Andrea Čánová: Střet dvou pohledů na svět

Andrea Čánová - Foto: Martin Straka

Andrea ČánováFoto: Martin Straka

Karviná a Havířov se bouří proti rušení poboček katastrálního úřadu. Budovy by měly příští rok osiřet. Důvod? Úspora financí. Obyvatelům se nelíbí, že každou maličkost budou muset vyřizovat až ve vzdálené Ostravě. Co takový problém skrývá?

Spor o zachování katastrů v Karviné a Havířově v sobě skrývá klasický střet dvou pohledů na svět. Jednomu pracovně říkám tabulkový, druhému lidský. 

Ano, pokud si vše spočítáme, zjistíme, že v regionu zase tak moc vlastníků nemovitostí, tedy klientů není. Do kasy úřadů peněz ze státního rozpočtu moc nepřitéká a tak co má tedy utrápený šéf někdejších zeměměřičů dělat? Zruší dvě pobočky, vždyť lidé mohou jezdit jinam, třeba do Ostravy, a nebo vše vyřídit přes počítač. Jako by žádný problém nebyl. 

Jenže, zkuste si představit vlastní rodiče nebo babičku s dědou, jak tak důležitou věc, jako je převod chalupy řeší z notebooků. Má matka třeba i obyčejný mobil používá jen v kuchyni, protože na zahradě by ho mohla ztratit, a tak mi už několikrát přivodila málem infarkt, když se jí nemohou dovolat a trnu hrůzou, co se jí stalo. 

A tak se není co divit, že lidé v Karviné a Havířově křičí: „Nechte nám naše úředníky." Mimochodem, to je také ojedinělá věc, kdy se občan staví za klotové rukávy. Ale za ty své, z místa. Těm, co jsou o úroveň výš, spílají. A není se co divit. 

Pamětníci ještě ví, jak to chodilo v dobách první republiky. Fungovaly pozemkové knihy, které byly v budovách soudů. Jenže těch soudů bylo mnohem více, třeba v Bohumíně nebo Bílovci. Občan, daňový poplatník, měl ke svému úředníkovi skutečně blízko. 

A to je právě ten podstatný netabulkový rozměr celého problému. Žádných ušetřených pár korun nevyváží nevrlost lidí, ve kterých se může zakořenit myšlenka - jsem tady jen od toho, abych platil daně a žádný servis za to nedostanu! 

Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: sobota, neděle 05:20 a 07:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 22. května  2016 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Zaplať nebo zmiz

  Jarní a letní měsíce přímo vybízejí k tomu, abychom vyráželi někam ven do přírody nebo aspoň do nějakého parku plného zeleně. Jedním z takových oblíbených míst, kde si můžete zeleně i ojedinělé atmosféry užít dosyta,...

   
 • 21. května  2016 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Richard Piskala: Ostravská rozhlasová rodinka

  Před časem jsme vysílali pořad Rozhlasová rodinka. Možná si na něj vzpomenete stejně jako autor dnešní Ranní poznámky.

   
 • 15. května  2016     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Motýlek

  Český rozhlas Ostrava si na své konto připsal další úspěch. Vlastně je to společný úspěch našeho rozhlasového studia a předního ostravského herce Norberta Lichého. Ten totiž v pátek získal prestižní ocenění Audiokniha...

   
Moravskoslezský kraj
  silnice I/57 (ulice Albrechtická), Krnov, okr. Bruntál, omezení, práce na inženýrských sítích, Od 17.05.2016 00:00 Do 30.10.2016 23:59, z důvodu rekonstrukce plynovodu. Občasné zúžení vozovky na jeden ...
  Od 24.5.2016 11:25 do 12:25; D1 - 345km na trase Polsko (st. hranice) - Lipník nad Bečvou; mezi BČS.; Pozor! Předmět na vozovce; neprůjezdný levý jízdní pruh; trám na komunikaci.
  Od 24.5.2016 11:35 do 13:40; na silnici 46820 u obce Chuchelná okres Opava; rozcestí Bělá a Píšť.; nehoda autobusu; 2 havarovaná vozidla; BUS x NA bez zranění.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace