« »
Částečné zatmění Slunce nad norským Tromsø v roce 2011 - Foto: Creative Commons Attribution 2.0 Generic, Rhys Jones

Vykousnuté Slunce

V pátek 20. března dopoledne uvidíme i na naší obloze vzácný astronomický úkaz - částečné zatmění Slunce. Měsíc při něm zakryje až tři čtvrtiny slunečního disku. Další zatmění uvidíme z našeho území až v červnu roku 2021.

Více...

 
Zrno ječmene promořené jedovatým námelem - paličkovicí nachovou - Foto: Buchhändler, GNU Free Documentation License, Version 1.2, Dominique Jacquin

Jedy, otravy, traviči

Jedem se může stát prakticky cokoliv. Chemik Petr Klusoň si však ve své knize Jedová stopa všímá především těch jedů, které zásadním způsobem zasáhly do historie lidstva a mnohdy ji dokonce přímo či nepřímo ovlivnily.

 
Světélkující mořská hladina v belgickém Zeebrugge. Původcem je obrněnka svítilka třpytivá (Noctiluca scintillans) - Foto: Hans Hillewaert,  Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International

Svítilka třpytivá

Jednobuněčné obrněnky svítilky třpytivé výtečně prospívají ve vodách bohatých na dusík a fosfor, které do moře přinášejí řeky ze zemědělských farem. Svítící mořská hladina tak svědčí o nepříliš dobré kondici pobřežních vod.

 
Jihovýchodní Asie na mapě Klaudia Ptolemaia asi z r. 150 n.l., kopie z 15. století - Foto: licence Public Domain, volné dílo, British Library

Počátky kartografie

Většina lidí na svých cestách používá mapu. Kdo z nich ale ví, že dějiny moderní evropské kartografie začínají už v antice – u Anaximandra z Mílétu, Dikaiarcha, Hipparchia, Eratosthena nebo známého Klaudia Ptolemaia?

 
Kometa Čurjumov-Gerasimenko - Foto:  European Space Agency, licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 IGO License

Odkud máme vodu?

Přístroje sondy Rosetta zjistily, že izotopické složení vody na kometě Čurjumov-Gerasimenko není totožné s pozemskou vodou. Zdá se tedy, že komety, označované s oblibou za "špinavé sněhové koule", vodu na naši Zemi nepřinesly.

 
Pralesnička strašná (Phyllobates terribillis), jedna z nejjedovatějších žab světa - Foto: H. Zell

Pralesnička strašná

Jedny z nejjedovatějších žab světa, pralesničky strašné z kolumbijských pralesů, nejsou jedovaté „samy od sebe“, ale díky jedovatému hmyzu, kterým se živí. Patří mezi tzv. šípové žáby – indiáni jejich jedem potírají hroty šípů.

 
Hrubé zdivo Hlízové věže na Zvíkově - Foto:  Chmee2

Zvíkovská Hlízová věž

Hranolová třípatrová stavba obložená nahrubo opracovanými kameny, tzv. hlízami, odedávna přitahuje milovníky záhad: Co znamenají znaky, vyryté do kamenů na její fasádě? Podle odborníků to nejsou runy, ale pouhé kamenické značky.

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas