Lékařství starých Egypťanů

Smithův lékařský papyrus je věnován především chirurgii. Je psán hieratickým písmem 16.-17. dynastie, starým více než 3500 let - Foto: Jeff Dahl, licence Public Domain, volné dílo

Smithův lékařský papyrus je věnován především chirurgii. Je psán hieratickým písmem 16.-17. dynastie, starým více než 3500 letFoto: Jeff Dahl, licence Public Domain, volné dílo

O tom, že lékařství bylo ve starém Egyptě na vysoké úrovni, svědčí i řada dochovaných lékařských papyrů, kde jsou popsány četné choroby či zranění a doporučené postupy léčby.

Tyto záznamy fascinovaly lékaře, historika medicíny, archeologa a také antropologa Eugena Strouhala. Dlouho usiloval o vydání publikace, která by problematiku staroegyptského lékařství představila českému čtenáři. Až v roce 2010 spolu s egyptology Břetislavem Vachalou a Hanou Vymazalovou vydali první část uvažovaného třídílného kompendia Lékařství starých Egypťanů, věnovanou chirurgii a péči o ženu a dítě; dotisk vyšel v roce 2013. 

Lékařství starých Egypťanů - Foto: Nakladatelství Academia

Lékařství starých EgypťanůFoto: Nakladatelství Academia

Hlavní náplní publikace jsou překlady jednotlivých případů z papyrů, doplněné současným komentářem. Nechybí informace o lékařích, jejich pomůckách a postupech, popsány jsou i konkrétní doklady operačních zákroků. Kniha poutavým způsobem rozšiřuje naše znalosti o všedním životě starých Egypťanů, který nebyl lehký. S mnoha problémy se však i díky lékařům už tehdy dovedli obstojně vypořádat. 

O knihu Lékařství starých Egypťanů s námi můžete soutěžit.
Šanci na výhru máte do 23. srpna.  

Eugen Strouhal, Břetislav Vachala, Hana Vymazalová: Lékařství starých Egypťanů I : Staroegyptská chirurgie : Péče o ženu a dítě. Praha: Academia, 2010. ISBN 978-80-200-1865-6. 

Pořad: Planetárium  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: sobota 18:10  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace