Andrea Čánová: Střet dvou pohledů na svět

Andrea Čánová - Foto: Martin Straka

Andrea ČánováFoto: Martin Straka

Karviná a Havířov se bouří proti rušení poboček katastrálního úřadu. Budovy by měly příští rok osiřet. Důvod? Úspora financí. Obyvatelům se nelíbí, že každou maličkost budou muset vyřizovat až ve vzdálené Ostravě. Co takový problém skrývá?

Spor o zachování katastrů v Karviné a Havířově v sobě skrývá klasický střet dvou pohledů na svět. Jednomu pracovně říkám tabulkový, druhému lidský. 

Ano, pokud si vše spočítáme, zjistíme, že v regionu zase tak moc vlastníků nemovitostí, tedy klientů není. Do kasy úřadů peněz ze státního rozpočtu moc nepřitéká a tak co má tedy utrápený šéf někdejších zeměměřičů dělat? Zruší dvě pobočky, vždyť lidé mohou jezdit jinam, třeba do Ostravy, a nebo vše vyřídit přes počítač. Jako by žádný problém nebyl. 

Jenže, zkuste si představit vlastní rodiče nebo babičku s dědou, jak tak důležitou věc, jako je převod chalupy řeší z notebooků. Má matka třeba i obyčejný mobil používá jen v kuchyni, protože na zahradě by ho mohla ztratit, a tak mi už několikrát přivodila málem infarkt, když se jí nemohou dovolat a trnu hrůzou, co se jí stalo. 

A tak se není co divit, že lidé v Karviné a Havířově křičí: „Nechte nám naše úředníky." Mimochodem, to je také ojedinělá věc, kdy se občan staví za klotové rukávy. Ale za ty své, z místa. Těm, co jsou o úroveň výš, spílají. A není se co divit. 

Pamětníci ještě ví, jak to chodilo v dobách první republiky. Fungovaly pozemkové knihy, které byly v budovách soudů. Jenže těch soudů bylo mnohem více, třeba v Bohumíně nebo Bílovci. Občan, daňový poplatník, měl ke svému úředníkovi skutečně blízko. 

A to je právě ten podstatný netabulkový rozměr celého problému. Žádných ušetřených pár korun nevyváží nevrlost lidí, ve kterých se může zakořenit myšlenka - jsem tady jen od toho, abych platil daně a žádný servis za to nedostanu! 

Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: sobota, neděle 05:20 a 07:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 5. července  2015     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Řemeslo má zlaté dno

  V Ostravě se mělo v létě uskutečnit mistrovství České republiky in-line bruslařů. Mělo, ale všechno je nakonec jinak. Proč? Za vším je nekvalitně odvedená práce lidí, kteří budovali povrch sportovní dráhy.

   
 • 4. července  2015     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  František Tichý: Prázdninové úrazy

  Dětem začaly prázdniny, období nejrůznějších radovánek a dobrodružství. Ale také s sebou nese nejrůznější nástrahy, které mohou skončit nehezkým úrazem.

   
 • 28. června  2015     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Slepýš v kině

  Chodíte rádi do kina? A víte, co všechno patří k povinné výbavě při vstupu do kinosálu? Pokud jste nad tímto tématem ještě nepřemýšleli, možná vás bude inspirovat následující Ranní poznámka.

   
Moravskoslezský kraj
  silnice II/479 (ulice 28. října), Nová Ves, Ostrava, uzavřeno, práce na silnici, Od 07.07.2015 06:00 Do 07.08.2015 23:59, rekonstrukce a modernizace silnice, Vydal: Magistrát města Ostravy
  ulice Mariánskohorská, ve směru centrum, Ostrava, uzavřeno, stavební práce, Od 07.07.2015 06:00 Do 07.08.2015 23:59, rekonstrukce a modernizace silnice, křižovatka ul. Opavská x ul. Sjízdná omezený provoz ...
  silnice II/480, Štramberk, část obce Bařiny, okr. Nový Jičín, práce na silnici, uzavřeno pro těžká vozidla, Od 08.07.2015 08:00 Do 23.08.2015 23:59, úplná uzavírka pro vozidla délky nad 12 m silnice č. ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas