Kdo nedaruje vidle, není Čech! V lichnovském Muzeu vidlí

Ilustrační foto - Foto: Fotobanka stock.xchng

Ilustrační fotoFoto: Fotobanka stock.xchng

Jednoho zářijového rána otěhotněl Jan Gemala z Lichnova na Bruntálsku zajímavou myšlenkou. Založím si Muzeum vidlí, řekl si, když se slastně protahoval v posteli.

Devět měsíců myšlenka rostla a sílila, až konečně v červnu v roce 2012 se zrodila ve své konkrétní podobě. Stodolu i různá zákoutí Gemalovic soukromé zahrady obsadily pichlavé exponáty. Každý z nich je jedinečný, každý má svůj příběh. 

Vidle jsme asi v rukou měli všichni. Ať už při rytí zahrady, kydání hnoje či nakládání sena. Určitě nás však nenapadlo, že i tento prastarý zemědělský nástroj může mít své muzeum. Že mu také někdo vymyslí vlastní vidlebox, ambasádu a jen kvůli němu podnikat vidlety po Evropě. 

Vidláci z Lichnova už mají i světové renomé. Ambasády Muzea vidlí můžete najít třeba v Itálii, Španělsku či Maďarsku. 

Čtěte také: Jak se dojí kráva a škube peří? Vyzkoušejte si na výstavě v Hlučíně

Kdo nedaruje vidle, není Čech! Tuto radikální myšlenku šíří do světa správce muzejní podstaty, Jan Gemala z Lichnova. A lidé na jeho výzvu slyší. A jak jsme zjistili, vidle se do muzea jen hrnou. 

Vidle mají také svůj mezinárodní den. Podle muzejníka Jana Gemaly jej prý najdete v každém dobrém kalendáři. Je to v sobotu uprostřed června. 

A ještě dodejme, že autorka pořadu získala titul Apoštol Muzea vidlí. Ten se uděluje zástupcům médií, kteří svobodě, ze své vlastní vůle šíří slávu muzea v novinách, televizi, či v rozhlase. 

O vidlích a vidlácích se více dozvíte při poslechu našeho magazínu Křížem krajem (viz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘ hned v úvodu článku). Tento a další díly pořadu pak najdete v iRadiu. 

Pořad: Křížem krajem  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:10  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Stav vozovky: sníh na vozovce, D1-354,0 km
  Stav vozovky: námraza, D48-64,8 km
  D1, mezi km 297 a 341, ve směru Bohumín – PL, nárazový vítr, Od 23.02.2018 04:29 Do 23.02.2018 09:00

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace