Rozhovory, rady, tipy17. července  2015 v 09:10  

Víte, kdo to jsou Picmochové?

Picmochové - skřítci z bíloveckého muzea - Foto: Muzeum v Bílovci

Picmochové - skřítci z bíloveckého muzeaFoto: Muzeum v Bílovci

Ve sklepení bíloveckého muzea žijí zvláštní nájemníci. Jmenují se Picmochové a jsou to skřítci, které ušila výtvarnice Ivana Vajdová ze Slatiny u Bílovce.

Půvabné loutky šije v malé domácí dílně a prvními kritiky jsou její děti.  

"Začalo to v roce 2011, kdy jsem byla na mateřské dovolené a chtěla jsem se realizovat a vykouzlit dětem úsměv na tváři. Zkusila jsem techniku plstění ovčího rouna a pak jsem se seznámila úplně náhodou s jednou paní ze Slatiny, která je brašnářka. A když jsem viděla její práci, tak jsem si říkala, že bych se mohla naučit šít," říká Ivana Vajdová. 

Jaké charakteristické rysy tito skřítci mají? "Mám strašně ráda nosy. Díky tomu, že já sama mám atypický nos, tak vlastně Picmošci mají dlouhé nosy a špičaté uši," popisuje výtvarnice Ivana Vajdová.  

Skřítky šije ve čtyřech velikostech - největší má 70 centimetrů a nejmenší 15. 

O prázdninách se s Picmochy nimi potkáte na různých místech Moravského Kravařska v rámci pohádkového putování.  

"Bude to asi deset míst, kde děti uvidí figurku, která je s daným místem spojená. Budou sbírat do pohádkových pasů razítka a každé dítě, které vyplní celý pas, dostane diplom a nějaký odznáček s tou danou figurkou. Následně bude zařazen do slosování," říká Vajdová. 

Do dílny Ivany Vajdové nás v magazínu Křížem krajem zavedla Petra Štrymplová. Záznam pořadu naleznete pod odkazem ‚Přehrajte si celý příspěvek‘. 

Pořad: Křížem krajem  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:10  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Od 23.1.2018 06:25 do 07:30; na silnici 479 v obci Ostrava; nehoda; srážka srny, bez zranění osob.
  Od 23.1.2018 06:20 do 07:20; v ulici Zborovská v obci Nový Jičín; I/57, za kruh. objezdem směr Bludovice; porouchané vozidlo, očekávejte zdržení; odstavené vozidlo, policie na místě, s opatrnosti prů ...
  Od 23.1.2018 06:15 do 09:20; na silnici 46414 u obce Bílovec okres Nový Jičín; Pozor! Lidé na vozovce; požár sloupu el. vedení, na místo jedou složky IZS.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace