« »
Konjunkce - Foto:  Cláudio Pires e A. de Souza, licence Public Domain, volné dílo

Nebeská dostaveníčka

Občas se stane, že se několik planet na obloze sejde, a spolu s jasnými hvězdami, případně i Měsícem, vytvoří oku lahodící seskupení. Je to ale jen zdánlivé přiblížení. Ve skutečnosti jsou tato tělesa od sebe stále velmi daleko.

Více...

 
Jeskyně Výpustek při návštěvě císaře Františka I. - Foto: licence Public Domain, volné dílo, Josef Fischer

Výpustek neobjevený

Když jeskyni Výpustek v Moravském krasu roku 1804 navštívil císař František I., byly její prostory jen málo probádané. Ve 20. století se zalíbily vojákům, kteří je upravili k obrazu svému. Některá tajemství zůstala neodhalena.

Více...

 
Vzducholoď - Foto: licence Public Domain, volné dílo,  U.S. Naval Historical Center Photograph

První lidé ve vzduchu

Zatímco první horkovzdušné balony vzlétly v předrevoluční Francii na konci 18. století, první vzducholodi se objevily prakticky o sto let později. První let letadlem těžším vzduchu proběhl až v roce 1903. Trval celých 12 sekund.

Více...

 
Jupiter - Foto:  NASA, Wikimedia, licence Public domain

Dvojče Jupitera

Exoplaneta HIP 11915b se rozměry i hmotností podobá Jupiteru, stejně jako se její mateřská hvězda podobá Slunci. Jestli se jim podobají i na pohled, neumíme říci. Hvězda se nám jeví jako bod a o planetě víme jen zprostředkovaně.

Více...

 
Jeskyně Býčí skála - Foto: Creative Commons Attribution- Share Alike 3.0 Unported license,  Puczmeloun

Záhada Býčí skály

Byl kdysi v Býčí skále pohřben kmenový náčelník, jak si myslel Jindřich Wankel, který v 19. století v jeskyni kopal? Podle jiné hypotézy tam mohla být pobita skupina prospektorů; spíše však šlo o významnou svatyni z doby železné.

Více...

 
Jeden z glozelských nálezů – oblázek s rytinou soba, doplněnou znaky, připomínajícími písmo - Foto:  Kadath – Patrick Ferryn, licence Public Domain, volné dílo

Stále tajemný Glozel

U statku Glozel poblíž francouzských lázní Vichy byly ve 20. letech minulého století vykopány tisíce podivných předmětů, pocházejících údajně z neolitu. Mezi nimi hliněné destičky a kameny s tajemnými znaky, připomínajícími písmo.

Více...

 
Člověk a společenské normy - Foto:  pixabay.com

Normy a strategie

Americký sociolog Robert K. Merton popsal v druhé půli minulého století pět způsobů individuální adaptace – strategií, s nimiž lidé přistupují ke stanoveným společenským normám. Dvě z nich normativy přijímají, tři naopak odmítají.

Více...

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace