Ranní poznámka19. srpna  2012  

Andrea Čánová: Střet dvou pohledů na svět

Andrea Čánová - Foto: Martin Straka

Andrea ČánováFoto: Martin Straka

Karviná a Havířov se bouří proti rušení poboček katastrálního úřadu. Budovy by měly příští rok osiřet. Důvod? Úspora financí. Obyvatelům se nelíbí, že každou maličkost budou muset vyřizovat až ve vzdálené Ostravě. Co takový problém skrývá?

Spor o zachování katastrů v Karviné a Havířově v sobě skrývá klasický střet dvou pohledů na svět. Jednomu pracovně říkám tabulkový, druhému lidský. 

Ano, pokud si vše spočítáme, zjistíme, že v regionu zase tak moc vlastníků nemovitostí, tedy klientů není. Do kasy úřadů peněz ze státního rozpočtu moc nepřitéká a tak co má tedy utrápený šéf někdejších zeměměřičů dělat? Zruší dvě pobočky, vždyť lidé mohou jezdit jinam, třeba do Ostravy, a nebo vše vyřídit přes počítač. Jako by žádný problém nebyl. 

Jenže, zkuste si představit vlastní rodiče nebo babičku s dědou, jak tak důležitou věc, jako je převod chalupy řeší z notebooků. Má matka třeba i obyčejný mobil používá jen v kuchyni, protože na zahradě by ho mohla ztratit, a tak mi už několikrát přivodila málem infarkt, když se jí nemohou dovolat a trnu hrůzou, co se jí stalo. 

A tak se není co divit, že lidé v Karviné a Havířově křičí: „Nechte nám naše úředníky." Mimochodem, to je také ojedinělá věc, kdy se občan staví za klotové rukávy. Ale za ty své, z místa. Těm, co jsou o úroveň výš, spílají. A není se co divit. 

Pamětníci ještě ví, jak to chodilo v dobách první republiky. Fungovaly pozemkové knihy, které byly v budovách soudů. Jenže těch soudů bylo mnohem více, třeba v Bohumíně nebo Bílovci. Občan, daňový poplatník, měl ke svému úředníkovi skutečně blízko. 

A to je právě ten podstatný netabulkový rozměr celého problému. Žádných ušetřených pár korun nevyváží nevrlost lidí, ve kterých se může zakořenit myšlenka - jsem tady jen od toho, abych platil daně a žádný servis za to nedostanu! 

Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: sobota, neděle 05:20 a 07:50  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 27. července  2014     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Nalezené ztracené ikony

  Ztratili jste někdy něco? Pak určitě potvrdíte, že pravděpodobnost opětovného navrácení bývá mizivá. Klíče, doklady, hodinky, šperky ale někdy i mnohem cennější věci někdy ztratíme, ani nevíme jak. Čím vyšší je hodnota...

   
 • 26. července  2014     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Monika Horsáková: Crossroads off

  Colours week aneb Barevný týden skončil a na stránkách médií se ještě několik dnů bude jeho průběh rekapitulovat a rozebírat ze všech stran. Přinesl s sebou několik novinek - za tu nejvýznamnější lze přitom bez diskuse...

   
 • 20. července  2014     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Hrůzná Stodolní

  Stodolní ulice patří v těchto dnech k nejfrekventovanějším místům v Ostravě. A nejen v těchto dnech. Pověst centra zábavy má daleko za hranicemi kraje i České republiky. Jezdí tam lidé z celé Evropy a chtějí tak osobně...

   
Moravskoslezský kraj
  Od 30.7.2014 11:00 do 13:05; na silnici 45 u obce Lomnice okres Bruntál; za Valšovem směr Tylov; nehoda; havarované vozidlo; havárie OA bez zranění, vozidlo částečně v příkopu.
  ulice Jiráskova, ulice Polní, obec Horní Benešov (okres Bruntál), uzavřeno, práce na silnici, Od 29.07.2014 08:00 Do 29.08.2014 23:59, Úplná uzavírka provozu na místních komunikací, ul. Jiráskova (úsek ...
  Od 30.7.2014 10:40 do 12:45; v ulici Mírová v obci Ostrava; čp. 18/98; nehoda; převrácené vozidlo; 2 x OA bez zranění. Částečně tvoří překážku. Z jednoho vozidla se kouří. Vytekla kapalina asi 30x30 ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas