Andrea Čánová: Střet dvou pohledů na svět

Andrea Čánová - Foto: Martin Straka

Andrea ČánováFoto: Martin Straka

Karviná a Havířov se bouří proti rušení poboček katastrálního úřadu. Budovy by měly příští rok osiřet. Důvod? Úspora financí. Obyvatelům se nelíbí, že každou maličkost budou muset vyřizovat až ve vzdálené Ostravě. Co takový problém skrývá?

Spor o zachování katastrů v Karviné a Havířově v sobě skrývá klasický střet dvou pohledů na svět. Jednomu pracovně říkám tabulkový, druhému lidský. 

Ano, pokud si vše spočítáme, zjistíme, že v regionu zase tak moc vlastníků nemovitostí, tedy klientů není. Do kasy úřadů peněz ze státního rozpočtu moc nepřitéká a tak co má tedy utrápený šéf někdejších zeměměřičů dělat? Zruší dvě pobočky, vždyť lidé mohou jezdit jinam, třeba do Ostravy, a nebo vše vyřídit přes počítač. Jako by žádný problém nebyl. 

Jenže, zkuste si představit vlastní rodiče nebo babičku s dědou, jak tak důležitou věc, jako je převod chalupy řeší z notebooků. Má matka třeba i obyčejný mobil používá jen v kuchyni, protože na zahradě by ho mohla ztratit, a tak mi už několikrát přivodila málem infarkt, když se jí nemohou dovolat a trnu hrůzou, co se jí stalo. 

A tak se není co divit, že lidé v Karviné a Havířově křičí: „Nechte nám naše úředníky." Mimochodem, to je také ojedinělá věc, kdy se občan staví za klotové rukávy. Ale za ty své, z místa. Těm, co jsou o úroveň výš, spílají. A není se co divit. 

Pamětníci ještě ví, jak to chodilo v dobách první republiky. Fungovaly pozemkové knihy, které byly v budovách soudů. Jenže těch soudů bylo mnohem více, třeba v Bohumíně nebo Bílovci. Občan, daňový poplatník, měl ke svému úředníkovi skutečně blízko. 

A to je právě ten podstatný netabulkový rozměr celého problému. Žádných ušetřených pár korun nevyváží nevrlost lidí, ve kterých se může zakořenit myšlenka - jsem tady jen od toho, abych platil daně a žádný servis za to nedostanu! 

Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: sobota, neděle 05:20 a 07:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 19. června  2016 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Malé nebo velké

  Lidé jsou tvorové nestálí. Dá se to vypozorovat i na tom, že se neustále někam stěhují. Jednou je v módě osídlování předměstí, podruhé se většina shoduje v tom, že není nad bydlení někde na venkově s čistým vzduchem....

   
 • 18. června  2016 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Richard Piskala: Cyklopiknik

  V okolí Trojmezí u Hrčavy se dnes koná už třetí Evropský cyklistický piknik. Autor Ranní poznámky tam určitě vyrazí.

   
 • 12. června  2016 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Pravěké jeskyně

  Město Příbor brzy přijde o jedno hřiště. Argumentem je, že je dlouhodobým terčem vandalů a oprava se nevyplatí.

   
Moravskoslezský kraj
  Od 25.6.2016 12:15 do 13:20; na silnici u obce Heřmanovice okres Bruntál; silnice č. 453 mezi Heřmanovicemi a Holčovicemi; Pozor! Předmět na vozovce; strom zasahuje do vozovky
  Od 25.6.2016 12:00 do 14:05; na silnici 48 u obce Libhošť okres Nový Jičín; na úrovni čerpací stanice; nehoda; havarované vozidlo; OA bez zranění - havárie do středových svodidel
  Od 25.6.2016 11:20 do 13:25; na silnici 56 u obce Frýdek-Místek; nehoda; havarované vozidlo; probíhají záchranné a vyprošťovací práce, nebezpečí; havárie motocyklu se zraněním.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace