« »
Rybník - Foto: Petr Celý

Kniha plná rybníků

Rybníky jsou umělé vodní nádrže s přírodním dnem, které původně sloužily k chovu ryb. Dnes plní i řadu jiných funkcí. Rybníky byly svědky významných událostí, inspirovaly umělce, vypráví se o nich pověsti. A píší knihy.

Více...

 
Světélkující mořská hladina v belgickém Zeebrugge. Původcem je obrněnka svítilka třpytivá (Noctiluca scintillans) - Foto: Hans Hillewaert,  Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International

Svítilka třpytivá

Jednobuněčné obrněnky svítilky třpytivé výtečně prospívají ve vodách bohatých na dusík a fosfor, které do moře přinášejí řeky ze zemědělských farem. Svítící mořská hladina tak svědčí o nepříliš dobré kondici pobřežních vod.

 
Jihovýchodní Asie na mapě Klaudia Ptolemaia asi z r. 150 n.l., kopie z 15. století - Foto: licence Public Domain, volné dílo, British Library

Počátky kartografie

Většina lidí na svých cestách používá mapu. Kdo z nich ale ví, že dějiny moderní evropské kartografie začínají už v antice – u Anaximandra z Mílétu, Dikaiarcha, Hipparchia, Eratosthena nebo známého Klaudia Ptolemaia?

 
Kometa Lovejoy (C/2014 Q2) na konci prosince 2014 - Foto:  theilr, Licence Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic

Slábnoucí kometa

Kometa C/2014 Q2 (Lovejoy) zpestřila pozorovatelům loňské Vánoce i celý leden, kdy byla stále ještě viditelná pouhým okem. Teď už ale rychle slábne, protože se vzdaluje od Slunce. Uvidíte ji v souhvězdí Andromedy a Persea.

 
Kometa Čurjumov-Gerasimenko - Foto:  European Space Agency, licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 IGO License

Odkud máme vodu?

Přístroje sondy Rosetta zjistily, že izotopické složení vody na kometě Čurjumov-Gerasimenko není totožné s pozemskou vodou. Zdá se tedy, že komety, označované s oblibou za "špinavé sněhové koule", vodu na naši Zemi nepřinesly.

 
Pralesnička strašná (Phyllobates terribillis), jedna z nejjedovatějších žab světa - Foto: H. Zell

Pralesnička strašná

Jedny z nejjedovatějších žab světa, pralesničky strašné z kolumbijských pralesů, nejsou jedovaté „samy od sebe“, ale díky jedovatému hmyzu, kterým se živí. Patří mezi tzv. šípové žáby – indiáni jejich jedem potírají hroty šípů.

 
Hrubé zdivo Hlízové věže na Zvíkově - Foto:  Chmee2

Zvíkovská Hlízová věž

Hranolová třípatrová stavba obložená nahrubo opracovanými kameny, tzv. hlízami, odedávna přitahuje milovníky záhad: Co znamenají znaky, vyryté do kamenů na její fasádě? Podle odborníků to nejsou runy, ale pouhé kamenické značky.

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas