Andrea Čánová: Střet dvou pohledů na svět

Andrea Čánová - Foto: Martin Straka

Andrea ČánováFoto: Martin Straka

Karviná a Havířov se bouří proti rušení poboček katastrálního úřadu. Budovy by měly příští rok osiřet. Důvod? Úspora financí. Obyvatelům se nelíbí, že každou maličkost budou muset vyřizovat až ve vzdálené Ostravě. Co takový problém skrývá?

Spor o zachování katastrů v Karviné a Havířově v sobě skrývá klasický střet dvou pohledů na svět. Jednomu pracovně říkám tabulkový, druhému lidský. 

Ano, pokud si vše spočítáme, zjistíme, že v regionu zase tak moc vlastníků nemovitostí, tedy klientů není. Do kasy úřadů peněz ze státního rozpočtu moc nepřitéká a tak co má tedy utrápený šéf někdejších zeměměřičů dělat? Zruší dvě pobočky, vždyť lidé mohou jezdit jinam, třeba do Ostravy, a nebo vše vyřídit přes počítač. Jako by žádný problém nebyl. 

Jenže, zkuste si představit vlastní rodiče nebo babičku s dědou, jak tak důležitou věc, jako je převod chalupy řeší z notebooků. Má matka třeba i obyčejný mobil používá jen v kuchyni, protože na zahradě by ho mohla ztratit, a tak mi už několikrát přivodila málem infarkt, když se jí nemohou dovolat a trnu hrůzou, co se jí stalo. 

A tak se není co divit, že lidé v Karviné a Havířově křičí: „Nechte nám naše úředníky." Mimochodem, to je také ojedinělá věc, kdy se občan staví za klotové rukávy. Ale za ty své, z místa. Těm, co jsou o úroveň výš, spílají. A není se co divit. 

Pamětníci ještě ví, jak to chodilo v dobách první republiky. Fungovaly pozemkové knihy, které byly v budovách soudů. Jenže těch soudů bylo mnohem více, třeba v Bohumíně nebo Bílovci. Občan, daňový poplatník, měl ke svému úředníkovi skutečně blízko. 

A to je právě ten podstatný netabulkový rozměr celého problému. Žádných ušetřených pár korun nevyváží nevrlost lidí, ve kterých se může zakořenit myšlenka - jsem tady jen od toho, abych platil daně a žádný servis za to nedostanu! 

Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: sobota, neděle 05:20 a 07:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 2. srpna  2015     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Prohibice

  Žádný alkohol, ani pivo. Tak zní rozhodnutí vedení Ostravy, kterému došla trpělivost s alkoholem posilněnými fotbalovými fanoušky ničícími vybavení stadiónů. Výsledkem má být nový provozní řád pro místo, kde se prvoligový...

   
 • 1. srpna  2015     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Richard Piskala: Neokurková sezóna

  Prázdninové letní období kdysi získalo od našich předchůdců novinářů označení "okurková sezóna". Nad tou letošní se zamýšlí Richard Piskala.

   
 • 26. července  2015     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Risk za volantem

  Skoro celé Česko v posledních dnech hovoří o středeční nehodě vlaku ve Studénce na Novojičínsku. Není divu. Je už druhou v tomto městě, která souvisí s železnicí a jejíž následky jsou tragické. Šokující je ovšem i počínání...

   
Moravskoslezský kraj
  silnice III/4764, Smilovice - Řeka, okr. Frýdek-Místek, oprava povrchu vozovky, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 05.08.2015 07:00 Do 16.08.2015 18:00, Vydal: Městský úřad Třinec
  silnice III/48410, Kozlovice - Lhotka, okr. Frýdek-Místek, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 05.08.2015 07:30 Do 18.08.2015 23:59, oprava povrchu vozovky, V době od 21:00 do 7:30 hod autobusům průjezd ...
  silnice III/48410, v katastru obce Metylovice, okr. Frýdek-Místek, práce na silnici, zúžené jízdní pruhy, Od 05.08.2015 08:00 Do 31.10.2015 23:59, Částečná uzavírka silnice č. III/48410 v rámci staveb ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas