Andrea Čánová: Střet dvou pohledů na svět

Andrea Čánová - Foto: Martin Straka

Andrea ČánováFoto: Martin Straka

Karviná a Havířov se bouří proti rušení poboček katastrálního úřadu. Budovy by měly příští rok osiřet. Důvod? Úspora financí. Obyvatelům se nelíbí, že každou maličkost budou muset vyřizovat až ve vzdálené Ostravě. Co takový problém skrývá?

Spor o zachování katastrů v Karviné a Havířově v sobě skrývá klasický střet dvou pohledů na svět. Jednomu pracovně říkám tabulkový, druhému lidský. 

Ano, pokud si vše spočítáme, zjistíme, že v regionu zase tak moc vlastníků nemovitostí, tedy klientů není. Do kasy úřadů peněz ze státního rozpočtu moc nepřitéká a tak co má tedy utrápený šéf někdejších zeměměřičů dělat? Zruší dvě pobočky, vždyť lidé mohou jezdit jinam, třeba do Ostravy, a nebo vše vyřídit přes počítač. Jako by žádný problém nebyl. 

Jenže, zkuste si představit vlastní rodiče nebo babičku s dědou, jak tak důležitou věc, jako je převod chalupy řeší z notebooků. Má matka třeba i obyčejný mobil používá jen v kuchyni, protože na zahradě by ho mohla ztratit, a tak mi už několikrát přivodila málem infarkt, když se jí nemohou dovolat a trnu hrůzou, co se jí stalo. 

A tak se není co divit, že lidé v Karviné a Havířově křičí: „Nechte nám naše úředníky." Mimochodem, to je také ojedinělá věc, kdy se občan staví za klotové rukávy. Ale za ty své, z místa. Těm, co jsou o úroveň výš, spílají. A není se co divit. 

Pamětníci ještě ví, jak to chodilo v dobách první republiky. Fungovaly pozemkové knihy, které byly v budovách soudů. Jenže těch soudů bylo mnohem více, třeba v Bohumíně nebo Bílovci. Občan, daňový poplatník, měl ke svému úředníkovi skutečně blízko. 

A to je právě ten podstatný netabulkový rozměr celého problému. Žádných ušetřených pár korun nevyváží nevrlost lidí, ve kterých se může zakořenit myšlenka - jsem tady jen od toho, abych platil daně a žádný servis za to nedostanu! 

Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: sobota, neděle 05:20 a 07:50  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 19. října  2014     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Monika Horsáková: Kam až politik může

  Komunální i senátní volby jsou za námi. Hlasy jsou rozdány a to je ideální chvíle se za volbami ohlédnout.

   
 • 18. října  2014     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Školníci

  O případu ženy, která tento týden ve škole ve Žďáru nad Sázavou ubodala jednoho ze studentů, už zřejmě slyšel každý. Jde o schizofreničku, která má na svědomí i dřívější útok v jedné z havířovských škol. Lékaři ji propustili...

   
 • 12. října  2014     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Monika Horsáková: A zase ta jatka...

  Ostrava je na své technické památky jaksepatří pyšná. Ne všem se však dostává takové péče, jakou by si zasloužily. Mezi těmi druhými vede jedna, jejíž stav se stal už letitým evergreenem - Městská jatka.

   
Moravskoslezský kraj
  Srážky: déšť, Mosty u Jablůnkova - na vrcholu
  Srážky: déšť, Mosty u Jablůnkova - estakáda
  Od 23.10.2014 11:55 do 14:00; na silnici v obci Baška okres Frýdek-Místek; nehoda; havárie OA do plotu, bez zranění a úniku provozních kapalin.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas