Andrea Čánová: Střet dvou pohledů na svět

Andrea Čánová - Foto: Martin Straka

Andrea ČánováFoto: Martin Straka

Karviná a Havířov se bouří proti rušení poboček katastrálního úřadu. Budovy by měly příští rok osiřet. Důvod? Úspora financí. Obyvatelům se nelíbí, že každou maličkost budou muset vyřizovat až ve vzdálené Ostravě. Co takový problém skrývá?

Spor o zachování katastrů v Karviné a Havířově v sobě skrývá klasický střet dvou pohledů na svět. Jednomu pracovně říkám tabulkový, druhému lidský. 

Ano, pokud si vše spočítáme, zjistíme, že v regionu zase tak moc vlastníků nemovitostí, tedy klientů není. Do kasy úřadů peněz ze státního rozpočtu moc nepřitéká a tak co má tedy utrápený šéf někdejších zeměměřičů dělat? Zruší dvě pobočky, vždyť lidé mohou jezdit jinam, třeba do Ostravy, a nebo vše vyřídit přes počítač. Jako by žádný problém nebyl. 

Jenže, zkuste si představit vlastní rodiče nebo babičku s dědou, jak tak důležitou věc, jako je převod chalupy řeší z notebooků. Má matka třeba i obyčejný mobil používá jen v kuchyni, protože na zahradě by ho mohla ztratit, a tak mi už několikrát přivodila málem infarkt, když se jí nemohou dovolat a trnu hrůzou, co se jí stalo. 

A tak se není co divit, že lidé v Karviné a Havířově křičí: „Nechte nám naše úředníky." Mimochodem, to je také ojedinělá věc, kdy se občan staví za klotové rukávy. Ale za ty své, z místa. Těm, co jsou o úroveň výš, spílají. A není se co divit. 

Pamětníci ještě ví, jak to chodilo v dobách první republiky. Fungovaly pozemkové knihy, které byly v budovách soudů. Jenže těch soudů bylo mnohem více, třeba v Bohumíně nebo Bílovci. Občan, daňový poplatník, měl ke svému úředníkovi skutečně blízko. 

A to je právě ten podstatný netabulkový rozměr celého problému. Žádných ušetřených pár korun nevyváží nevrlost lidí, ve kterých se může zakořenit myšlenka - jsem tady jen od toho, abych platil daně a žádný servis za to nedostanu! 

Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: sobota, neděle 05:20 a 07:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 29. března  2015     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Hornické důchody

  Vláda rozšířila počet havířů, kteří budou moct dříve do penze. O pět let dříve se dočkají důchodu i ti, kteří začali fárat před rokem 1993. Ministerstvo práce rozhodnutí opírá o chystané zavírání dolů a propouštění....

   
 • 28. března  2015     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  František Tichý: Omlazený biosaurus

  Ostravské kino Luna opět promítá. Návštěvníkům se otevřelo po náročné půlroční rekonstrukci. Zábřežská jednosálová klasika je jediným kinem ve městě, které přežilo příchod multiplexů.

   
 • 22. března  2015     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Jaro je tady

  Jmenuje se Viktor a v Kuníně patří k místním legendám. Každý rok se tam vrací, aby přinesl štěstí místním lidem a zahájil novou turistickou sezónu. Obyvatelé této malé vesničky u Nového Jičína jej považují za posla...

   
Moravskoslezský kraj
  Od 1.4.2015 09:30 do 10:35; na silnici 4627 u obce Odry okres Nový Jičín; z oder na Tošovice; Pozor! Předmět na vozovce; strom přes cestu, HZS a PČR na místě.
  D1, mezi km 342 a 297, ve směru Praha, silný vítr, Od 01.04.2015 09:35 Do 01.04.2015 15:35
  D1, mezi km 297 a 342, ve směru Bohumín – PL, silný vítr, Od 01.04.2015 09:34 Do 01.04.2015 15:34

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas