům v Ostravě. A nejen v těchto dnech. Pověst centra zábavy má daleko za hranicemi kraje i České republiky. Jezdí tam lidé z celé Evropy a chtějí tak osobně...

   
 • 19. července  2014     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  František Tichý: Týden plný barev

  Ostrava se začátkem týdne začala pěkně vybarvovat. Na pár dní vystoupila ze své všednodenní šedi, aby uspokojila chutě návštěvníků všech barevných festivalů, které vrcholí v Dolní oblasti Vítkovice už tradičními Colours...

   
 • 13. července  2014     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Živý alarm

  Auto je výdobytkem moderní společnosti. Pomineme-li, že zplodiny z něj nás okrádají o čistý vzduch, jde v zásadě o věc, která nám hodně usnadňuje život. Je to ale také velmi atraktivní obchodní artikl, na nelegálním...

   
Moravskoslezský kraj
  Od 25.7.2014 10:15 do 12:20; na silnici 48411 u obce Paskov okres Frýdek-Místek; nehoda; 3 x OA, bez zranění, bez úniku rop. látek, policie jede na místo, místo je průjezdné pro další vozidla.
  Od 25.7.2014 10:00 do 13:05; na silnici u obce Orlová okres Karviná; nehoda nákladního vozidla; DN, NA x rozvodná skříň u RD, bez zranění
  silnice I/56, v katastru obce Frýdlant nad Ostravicí, okr. Frýdek-Místek, práce na silnici, zúžené jízdní pruhy, Od 23.07.2014 00:00 Do 27.07.2014 23:59, frézování za provozu, úprava silnice, Vydal: Krajský ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas