« »
Měsíc Mimas ve viditelném světle a na teplotní mapě - Foto:  NASA/JPL/Goddard/SWRI/SSI

Poďobaný Mimas

Saturnův měsíc Mimas zdobí stovky kráterů. Jeden z nich opravdu stojí za to – kráter Herschel o průměru 130 kilometrů, což je asi třetina průměru celého měsíce. Přístroje sondy Cassini zaznamenaly v nitru Mimase i jakési „chvění“.

Více...

 
Zima, řeka Chirka-Kem v zimě - Foto: Holly Bellman, Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International

Proč je v zimě zima

Za to, že je v zimě větší zima než v létě, může nakloněná rotační osa Země. Měnící se vzdálenost Země od Slunce na její mírně eliptické dráze nehraje v každoročním kolísání průměrných teplot prakticky žádnou významnější roli.

Více...

 
Les nad Zubrnicemi - Foto: Petr Vorlíček

Hitler nad Zubrnicemi

Ve smrkovém lese nad obcí Zubrnice na Ústecku je prý z modřínů vysázen nápis HITLER, praví legenda. Ve skutečnosti jsou stromy o dost starší, než popularita nacistického kancléře a Vůdce. Písmena v nich vidí jen velký fantasta.

Více...

 
Hvězda Sirius je vlastně dvojhvězdou. Většina světla k nám však přichází z její větší složky - Sirius A - Foto: NASA, ESA, G. Bacon, licence Public Domain, volné dílo

Neviditelný průvodce

Sírius je dvojhvězda, jejíž menší složkou je okem neviditelný bílý trpaslík o velikosti Země, ovšem s hustotou hmoty 130 000 tun na metr krychlový. Kostka této hmoty o hraně 1 cm by tedy vážila celých 130 kilogramů.

Více...

 
Purkyňovy buňky (na obrázku zeleně) u myši - Foto: licence Public Domain, volné dílo

Purkyňovy buňky

Málokterý z českých vědců dosáhl takového věhlasu, jako Jan Evangelista Purkyně. Jeho příspěvky světové vědě došly náležitého uznání. Je po něm pojmenován měsíční kráter, planetka, ale třeba i velké nervové buňky v kůře mozečku.

Více...

 
Sonda Dawn - Foto: licence Public Domain, volné dílo,  NASA/JPL-Caltech

Skvrny v kráteru

Na snímcích, pořízených sondou Dawn z oběžné dráhy kolem trpasličí planety Ceres, jsou i zvláštní útvary, jejichž původ vědci zatím neumí vysvětlit – zářivé skvrny v kráteru Occator a pět kilometrů vysoká hora s lesklými svahy.

Více...

 
Anahita - Foto:  CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication,  Daderot

Falešná perská bohyně

Poněkud nemravná a značně omšelá figurka jeptišky z první poloviny 20. století zmátla před deseti lety některé naše archeology natolik, že ji krátce považovali za sošku perské bohyně plodnosti Anáhity z období stěhování národů.

Více...

 
Jeskyně Výpustek při návštěvě císaře Františka I. - Foto: licence Public Domain, volné dílo, Josef Fischer

Výpustek neobjevený

Když jeskyni Výpustek v Moravském krasu roku 1804 navštívil císař František I., byly její prostory jen málo probádané. Ve 20. století se zalíbily vojákům, kteří je upravili k obrazu svému. Některá tajemství zůstala neodhalena.

Více...

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace