Andrea Čánová: Střet dvou pohledů na svět

Andrea Čánová - Foto: Martin Straka

Andrea ČánováFoto: Martin Straka

Karviná a Havířov se bouří proti rušení poboček katastrálního úřadu. Budovy by měly příští rok osiřet. Důvod? Úspora financí. Obyvatelům se nelíbí, že každou maličkost budou muset vyřizovat až ve vzdálené Ostravě. Co takový problém skrývá?

Spor o zachování katastrů v Karviné a Havířově v sobě skrývá klasický střet dvou pohledů na svět. Jednomu pracovně říkám tabulkový, druhému lidský. 

Ano, pokud si vše spočítáme, zjistíme, že v regionu zase tak moc vlastníků nemovitostí, tedy klientů není. Do kasy úřadů peněz ze státního rozpočtu moc nepřitéká a tak co má tedy utrápený šéf někdejších zeměměřičů dělat? Zruší dvě pobočky, vždyť lidé mohou jezdit jinam, třeba do Ostravy, a nebo vše vyřídit přes počítač. Jako by žádný problém nebyl. 

Jenže, zkuste si představit vlastní rodiče nebo babičku s dědou, jak tak důležitou věc, jako je převod chalupy řeší z notebooků. Má matka třeba i obyčejný mobil používá jen v kuchyni, protože na zahradě by ho mohla ztratit, a tak mi už několikrát přivodila málem infarkt, když se jí nemohou dovolat a trnu hrůzou, co se jí stalo. 

A tak se není co divit, že lidé v Karviné a Havířově křičí: „Nechte nám naše úředníky." Mimochodem, to je také ojedinělá věc, kdy se občan staví za klotové rukávy. Ale za ty své, z místa. Těm, co jsou o úroveň výš, spílají. A není se co divit. 

Pamětníci ještě ví, jak to chodilo v dobách první republiky. Fungovaly pozemkové knihy, které byly v budovách soudů. Jenže těch soudů bylo mnohem více, třeba v Bohumíně nebo Bílovci. Občan, daňový poplatník, měl ke svému úředníkovi skutečně blízko. 

A to je právě ten podstatný netabulkový rozměr celého problému. Žádných ušetřených pár korun nevyváží nevrlost lidí, ve kterých se může zakořenit myšlenka - jsem tady jen od toho, abych platil daně a žádný servis za to nedostanu! 

Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: sobota, neděle 05:20 a 07:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 30. srpna  2015     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Nechtěná Barbora

  Kolem Barbory bylo tento týden pořádně dusno. Řeč ovšem není o nějaké celebritě, ale o lokalitě na kraji Karviné. Její jméno si tento týden brala do pusy řada politiků. Většina s cílem, pořádně se zviditelnit. Jen málokdo...

   
 • 29. srpna  2015     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  František Tichý: Čekání na autobus

  Čekání na autobus. Pár minut, kdy většina lidí nehnutě hledí před sebe a přemýšlí. Co se jim tak honí hlavou? Jedno takové zastávkové nahlédnutí do mysli čekajícího cestujícího vám nabízí František Tichý.

   
 • 23. srpna  2015     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Pasti na zloděje

  Krádeže jsou v Česku jednou z nejčastějších kriminálních činností. Kradou se miliony z bankovních účtů, ale třeba i mince z kasiček v kostelích nebo kanálová víka. Zloději na Karvinsku teď přišli na nový objekt svého...

   
Moravskoslezský kraj
  Srážky: déšť, Třinec
  Srážky: déšť, I/11 Ostrava Rudná
  Srážky: déšť, D1-369.5

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas