Zpravodajství18. května  2017 v 11:24  

Zahraniční inspektoři pomáhají v těchto dnech policistům na východě Čech s kontrolami kamionů

Vážení kamionu mobilní váhou - Foto: Ondřej Wolf

Vážení kamionu mobilní váhouFoto: Ondřej Wolf

Při kontrolách nákladních aut pomáhají v těchto dnech policistům a úředníkům na východě Čech inspektoři ze zahraničí. V Královéhradeckém a Pardubickém kraji se zaměřují například na povinné dodržování bezpečnostních přestávek nebo na přetížené kamiony. Za první dva dny akce detailně prohlédli přes 70 aut.

Kromě polštiny teď na východě Čech zní při kontrolách také třeba slovenština nebo maďarština. I když u nás zahraniční inspektoři nemají žádné pravomoci, i tak jsou podle Milana Špáse z Centra služeb pro silniční dopravu na akci přínosem: „Oni kontrolu tady neprovádí, oni se jen dívají. Případně, když jsou zjištěny nějaké nedostatky, tak to s nimi konzultujeme. My se ptáme, jak to oni řeší u nich doma. A oni nám zase říkají, že by to třeba řešili jinak. A ono to prospívá té věci, protože v rámci Evropy by bylo dobré mít ty silniční kontroly harmonizované. " 

Čtěte také: Policie na D11 kontroluje řidiče kamionů. Někteří si za jízdy čtou nebo telefonují

Inspektoři také z Ukrajiny nebo Německa pomáhají i tím, že na řidiče ze svých zemí mluví mateřštinou. „To v každém případě. Ale pomáhá to i v tom, že leckdy řidiči když přijedou ze zahraničí, tak říkají, to by se v Německu nestalo, tam by tohle neřešili. Nebo v Polsku. Ale my víme, že tomu tak není. Že si řidiči často vymýšlí. Navíc jsme ve spojení s těmi kolegy ze zahraničí." 

Vážení kamionu mobilní váhou - Foto: Ondřej Wolf

Na několika stanovištích po celém regionu jsou například mobilní váhy, inspektoři sledují dodržování bezpečnostních přestávek, policisté prohledávají nákladní prostory. 

Tento řidič měl hned několik prohřešků, vysvětluje šéf dopravní policie v Královéhradeckém kraji Petr Dušek: „Ano, je to souprava nákladního vozidla s přívěsem. Ani na jednom z vozidel není platná technická kontrola. Ve vozidle je prošlá platnost záznamového zařízení, to znamená tafografu. Uvnitř ve vozidle je přepravováno nebezpečné zboží, kyselina. Vozidlo není označeno. Některé obaly jsou špatné." Tento kamion tak policisté ihned odstavili. 

Ve správním řízení hrozí za tyto prohřešky až půlmilionová pokuta. 

Mezinárodní kontrolní akce zaměřená hlavně na nákladní dopravu potrvá na východě Čech až do pátku. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Pardubický kraj
  ulice: nábřeží Závodu míru v obci Pardubice I, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 01.07.2017 00:00 Do 30.08.2017 23:59, Pardubice, nábř. Závodu míru u čp. 1885, 1886 a 1888 - místní komunikace - vozovka ...
  ulice Luční, Pardubice III, Pardubice, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 10.07.2017 00:00 Do 17.08.2017 23:59, definitivní úprava povrchu komunikací, Vydal: ÚMO Pardubice III - Dubina
  ulice Věry Junkové, Pardubice III, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 26.06.2017 10:00 Do 17.08.2017 23:59, Vydal: ÚMO Pardubice III - Dubina

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace