Areál ostravského Dolu Petr Bezruč se výjimečně otevřel veřejnosti

Areál dolu - Foto: F. Tichý

Areál doluFoto: F. Tichý

K méně známým památkám na hornickou minulost Ostravy patří zbytky areálu Dolu Petr Bezruč ve Slezské Ostravě. Letos to je 175 let od začátku fungování šachty, která patří k nejhlubším v České republice. Důl je zavřený od roku 1992 a spravuje ho Státní podnik Diamo. Ten tam v minulých letech opravil zachovalé budovy včetně cenné těžní dvojvěže z počátku 20. století.

„My tady v areálu vlastně vidíme jen takové fragmenty bývalého dolu, který byl daleko rozsáhlejší. Diamo tady má poslední tři budovy – těžní budovu, budovu pomocného těžního stroje a budovu těžního stroje,“ říká Libor Jalůvka ze společnosti Diamo, která se o bývalé doly stará. 

V budově pomocného těžního stroje se nachází i kulturní památka, těžní stroj z roku 1914. Je to jeden z nejstarších elektrických těžních strojů v revíru. 

Na dole Petr Bezruč - Foto: F. Tichý

Na dole Petr BezručFoto: F. Tichý

Dominantu bývalého dolu tvoří sdružená těžní věž. „První byla postavena v roce 1902, má výšku 33 metrů a ta druhá byla postavena později, v roce 1916, a vysoká je kolem 29 metrů,“ dodává Libor Jalůvka. 

A jak to vypadalo dole v rubáni, si dobře pamatuje pan Přemysl Pekárek. Pracoval tady 40 let. „Nejhlubší místo bylo ve sloji Hermengilda v hloubce 1468 metrů. To bylo nejhlubší místo v revíru, kde se dobývalo. Bylo to náročné,“ vzpomíná. 

Diamo zatím stále hledá někoho, kdo by vymyslel pro opravené budovy bývalého dolu nové využití a provozoval je. 

Autor:  Petra Sasínová
Pořad: Křížem krajem  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:10  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Srážky: sněžení, D48-69,2 km
  Srážky: přeháňky, Petřvald
  Od 18.3.2018 15:40 do 17:50; na silnici 37015 u obce Horní Město okres Bruntál; neprůjezdné, 2 padlé stromy; Spadlé stromy na vozovce, nebezpečí, na místo jede HZS.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace