Andrea Čánová: Střet dvou pohledů na svět

Andrea Čánová - Foto: Martin Straka

Andrea ČánováFoto: Martin Straka

Karviná a Havířov se bouří proti rušení poboček katastrálního úřadu. Budovy by měly příští rok osiřet. Důvod? Úspora financí. Obyvatelům se nelíbí, že každou maličkost budou muset vyřizovat až ve vzdálené Ostravě. Co takový problém skrývá?

Spor o zachování katastrů v Karviné a Havířově v sobě skrývá klasický střet dvou pohledů na svět. Jednomu pracovně říkám tabulkový, druhému lidský. 

Ano, pokud si vše spočítáme, zjistíme, že v regionu zase tak moc vlastníků nemovitostí, tedy klientů není. Do kasy úřadů peněz ze státního rozpočtu moc nepřitéká a tak co má tedy utrápený šéf někdejších zeměměřičů dělat? Zruší dvě pobočky, vždyť lidé mohou jezdit jinam, třeba do Ostravy, a nebo vše vyřídit přes počítač. Jako by žádný problém nebyl. 

Jenže, zkuste si představit vlastní rodiče nebo babičku s dědou, jak tak důležitou věc, jako je převod chalupy řeší z notebooků. Má matka třeba i obyčejný mobil používá jen v kuchyni, protože na zahradě by ho mohla ztratit, a tak mi už několikrát přivodila málem infarkt, když se jí nemohou dovolat a trnu hrůzou, co se jí stalo. 

A tak se není co divit, že lidé v Karviné a Havířově křičí: „Nechte nám naše úředníky." Mimochodem, to je také ojedinělá věc, kdy se občan staví za klotové rukávy. Ale za ty své, z místa. Těm, co jsou o úroveň výš, spílají. A není se co divit. 

Pamětníci ještě ví, jak to chodilo v dobách první republiky. Fungovaly pozemkové knihy, které byly v budovách soudů. Jenže těch soudů bylo mnohem více, třeba v Bohumíně nebo Bílovci. Občan, daňový poplatník, měl ke svému úředníkovi skutečně blízko. 

A to je právě ten podstatný netabulkový rozměr celého problému. Žádných ušetřených pár korun nevyváží nevrlost lidí, ve kterých se může zakořenit myšlenka - jsem tady jen od toho, abych platil daně a žádný servis za to nedostanu! 

Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: sobota, neděle 05:20 a 07:50  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 22. listopadu  2014     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  František Tichý: Fandím poctivým

  Bohumínská radnice tento týden ocenila poctivého nálezce. Ten na konci září našel u bankomatu obálku s přibližně 50 tisíci korunami. Peníze si nenechal a radnice ho za to teď odměnila.

   
 • 16. listopadu  2014     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Sedmnáctý listopad

  Ani se nechce věřit, že už je to 25 let! Taková slova slýcháváme v těchto dnech často kolem sebe, když mluvíme o výročí Sametové revoluce. Mnozí z nás v té době byli teprve na prahu dospělosti a dneska už mají šediny,...

   
 • 15. listopadu  2014     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Richard Piskala: Prezidentská návštěva a standardní úkon

  Moravskoslezský kraj zažil v tomto týdnu návštěvu Miloše Zemana. Prezident přijížděl v situaci, kdy krátce předtím některé jeho výroky a činy rozdělily veřejnost na jeho hlasité odpůrce a příznivce.

   
Moravskoslezský kraj
  ulice Božkova, Karviná, okr. Karviná, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 24.11.2014 07:00 Do 19.12.2014 16:00, Úplná uzavírka provozu na místní komunikaci z důvodu provádění stavebních prací v rámci ...
  ulice Božkova, Karviná, okr. Karviná, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 24.11.2014 07:00 Do 19.12.2014 16:00, Úplná uzavírka provozu na místní komunikaci z důvodu provádění stavebních prací v rámci ...
  silnice II/647, v křížení se silnicí I/11, Poruba, Ostrava, uzavřeno, stavební práce, Od 02.10.2014 00:00 Do 30.11.2014 23:59, uzavírka mezi rampami silnice I/11, výstavba mostu SO 206, Objížďka - bez ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas