Andrea Čánová: Střet dvou pohledů na svět

Andrea Čánová - Foto: Martin Straka

Andrea ČánováFoto: Martin Straka

Karviná a Havířov se bouří proti rušení poboček katastrálního úřadu. Budovy by měly příští rok osiřet. Důvod? Úspora financí. Obyvatelům se nelíbí, že každou maličkost budou muset vyřizovat až ve vzdálené Ostravě. Co takový problém skrývá?

Spor o zachování katastrů v Karviné a Havířově v sobě skrývá klasický střet dvou pohledů na svět. Jednomu pracovně říkám tabulkový, druhému lidský. 

Ano, pokud si vše spočítáme, zjistíme, že v regionu zase tak moc vlastníků nemovitostí, tedy klientů není. Do kasy úřadů peněz ze státního rozpočtu moc nepřitéká a tak co má tedy utrápený šéf někdejších zeměměřičů dělat? Zruší dvě pobočky, vždyť lidé mohou jezdit jinam, třeba do Ostravy, a nebo vše vyřídit přes počítač. Jako by žádný problém nebyl. 

Jenže, zkuste si představit vlastní rodiče nebo babičku s dědou, jak tak důležitou věc, jako je převod chalupy řeší z notebooků. Má matka třeba i obyčejný mobil používá jen v kuchyni, protože na zahradě by ho mohla ztratit, a tak mi už několikrát přivodila málem infarkt, když se jí nemohou dovolat a trnu hrůzou, co se jí stalo. 

A tak se není co divit, že lidé v Karviné a Havířově křičí: „Nechte nám naše úředníky." Mimochodem, to je také ojedinělá věc, kdy se občan staví za klotové rukávy. Ale za ty své, z místa. Těm, co jsou o úroveň výš, spílají. A není se co divit. 

Pamětníci ještě ví, jak to chodilo v dobách první republiky. Fungovaly pozemkové knihy, které byly v budovách soudů. Jenže těch soudů bylo mnohem více, třeba v Bohumíně nebo Bílovci. Občan, daňový poplatník, měl ke svému úředníkovi skutečně blízko. 

A to je právě ten podstatný netabulkový rozměr celého problému. Žádných ušetřených pár korun nevyváží nevrlost lidí, ve kterých se může zakořenit myšlenka - jsem tady jen od toho, abych platil daně a žádný servis za to nedostanu! 

Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: sobota, neděle 05:20 a 07:50  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 14. září  2014     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: I dobré příklady táhnou

  Tento týden jste v ulicích mohli potkávat podivné bytosti. Některé měly křídla, jiné jen trička s nápisem, ale všem z vlasů trčela černá tykadla s bambulkama na koncích. Pokud jste na ně taky natrefili, víte, že nešlo...

   
 • 13. září  2014     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Monika Horsáková: Středeční chvilka sportu

  Víte, že sport a poezie mohou být dvě strany téže mince? Nevěříte? Pak čtěte dále, nebo si poslechněte poznámku Moniky Horsákové. Jmenuje se Středeční chvilka sportu, a pokud vám to připomíná název někdejších televizních...

   
 • 7. září  2014     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Život naruby

  Tento týden se převrátil naruby život dalšímu člověku. Žena, která celý život poctivě pracovala a mohla si užívat důchodu, teď možná skončí ve vězení. Stačilo k tomu málo - banální omyl v záměně obsahu dvou různých...

   
Moravskoslezský kraj
  Od 17.9.2014 07:15 do 08:50; v ulici 17. listopadu v obci Ostrava; u kostela; nehoda; probíhají záchranné a vyprošťovací práce, nebezpečí; DN s účastí cyklisty se zraněním.
  Od 17.9.2014 07:15 do 09:20; v ulici Sokolská v obci Bohumín okres Karviná; křiž. s ul. Rychvaldská; nehoda; 2 x OA bez zranění.
  D1, mezi km 349.6 a 349.5, ve směru Praha, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 17.09.2014 06:56 Do 17.09.2014 14:00, oprava výtluku

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas