Andrea Čánová: Střet dvou pohledů na svět

Andrea Čánová - Foto: Martin Straka

Andrea ČánováFoto: Martin Straka

Karviná a Havířov se bouří proti rušení poboček katastrálního úřadu. Budovy by měly příští rok osiřet. Důvod? Úspora financí. Obyvatelům se nelíbí, že každou maličkost budou muset vyřizovat až ve vzdálené Ostravě. Co takový problém skrývá?

Spor o zachování katastrů v Karviné a Havířově v sobě skrývá klasický střet dvou pohledů na svět. Jednomu pracovně říkám tabulkový, druhému lidský. 

Ano, pokud si vše spočítáme, zjistíme, že v regionu zase tak moc vlastníků nemovitostí, tedy klientů není. Do kasy úřadů peněz ze státního rozpočtu moc nepřitéká a tak co má tedy utrápený šéf někdejších zeměměřičů dělat? Zruší dvě pobočky, vždyť lidé mohou jezdit jinam, třeba do Ostravy, a nebo vše vyřídit přes počítač. Jako by žádný problém nebyl. 

Jenže, zkuste si představit vlastní rodiče nebo babičku s dědou, jak tak důležitou věc, jako je převod chalupy řeší z notebooků. Má matka třeba i obyčejný mobil používá jen v kuchyni, protože na zahradě by ho mohla ztratit, a tak mi už několikrát přivodila málem infarkt, když se jí nemohou dovolat a trnu hrůzou, co se jí stalo. 

A tak se není co divit, že lidé v Karviné a Havířově křičí: „Nechte nám naše úředníky." Mimochodem, to je také ojedinělá věc, kdy se občan staví za klotové rukávy. Ale za ty své, z místa. Těm, co jsou o úroveň výš, spílají. A není se co divit. 

Pamětníci ještě ví, jak to chodilo v dobách první republiky. Fungovaly pozemkové knihy, které byly v budovách soudů. Jenže těch soudů bylo mnohem více, třeba v Bohumíně nebo Bílovci. Občan, daňový poplatník, měl ke svému úředníkovi skutečně blízko. 

A to je právě ten podstatný netabulkový rozměr celého problému. Žádných ušetřených pár korun nevyváží nevrlost lidí, ve kterých se může zakořenit myšlenka - jsem tady jen od toho, abych platil daně a žádný servis za to nedostanu! 

Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: sobota, neděle 05:20 a 07:50  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 24. srpna  2014     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Zábava na druhou

  Letošní letní prázdniny kráčejí do finále. Vzpomínáte si ještě, jak jste je kdysi prožívali vy? Pokud ano, určitě potvrdíte, že organizované a komerční zábavy bylo v té době podstatně méně, než dnes. Děti si během července...

   
 • 23. srpna  2014     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Monika Horsáková: Srpnová

  Ve čtvrtek jsme si připomněli 46 let od srpnové invaze vojsk států Varšavské smlouvy v Československu. Bez odezvy nezůstal 21. srpen 1968 ani v našem regionu.

   
 • 17. srpna  2014     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Testovaní kantoři

  Téměř celé čtvrtstoletí má ve vězení strávit učitel z Frýdku-Místku. Takový je verdikt soudu, který ho poslal za mříže za dvojnásobnou vraždu. Jeho případ otevřel diskuzi o prověřování kantorů.

   
Moravskoslezský kraj
  ulice Dělnická, ulice Holubova, Karviná, okr. Karviná, uzavřeno, práce na silnici, Od 01.09.2014 06:00 Do 02.09.2014 20:00, Úplná uzavírka provozu na ul. Dělnická, ul. Janského a ul. Holubova v městské ...
  Od 28.8.2014 06:45 do 08:50; v ulici Emila Holuba v obci Havířov okres Karviná; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2 x OA bez zranění, s ujetím
  Od 28.8.2014 06:00 do 08:10; na silnici 56 v obci Opava; Za obcí Malé Hoštice, směr Opava; nehoda; Havárie traktoru, bez zranění

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas