Andrea Čánová: Střet dvou pohledů na svět

Andrea Čánová - Foto: Martin Straka

Andrea ČánováFoto: Martin Straka

Karviná a Havířov se bouří proti rušení poboček katastrálního úřadu. Budovy by měly příští rok osiřet. Důvod? Úspora financí. Obyvatelům se nelíbí, že každou maličkost budou muset vyřizovat až ve vzdálené Ostravě. Co takový problém skrývá?

Spor o zachování katastrů v Karviné a Havířově v sobě skrývá klasický střet dvou pohledů na svět. Jednomu pracovně říkám tabulkový, druhému lidský. 

Ano, pokud si vše spočítáme, zjistíme, že v regionu zase tak moc vlastníků nemovitostí, tedy klientů není. Do kasy úřadů peněz ze státního rozpočtu moc nepřitéká a tak co má tedy utrápený šéf někdejších zeměměřičů dělat? Zruší dvě pobočky, vždyť lidé mohou jezdit jinam, třeba do Ostravy, a nebo vše vyřídit přes počítač. Jako by žádný problém nebyl. 

Jenže, zkuste si představit vlastní rodiče nebo babičku s dědou, jak tak důležitou věc, jako je převod chalupy řeší z notebooků. Má matka třeba i obyčejný mobil používá jen v kuchyni, protože na zahradě by ho mohla ztratit, a tak mi už několikrát přivodila málem infarkt, když se jí nemohou dovolat a trnu hrůzou, co se jí stalo. 

A tak se není co divit, že lidé v Karviné a Havířově křičí: „Nechte nám naše úředníky." Mimochodem, to je také ojedinělá věc, kdy se občan staví za klotové rukávy. Ale za ty své, z místa. Těm, co jsou o úroveň výš, spílají. A není se co divit. 

Pamětníci ještě ví, jak to chodilo v dobách první republiky. Fungovaly pozemkové knihy, které byly v budovách soudů. Jenže těch soudů bylo mnohem více, třeba v Bohumíně nebo Bílovci. Občan, daňový poplatník, měl ke svému úředníkovi skutečně blízko. 

A to je právě ten podstatný netabulkový rozměr celého problému. Žádných ušetřených pár korun nevyváží nevrlost lidí, ve kterých se může zakořenit myšlenka - jsem tady jen od toho, abych platil daně a žádný servis za to nedostanu! 

Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: sobota, neděle 05:20 a 07:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 1. května  2016     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Sobotkovy doly

  Asi není v těchto dnech jediné domácnosti, kde by se alespoň jednou nezmínilo jméno uhelné společnosti OKD. Problémy má už dlouhodobě, vláda dokonce učinila pokusy zachránit těžbu v jednom z jejích dolů, ale teď vývoj...

   
 • 30. dubna  2016     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Richard Piskala: Jaro s Českým rozhlasem Ostrava

  Soutěže, koncerty v přímých přenosech, ale také velkou cykloturistickou akci, nebo Noc otevřených dveří. To vše pro vás chystáme v Českém rozhlase Ostrava na nejbližší týdny.

   
 • 24. dubna  2016 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Hurá do světa

  Těšíte se už na letošní letní dovolenou? No, kdo by se taky netěšil. Pokud se ale chystáte mimo Schengenský prostor nebo chcete cestovat letecky, měli byste si včas zkontrolovat, jestli nevypršela platnost vašeho pasu....

   
Moravskoslezský kraj
  Od 4.5.2016 14:30 do 16:05; v ulici Těšínská v obci Opava; nehoda; havarované vozidlo; probíhají záchranné a vyprošťovací práce, nebezpečí; vozidlo x cyklista, se zraněním, složky IZS jsou na místě.
  D1, mezi km 342 a 361, ve směru Bohumín – PL, pomalu jedoucí vozidlo údržby, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 04.05.2016 14:30 Do 04.05.2016 16:00, číštění kamer, jiný důvod, zdroj: ŘSD
  Od 4.5.2016 14:05 do 17:10; v ulici tř. 17. listopadu v obci Karviná; u STK; nehoda nákladního vozidla; neprůjezdný pruh, 2 havarovaná vozidla; probíhá vyšetřování nehody, nebezpečí; OA x NA, bez zranění ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace