Andrea Čánová: Střet dvou pohledů na svět

Andrea Čánová - Foto: Martin Straka

Andrea ČánováFoto: Martin Straka

Karviná a Havířov se bouří proti rušení poboček katastrálního úřadu. Budovy by měly příští rok osiřet. Důvod? Úspora financí. Obyvatelům se nelíbí, že každou maličkost budou muset vyřizovat až ve vzdálené Ostravě. Co takový problém skrývá?

Spor o zachování katastrů v Karviné a Havířově v sobě skrývá klasický střet dvou pohledů na svět. Jednomu pracovně říkám tabulkový, druhému lidský. 

Ano, pokud si vše spočítáme, zjistíme, že v regionu zase tak moc vlastníků nemovitostí, tedy klientů není. Do kasy úřadů peněz ze státního rozpočtu moc nepřitéká a tak co má tedy utrápený šéf někdejších zeměměřičů dělat? Zruší dvě pobočky, vždyť lidé mohou jezdit jinam, třeba do Ostravy, a nebo vše vyřídit přes počítač. Jako by žádný problém nebyl. 

Jenže, zkuste si představit vlastní rodiče nebo babičku s dědou, jak tak důležitou věc, jako je převod chalupy řeší z notebooků. Má matka třeba i obyčejný mobil používá jen v kuchyni, protože na zahradě by ho mohla ztratit, a tak mi už několikrát přivodila málem infarkt, když se jí nemohou dovolat a trnu hrůzou, co se jí stalo. 

A tak se není co divit, že lidé v Karviné a Havířově křičí: „Nechte nám naše úředníky." Mimochodem, to je také ojedinělá věc, kdy se občan staví za klotové rukávy. Ale za ty své, z místa. Těm, co jsou o úroveň výš, spílají. A není se co divit. 

Pamětníci ještě ví, jak to chodilo v dobách první republiky. Fungovaly pozemkové knihy, které byly v budovách soudů. Jenže těch soudů bylo mnohem více, třeba v Bohumíně nebo Bílovci. Občan, daňový poplatník, měl ke svému úředníkovi skutečně blízko. 

A to je právě ten podstatný netabulkový rozměr celého problému. Žádných ušetřených pár korun nevyváží nevrlost lidí, ve kterých se může zakořenit myšlenka - jsem tady jen od toho, abych platil daně a žádný servis za to nedostanu! 

Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: sobota, neděle 05:20 a 07:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 7. února  2016 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Slezské Prusko

  Čas od času přichází řeč na to, odkud pocházíme. Autorka tohoto textu s hrdostí prohlašuje, že je rodilá Opavanka a tak trochu ji zlobí, když ji někteří "neználci" nazývají Prajzačkou. Proč? Protože si myslí, že právě...

   
 • 6. února  2016 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Richard Piskala: Propouštění v OKD

  Zhruba polovinu zaměstnanců chce do tří let propustit OKD. Tuto informaci zveřejnil v úterý na jednání zastupitelstva Karviné generální ředitel OKD Dale Ekmark.

   
 • 31. ledna  2016 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Nešťastné přejezdy

  Novojičínský soud tento týden objasňoval tragickou nehodu pendolina ve Studénce. Podle žalobce ji zavinil polský řidič kamionu, který vjel na přejezd navzdory výstražným světlům. Následky byly fatální – tři lidé při...

   
Moravskoslezský kraj
  Srážky: sněžení, D1-369.5
  Srážky: sněžení, D1-369,5 km most
  Srážky: sněžení, Mosty u Jablůnkova - na vrcholu

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace