Andrea Čánová: Střet dvou pohledů na svět

Andrea Čánová - Foto: Martin Straka

Andrea ČánováFoto: Martin Straka

Karviná a Havířov se bouří proti rušení poboček katastrálního úřadu. Budovy by měly příští rok osiřet. Důvod? Úspora financí. Obyvatelům se nelíbí, že každou maličkost budou muset vyřizovat až ve vzdálené Ostravě. Co takový problém skrývá?

Spor o zachování katastrů v Karviné a Havířově v sobě skrývá klasický střet dvou pohledů na svět. Jednomu pracovně říkám tabulkový, druhému lidský. 

Ano, pokud si vše spočítáme, zjistíme, že v regionu zase tak moc vlastníků nemovitostí, tedy klientů není. Do kasy úřadů peněz ze státního rozpočtu moc nepřitéká a tak co má tedy utrápený šéf někdejších zeměměřičů dělat? Zruší dvě pobočky, vždyť lidé mohou jezdit jinam, třeba do Ostravy, a nebo vše vyřídit přes počítač. Jako by žádný problém nebyl. 

Jenže, zkuste si představit vlastní rodiče nebo babičku s dědou, jak tak důležitou věc, jako je převod chalupy řeší z notebooků. Má matka třeba i obyčejný mobil používá jen v kuchyni, protože na zahradě by ho mohla ztratit, a tak mi už několikrát přivodila málem infarkt, když se jí nemohou dovolat a trnu hrůzou, co se jí stalo. 

A tak se není co divit, že lidé v Karviné a Havířově křičí: „Nechte nám naše úředníky." Mimochodem, to je také ojedinělá věc, kdy se občan staví za klotové rukávy. Ale za ty své, z místa. Těm, co jsou o úroveň výš, spílají. A není se co divit. 

Pamětníci ještě ví, jak to chodilo v dobách první republiky. Fungovaly pozemkové knihy, které byly v budovách soudů. Jenže těch soudů bylo mnohem více, třeba v Bohumíně nebo Bílovci. Občan, daňový poplatník, měl ke svému úředníkovi skutečně blízko. 

A to je právě ten podstatný netabulkový rozměr celého problému. Žádných ušetřených pár korun nevyváží nevrlost lidí, ve kterých se může zakořenit myšlenka - jsem tady jen od toho, abych platil daně a žádný servis za to nedostanu! 

Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: sobota, neděle 05:20 a 07:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 26. dubna  2015     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Obchodníci se vzděláním

  Naší společností hýbou peníze. Myslí si to autorka těchto řádků Ivana Šuláková. Současně přiznává, že nepřichází s žádnou novou myšlenkou, protože moc šustících bankovek zná asi každý z nás. Jen se jí nelíbí, že peníze...

   
 • 25. dubna  2015     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  František Tichý: Senioři a internet

  Stále více seniorů a seniorek používá mobilní telefon, počítač a internet. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu, který srovnával data z let 2004 až 2014.

   
 • 19. dubna  2015     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Poštovní rukojmí

  Tisíce českých důchodců se každý měsíc stává obětí "poštovní loupeže". Že tomu nevěříte? Myslíte si snad, že na penzistovi s pár tisícovkami, které měsíčně dostává od státu, není co si vzít? V tom případě vás autorka...

   
Moravskoslezský kraj
  Od 28.4.2015 19:50 do 23:55; v ulici Dělnická v obci Havířov okres Karviná; nehoda; probíhají záchranné a vyprošťovací práce; jízdní pruh uzavřen; 2x OA se zraněním, na místě zasahují jednotky IZS
  silnice III/4721 (ulice Michálkovická), Slezská Ostrava, Ostrava, zúžené jízdní pruhy, Od 23.03.2015 07:00 Do 31.08.2015 20:00, částečná uzavírka silnice III/4721 v úseku Stromovka - Na Najmanské (u ZOO). ...
  silnice II/486, v katastru obce Fryčovice, okr. Frýdek-Místek, zúžené jízdní pruhy, práce na inženýrských sítích, Od 27.04.2015 07:00 Do 09.05.2015 18:00, protlaky pro přípojky inž. sítí u areálu BORCAD ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas