Zpravodajství15. března  2017 v 13:02  

Na pravém břehu Labe má vzniknout relaxační zóna

Pravý břeh Labe v Pardubicích ožívá jen výjimečně - Foto: Honza Ptáček

Pravý břeh Labe v Pardubicích ožívá jen výjimečněFoto: Honza Ptáček

Přímo v centru Pardubic najdete území, které slouží jako místo, kam chodí lidé běhat, na procházky nebo jen tak relaxovat. Táhne se od zdymadla na řece Labe až po most kapitána Bartoše v Polabinách. Na ploše asi dvou hektarů má v budoucnu vzniknout odpočinková zóna pro všechny generace. Na odboru hlavního městského architekta proto vzniká územní studie.

Kvůli studii se s architektem Štěpánem Vacíkem u Labe sešla redaktorka Naďa Kubínková. 

Co všechno taková územní studie zahrnuje a proč ji vytváříte?
Hlavním cílem územní studie je koordinace území, aby tady nedocházelo k nějakému nekoncepčnímu zásahu. Myslím, že bude dobře, když to území budeme mít kompletně zmapované, popíšeme si hlavní problémy a hlavní potenciály toho území. Následně se může po etapách v dlouhodobém měřítku začít uvažovat o tom, že se tady začne něco stavět. 

Jaký potenciál v území vidíte?
My vnímáme a i se nám potvrdilo na setkání s občany, že velký potenciál je řeka Labe a návaznost na centrum města. Chodíme tady běhat, bruslit, s pejsky, ale chybí nám nějaké místo, kde bychom se mohli zastavit, podívat se, ať už to bude nějaké místo, kde se setkáme s více lidmi, nebo úplně intimní místo. Ta studie hledá takové prostředí, kde třeba by bylo vhodné najít místo pro nějakou malou lavičku, odpadkový koš. 

Počítá se i s nějakou další výsadbou stromů?
Tady je velký problém, že plochy nejsou úplně v majetku města a zeleň je na některých místech neudržovaná. Dalším krokem by měl být nějaký managment údržby těchto velkých ploch. 

Je to největší komplikace, se kterou se v územní studii potýkáte?
Je to jedna z těch zásadnějších otázek. Velice nám pomohlo, že v roce 2015 byla revitalizovaná slepá ramena, která lidé vnímali jako velký problém, hlavně tedy jejich znečištění. To si myslím, že se podařilo. Byl to první velice důležitý krok k postupnému zpříjemnění tohoto prostoru… 

Relaxační centra Lonkovka má vzniknout na louce nedaleko Labe - Foto:  momentura,  Studio Reaktor

Sporná Lonkovka 

Součástí tohoto území je projekt centra Lonkovka, které má sloužit i jako relaxační zóna. Jenže tento záměr už vyvolává první kritiku veřejnosti. Také proto se včera sešli zástupci města a architekti, aby celou územní studii, tedy pravý břeh Labe, lidem představili a vyslechli si jejich připomínky. 

Čtěte také: Pardubice mají mít nové relaxační centrum, část obyvatel je proti

Na představení studie pravého břehu Labe se sešli hlavně odpůrci připravovaného centra. Našli se ale i zastánci stavby víceúčelového hřiště. Debata byla místy nabitá emocemi, protože v Polabinách kolovalo i několik fám o tom, že připravovaná stavba má jen otevřít dveře developerům do této oblasti a že by tam potom mohli stavět sociální byty. To ale není pravda, protože ani stávající územní plán na místě žádnou stavbu domů nedovoluje. Potvrdil to mimo jiné starosta II. městského obvodu Radek Hejný z hnutí ANO. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Pardubice
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Pardubický kraj
  ulice Pernštýnské náměstí, Pardubice I, Pardubice, uzavřeno, Od 21.10.2017 14:00 Do 22.10.2017 06:00, uzavírka místní komunikace v Pardubicích, Pernštýnské náměstí , Vydal: ÚMO Pardubice I - Střed
  ulice Čapkova, Pardubice VII, stavební práce, Od 18.10.2017 11:00 Do 20.11.2017 23:59, uzavírka na místních komunikacích (chodnících) ul. Čapkova vedoucí na pozemku označeném jako pozemková parcela parcelního ...
  silnice III/2987, Hradiště na Písku, okr. Pardubice, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 17.10.2017 08:00 Do 21.11.2017 16:00, Úplná uzavírka silnice č. III/2987 v obci Staré Hradiště, místní části Hradiště ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace