Andrea Čánová: Střet dvou pohledů na svět

Andrea Čánová - Foto: Martin Straka

Andrea ČánováFoto: Martin Straka

Karviná a Havířov se bouří proti rušení poboček katastrálního úřadu. Budovy by měly příští rok osiřet. Důvod? Úspora financí. Obyvatelům se nelíbí, že každou maličkost budou muset vyřizovat až ve vzdálené Ostravě. Co takový problém skrývá?

Spor o zachování katastrů v Karviné a Havířově v sobě skrývá klasický střet dvou pohledů na svět. Jednomu pracovně říkám tabulkový, druhému lidský. 

Ano, pokud si vše spočítáme, zjistíme, že v regionu zase tak moc vlastníků nemovitostí, tedy klientů není. Do kasy úřadů peněz ze státního rozpočtu moc nepřitéká a tak co má tedy utrápený šéf někdejších zeměměřičů dělat? Zruší dvě pobočky, vždyť lidé mohou jezdit jinam, třeba do Ostravy, a nebo vše vyřídit přes počítač. Jako by žádný problém nebyl. 

Jenže, zkuste si představit vlastní rodiče nebo babičku s dědou, jak tak důležitou věc, jako je převod chalupy řeší z notebooků. Má matka třeba i obyčejný mobil používá jen v kuchyni, protože na zahradě by ho mohla ztratit, a tak mi už několikrát přivodila málem infarkt, když se jí nemohou dovolat a trnu hrůzou, co se jí stalo. 

A tak se není co divit, že lidé v Karviné a Havířově křičí: „Nechte nám naše úředníky." Mimochodem, to je také ojedinělá věc, kdy se občan staví za klotové rukávy. Ale za ty své, z místa. Těm, co jsou o úroveň výš, spílají. A není se co divit. 

Pamětníci ještě ví, jak to chodilo v dobách první republiky. Fungovaly pozemkové knihy, které byly v budovách soudů. Jenže těch soudů bylo mnohem více, třeba v Bohumíně nebo Bílovci. Občan, daňový poplatník, měl ke svému úředníkovi skutečně blízko. 

A to je právě ten podstatný netabulkový rozměr celého problému. Žádných ušetřených pár korun nevyváží nevrlost lidí, ve kterých se může zakořenit myšlenka - jsem tady jen od toho, abych platil daně a žádný servis za to nedostanu! 

Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: sobota, neděle 05:20 a 07:50  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 31. ledna  2015     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  František Tichý: Vysvědčení s pachutí

  Na školách se ve čtvrtek rozdávalo pololetní vysvědčení. Pro studenty havířovského učiliště Baron School ale bylo posledním. Tato soukromá škola předčasně končí a žáci své studium dokončí jinde.

   
 • 25. ledna  2015     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Neznámá známá

  Možná jste také v našem vysílání zaslechli informaci o akci party nadšenců pro minulost Ostravy. Pořádají pravidelné procházky městem. V roli průvodců zájemcům přibližují historii zdánlivě velmi dobře známých míst,...

   
 • 24. ledna  2015     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Černobílý svět

  Vybíráte si nějakou zábavu na příští dny? Rádi byste si nejen užili, ale třeba se i něco dozvěděli? V tom případě pro vás máme jednu zajímavou nabídku nejen k zábavě, ale také k poučení a zamyšlení.

   
Moravskoslezský kraj
  D1 - 339.9km na trase Lipník nad Bečvou - Polsko (st. hranice), 2 nehody, havarované vozidlo, probíhá vyšetřování nehody, Od 31.01.2015 03:10 Do 31.01.2015 07:10, 2 nehody; 2 havarovaná vozidla; probíhá ...
  Od 30.1.2015 21:20 do 31.1.2015 21:25; na silnici 370 v obcích Šumvald okres Olomouc a Tvrdkov okres Bruntál , délka 5.9km; havarované těžké nákladní vozidlo; uzavřeno, probíhají záchranné a vyprošťovací ...
  Od 30.1.2015 14:20 do 31.1.2015 14:25; na silnici 11 u obce Mosty u Jablunkova okres Frýdek-Místek; sněhové jazyky v polohách nad 300 m.n.m.; tvoří se sněhové jazyky, jízda se zvýšenou opatrností, z důvodu ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas