Zahradnický experiment v Bruntále doslova bere lidem dech

Květinová louka v Bruntále - Foto: Petra Štrymplová

Květinová louka v BruntáleFoto: Petra Štrymplová

Město Bruntál se rozhodlo pro zahradnický experiment a nabídlo lidem přímo v centru netradiční podívanou. Místo klasických geometrických záhonů vyselo pestrou květinovou louku. I po suchém létě vzrostlé květy září barvami a zajímavě kontrastují s okolím.

Jde o nový trend ozelenění městského prostředí a zároveň tak trochu odvážný zahradnický pokus v moři asfaltu a betonu. A lidem se moc líbí. K loučce se sbíhají jako vosy na med. 

„Je to nádherné, nikdy to tady nebylo takové pěkné. Bývaly tady vysazené květiny, ale nebylo to tak moc pěkné jako teď,“ rozplývá se paní Marie. „Pokud toho chtějí udělat víc, tak si myslím, že dělají moc dobrou věc, protože to hrozně potěší, když jdete okolo,“ přizvukuje paní Jana. 

Možná zdání divočiny nebo horské louky. Rozkvetlé paloučky měli lidé po celé léto v centru Bruntálu. Proč se město pustilo do takového květinového experimentu? 

„Není to úplně experiment, je to květinová louka a je to nový trend v zahradnictví. Jsme v centru města, kde jsou strohé ostré linie a najednou tady člověk objeví divokou barevnou přírodu,“ vysvětluje Lucie Wágnerová z městského úřadu. 

Inspiraci hledali bruntálští ve světě. „Naše osivo pochází z Francie, nicméně i v České republice – Praha nebo město Brno již s těmito květinovými loukami pracuje,“ dodává iniciátorka bruntálské louky Lucie Wágnerová. 

Žije si svůj život 

Nový zahradnický trend Bruntál vyzkoušel zatím ve dvou lokalitách. Pestrá směs hýřící všemi barvami ale není úplně přírodní loukou. Jsou to ale kytky, které najdeme v zahrádkách. 

„Máme tady měsíček lékařský, len, mák. Jsou to běžné letničky, které ovšem zahradníci dali dohromady. A velká výhoda této květinové louky je v tom, že oproti klasickému letničkovému záhonu je to nízkoúdržbová záležitost. Nemusí se odstraňovat plevel, kypřit, zalévat. Ta skladba si žije svůj život a vyvíjí se,“ uzavírá Lucie Wágnerová. 

Na další podrobnosti z prohlídky rozkvetlého Bruntálu jste zváni v magazínu Křížem krajem. Záznam pořadu najdete v iRadiu nebo zde (viz odkaz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘). 

Květinová louka v Bruntále - Foto: Petra Štrymplová

Pořad: Křížem krajem  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:10  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Stav vozovky: námraza, D1-369.5
  Od 18.2.2018 18:25 do 20:30; na silnici 4609 u obce Opava; nehoda; havarované vozidlo; OA x zvěř bez zranění.
  Od 18.2.2018 18:40 do 19:15; na silnici 48 u obce Rybí okres Nový Jičín; Pozor! Předmět na vozovce; křeslo.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace