Léčí, uzdravují, zkrášlují, mají využití v kuchyni i při nejrůznějších obřadech

Výstava Léčivá síla a moc rostlin v tradiční kultuře Novojičínska - Foto: Naďa Čvančarová

Výstava Léčivá síla a moc rostlin v tradiční kultuře NovojičínskaFoto: Naďa Čvančarová

Léčivé rostliny v jejich nejrůznějších podobách i možnostech využití představuje výstava Muzea Novojičínska v Novém Jičíně. Zaměřuje se především na využití léčivých rostlin v lidovém prostředí v minulosti, kdy měli lidé bylinky vždy po ruce.

Na výstavě uvidíte, jakým způsobem kdysi naše babičky léčivé rostliny využívaly. Byliny se vařily, nakládaly do vína, do alkoholu a taky do piva. Nebo se úplně jednoduše jedly. 

„Například osmažený popenec s vajíčkem byl proti běhavce. Nastrouhaný křen nebo puškvorec byl proti žaludečním problémům. Velice významný byl med a právě několik druhů medu máme také vystavených na ukázku,“ říká etnografka Anna Hrčková. 

Všechno jsou to rostliny a produkty z okolí, takže si návštěvníci mohou udělat obrázek o tom, jakým způsobem se zde léčilo. 

„Ještě bych chtěla poznamenat jednu velice důležitou věc – že tyto rostliny byly léčivé, ale větší sílu a léčivější byly tehdy, když byly posvěcené. A k tomu docházelo buď na Květnou neděli nebo na Boží tělo. Ale takový svátek veliký, kdy se světily byliny, to byl 15. srpen, svátek Nanebevzetí Panny Marie,“ připomíná etnografka. 

Různých rostlinek najdete v muzeu desítky, vlastně jich je přes stovku. Uvidíte tam také takový improvizovaný trh. 

Výstava Léčivá síla a moc rostlin v tradiční kultuře Novojičínska - Foto: Naďa Čvančarová

Výstava Léčivá síla a moc rostlin v tradiční kultuře NovojičínskaFoto: Naďa Čvančarová

„Tady jsme se snažili dát rostlinky, které se buď prodávaly, nebo byly typické. Tady je kořen kosatce německého – to je ten modře kvetoucí kosatec, který má většina lidí na zahrádce. Tady jsou duběnky, mateřídouška a další spousta rostlin je tady na ukázku,“ doplňuje botanička Petra Mičková. 

Do Muzea Novojičínska v Novém Jičíně se na výstavu o léčivých rostlinách a jejich důležitém místě v tradiční kultuře, léčitelství i lékárenství podíváme podrobně v magazínu Křížem krajem. Poslechněte si záznam pořadu – viz odkaz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘

Související weby

Přírodní lékárna

Pořad: Křížem krajem  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:10  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Srážky: přeháňky, Petřvald
  Od 23.3.2018 04:00 do 05:05; na silnici u obce Štramberk okres Nový Jičín; směr Lichnov.; nehoda; zvěř na vozovce; probíhá vyšetřování nehody; OA x srna, bez zranění osob. Na místě PČR.
  D1, mezi km 345 a 346, ve směru Bohumín – PL, pomalu jedoucí vozidlo údržby, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 23.03.2018 10:50 Do 23.03.2018 11:20, Pozor!, Údržba měření výšky vozidel, údržba ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace