Andrea Čánová: Střet dvou pohledů na svět

Andrea Čánová - Foto: Martin Straka

Andrea ČánováFoto: Martin Straka

Karviná a Havířov se bouří proti rušení poboček katastrálního úřadu. Budovy by měly příští rok osiřet. Důvod? Úspora financí. Obyvatelům se nelíbí, že každou maličkost budou muset vyřizovat až ve vzdálené Ostravě. Co takový problém skrývá?

Spor o zachování katastrů v Karviné a Havířově v sobě skrývá klasický střet dvou pohledů na svět. Jednomu pracovně říkám tabulkový, druhému lidský. 

Ano, pokud si vše spočítáme, zjistíme, že v regionu zase tak moc vlastníků nemovitostí, tedy klientů není. Do kasy úřadů peněz ze státního rozpočtu moc nepřitéká a tak co má tedy utrápený šéf někdejších zeměměřičů dělat? Zruší dvě pobočky, vždyť lidé mohou jezdit jinam, třeba do Ostravy, a nebo vše vyřídit přes počítač. Jako by žádný problém nebyl. 

Jenže, zkuste si představit vlastní rodiče nebo babičku s dědou, jak tak důležitou věc, jako je převod chalupy řeší z notebooků. Má matka třeba i obyčejný mobil používá jen v kuchyni, protože na zahradě by ho mohla ztratit, a tak mi už několikrát přivodila málem infarkt, když se jí nemohou dovolat a trnu hrůzou, co se jí stalo. 

A tak se není co divit, že lidé v Karviné a Havířově křičí: „Nechte nám naše úředníky." Mimochodem, to je také ojedinělá věc, kdy se občan staví za klotové rukávy. Ale za ty své, z místa. Těm, co jsou o úroveň výš, spílají. A není se co divit. 

Pamětníci ještě ví, jak to chodilo v dobách první republiky. Fungovaly pozemkové knihy, které byly v budovách soudů. Jenže těch soudů bylo mnohem více, třeba v Bohumíně nebo Bílovci. Občan, daňový poplatník, měl ke svému úředníkovi skutečně blízko. 

A to je právě ten podstatný netabulkový rozměr celého problému. Žádných ušetřených pár korun nevyváží nevrlost lidí, ve kterých se může zakořenit myšlenka - jsem tady jen od toho, abych platil daně a žádný servis za to nedostanu! 

Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: sobota, neděle 05:20 a 07:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 17. května  2015     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Být užitečným

  Opavská radnice chce zabít dvě mouchy jednou ranou. Tedy, obrazně řečeno chce vyřešit dva problémy najednou. Tím prvním je potřeba starat se o čistotu města, druhým je velké množství dlouhodobě nezaměstnaných lidí,...

   
 • 16. května  2015     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Richard Piskala: Světová Ostrava

  Ostrava byla dva týdny jedním z center světového sportu. Závěrečné víkendové zápasy na Mistrovství světa v hokeji už se hrají jen v Praze. Nad uplynulým hokejovým šílenstvím v Ostravě se zamýšlí Richard Piskala.

   
 • 10. května  2015     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Živá Ostrava

  Máte rádi hokej? V tom případě patříte k početným davům fanoušků, kteří v těchto dnech sledují utkání hokejového šampionátu v Ostravě i v Praze. A možná patříte i k těm šťastlivcům, kterým se podařilo sehnat vstupenky...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas