« »
Z Antarktidy se do Česka vrátila expedice vědců z brněnské Masarykovy univerzity. Zkoumali uhynulé tuleně - Foto:  Masarykova univerzita

Antarktida po česku

Živá i neživá příroda Antarktidy, historie objevování ledového kontinentu, včetně účasti českých badatelů, historie výstavby české polární stanice na ostrově Jamese Rosse a také nejzajímavější výsledky jejich dosavadních bádání.

Více...

 
Vírová galaxie - Foto:  NASA/ESA

Vírová galaxie M51

I s pomocí obyčejného triedru je možné na noční obloze pozorovat řadu objektů hlubokého vesmíru. Patří mezi ně i některé galaxie. Tak krásné obrázky, jaké umí pořídit Hubbleův vesmírný dalekohled, však od triedru nečekejte.

Více...

 
Areál muzea v přírodě na Pohansku u Břeclavi s rekonstrukcí slovanského pohanského božiště - Foto:  AndrewJ

Podvržené modly

Pět desítek sošek, původem prý ze svatyně Polabských Slovanů v Retře, se našlo ve vsi Prillwitz v Meklenbursku. I když se ukázalo, že jde o podvrh, nález ukotvil v představě romantiků 19. století údajnou podobu slovanských bůžků.

Více...

 
Panna Maria Družecká a zkamenělý křivopřísežník na dobovém vyobrazení - Foto: licence Public Domain, volné dílo

Družecký Zkamenělec

U hřbitovní zdi kostela Nanebevzetí Panny Marie v Družci na Kladensku stojí záhadný kámen, označovaný za zkamenělého křivopřísežníka. Milovníci megalitů jsou přesvědčeni, že se jedná o pravěký menhir. Nelze to však nijak dokázat.

Více...

 
Stará pohlednice s 305mm italským dělem běžně známým jako De Stefano. Bylo pravděpodobně kolem roku 1917 ukořistěno rakousko-uherskou armádou na sočské frontě - Foto: Public Domain

Věda jako všelék?

Závěr 19. století byl plný pozitivistického optimismu a takřka nekritické důvěry ve vědu, která se šířila v prostoru i čase. Do 20. století Evropa vstupovala s nadšeným očekáváním. Toto nadšení však vydrželo pouhých čtrnáct let.

Více...

 
Sam Hunt, A Thousand Horses, Little Big Town, Tyler Farr v Hot Country Songs. Florida Georgia Line má nejvíc nominací na Billboard Awards 2015. Dixie Chicks a Grammy 2007 - Foto:  The Yorck Project 10.000 Meisterwerke der Malerei

Klanění pastýřů

Kdyby piráti z Gdaňsku neukradli obraz Hanse Memlinga Poslední soud, mohly se dějiny italského malířství odvíjet jinak. Namísto něj se italští malíři počátku renesance inspirovali dílem jiného vlámského mistra Huga van der Goes.

Více...

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas