Lékařství starých Egypťanů

Smithův lékařský papyrus je věnován především chirurgii. Je psán hieratickým písmem 16.-17. dynastie, starým více než 3500 let - Foto: Jeff Dahl, licence Public Domain, volné dílo

Smithův lékařský papyrus je věnován především chirurgii. Je psán hieratickým písmem 16.-17. dynastie, starým více než 3500 letFoto: Jeff Dahl, licence Public Domain, volné dílo

O tom, že lékařství bylo ve starém Egyptě na vysoké úrovni, svědčí i řada dochovaných lékařských papyrů, kde jsou popsány četné choroby či zranění a doporučené postupy léčby.

Tyto záznamy fascinovaly lékaře, historika medicíny, archeologa a také antropologa Eugena Strouhala. Dlouho usiloval o vydání publikace, která by problematiku staroegyptského lékařství představila českému čtenáři. Až v roce 2010 spolu s egyptology Břetislavem Vachalou a Hanou Vymazalovou vydali první část uvažovaného třídílného kompendia Lékařství starých Egypťanů, věnovanou chirurgii a péči o ženu a dítě; dotisk vyšel v roce 2013. 

Lékařství starých Egypťanů - Foto: Nakladatelství Academia

Lékařství starých EgypťanůFoto: Nakladatelství Academia

Hlavní náplní publikace jsou překlady jednotlivých případů z papyrů, doplněné současným komentářem. Nechybí informace o lékařích, jejich pomůckách a postupech, popsány jsou i konkrétní doklady operačních zákroků. Kniha poutavým způsobem rozšiřuje naše znalosti o všedním životě starých Egypťanů, který nebyl lehký. S mnoha problémy se však i díky lékařům už tehdy dovedli obstojně vypořádat. 

O knihu Lékařství starých Egypťanů s námi můžete soutěžit.
Šanci na výhru máte do 23. srpna.  

Eugen Strouhal, Břetislav Vachala, Hana Vymazalová: Lékařství starých Egypťanů I : Staroegyptská chirurgie : Péče o ženu a dítě. Praha: Academia, 2010. ISBN 978-80-200-1865-6. 

Pořad: Planetárium  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: sobota 18:10  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 10. září  2016 v 18:15     Audio  rubrika: Historie a civilizace

  Nechoď, Vašku, s pány na led!

  Že si na Den české státnosti, 28. září, připomínáme sv. Václava, jistě každý ví. Méně bude těch, kteří si pamatují, jak nesnadné bylo před šestnácti lety jeho schvalování poslaneckou sněmovnou.

   
 • 9. září  2016 v 23:03     Audio  rubrika: Historie a civilizace

  Jídlo a pití v pravěku a středověku

  Chtěli byste vědět, jak chutnaly placky z pravěké mouky, jak se mlelo na pravěkém mlýnku a vařilo bez nádobí? Zajímá vás, čím se mastilo v postní dny a z čeho všeho se dělaly kaše?

   
 • 20. srpna  2016 v 18:15     Audio  rubrika: Historie a civilizace

  Antropolog Aleš Hrdlička

  Je poměrně známým faktem, že Hliník se odstěhoval do Humpolce. O dost méně lidí však bude vědět, že z Humpolce se odstěhoval Hrdlička.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace