« »
Mlhovina Činka - Foto: Creative Commons Attribution 4.0 International,  ESO

Mlhovina Činka

Planetární mlhovinu M27 zvanou Činka objevil v roce 1764 v souhvězdí Lištičky francouzský astronom Charles Messier. Odhaduje se, že vznikla před 3 – 4 tisíci lety jako konečné stadium vývoje hvězdy, po které zůstal bílý trpaslík.

Více...

 
Akropolis - Foto: Creative Commons Attribution- Share Alike 3.0 Unported license,  Ggia

Vláda moudrých

Athénský filozof Platón se věnoval hledání ideálního modelu státního zřízení. Definoval jich celkem pět. Spíše než demokracii by však dal přednost vládě filozofů, vybíraných na základě svých intelektuálních a etických schopností.

Více...

 
Saturnův měsíc Hyperion - Foto:  NASA/JPL/Space Science Institute

Děravý měsíc Hyperion

Saturnův měsíc Hyperion byl objeven v roce 1848. Snímky ze sond ukazují, že se podobá mořskému korálu nebo mycí houbě. Je složen převážně z ledu a horniny je v něm málo, takže dopady těles na jeho povrchu netvoří klasické krátery.

Více...

 
Sochy Libuše a Přemysla v parku. Vyšehrad, Praha - Foto: Creative Commons Attribution- Share Alike 3.0 Unported license

Předchůdci Bořivojovi

Kde vzal kronikář Kosmas jména knížat, která prý v Čechách vládla před prvním historicky doloženým panovníkem z rodu Přemyslovců? Názory vědců se shodují v jediném – tato knížata zřejmě nikdy nežila. Ale úplně jisté to není.

Více...

 
Část kostry dinosaura Cryolophosaurus ellioti, kterou vystavuje Royal Ontario Museum v kanadském Torontu - Foto: D. Gordon

Ze světa dinosaurů

Ne všichni dinosauři dosáhli takové proslulosti, jakou se pyšní tyranosaurus, triceratops nebo stegosaurus. Buď je to proto, že se nám z nich dochovalo jen velice málo, nebo proto, že byli pro vědu objeveni teprve nedávno.

Více...

 
Pražský hrad - Foto: Filip Jandourek

Masaryk a národ

Údělem českého národa, jakýmsi jeho příspěvkem všeobecnému lidství, je podle Tomáše Garrigua Masaryka demokracie. Všem českým prezidentům dal do vínku parafrázi Husova výroku o vítězící pravdě na prezidentské standartě.

Více...

 
Sonda Rosetta, modul Philae a kometa Čurjumov-Gerasimenko - Foto: ESA/ATG medialab

Nemagnetická kometa

Modul Philae nepřistál na povrchu komety Čurjumov-Gerasimenko tak, jak si vědci představovali. Jeho přístroje pracovaly jen krátce. Přesto stačil odeslat zajímavé informace např. o magnetickém poli komety. Je jiné, než se čekalo.

Více...

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas