« »
Hvězdokupa M 44, lidově zvaná Jesličky, se nachází v souhvězdí Raka - Foto: 2MASS Atlas Image Gallery: The Messier Catalog, licence Public Domain, volné dílo

Hvězdokupa Praesepe

Astronomové jí přidělili katalogové číslo M 44, lidově se jí však říká Jesličky (latinsky Praesepe). Je vidět i pouhým okem. Dokud na ní Galileo Galilei počátkem 17. století nenamířil svůj dalekohled, byla považována za mlhovinu.

Více...

 
Akropolis - Foto: Creative Commons Attribution- Share Alike 3.0 Unported license,  Ggia

Počátky filozofie

Na začátku stála touha starých Řeků stvořit nový nástroj k pochopení světa. Pár moudrých myslitelů z jejich řad se nakonec rozhodlo pěstovat svou lásku k moudrosti, řecky „filein sofia“, a právě z nich se stali první filozofové.

Více...

 
Mimořádně hmotná kupa galaxií MACS J0416.1-2403, vzdálená od nás asi 4 miliardy světelných roků - Foto: licence Public Domain, volné dílo,  NASA, ESA, J. Lotz (STScI) a HFF team

Gravitační čočka

Je to jakési přírodní zvětšovací sklo. Velmi hmotné objekty vesmíru díky své mohutné gravitaci umožňují nahlédnout daleko za sebe – ohýbají a zvyšují jasnost objektů, které by jinak byly za hranicí našich pozorovacích možností.

Více...

 
Bedny - Foto: Ludovic Bertron, Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0) (CC BY 2.0)

Ztracené insignie

Univerzita Karlova postrádá od dubna roku 1945 vzácné historické dokumenty a také např. historické žezlo rektora a děkanů jednotlivých fakult. Bedny zmizely v chaosu konce světové války. Poslední stopa mizí na Masarykově nádraží.

Více...

 
Pohled do nitra Krabí mlhoviny M1 - Foto:  NASA and The Hubble Heritage Team (STScI/AURA), licence Public Domain, volné dílo

Krabí mlhovina

Podobný pohled do nitra Krabí mlhoviny v souhvězdí Býka vám neozbrojené oko ani žádný běžně dostupný přístroj pro amatérské pozorování oblohy nenabídne. Na lednovém nebi můžete zato pozorovat spoustu dalších zajímavých objektů.

Více...

 
Měsíc Mimas ve viditelném světle a na teplotní mapě - Foto:  NASA/JPL/Goddard/SWRI/SSI

Poďobaný Mimas

Saturnův měsíc Mimas zdobí stovky kráterů. Jeden z nich opravdu stojí za to – kráter Herschel o průměru 130 kilometrů, což je asi třetina průměru celého měsíce. Přístroje sondy Cassini zaznamenaly v nitru Mimase i jakési „chvění“.

Více...

 
Zima, řeka Chirka-Kem v zimě - Foto: Holly Bellman, Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International

Proč je v zimě zima

Za to, že je v zimě větší zima než v létě, může nakloněná rotační osa Země. Měnící se vzdálenost Země od Slunce na její mírně eliptické dráze nehraje v každoročním kolísání průměrných teplot prakticky žádnou významnější roli.

Více...

 
Les nad Zubrnicemi - Foto: Petr Vorlíček

Hitler nad Zubrnicemi

Ve smrkovém lese nad obcí Zubrnice na Ústecku je prý z modřínů vysázen nápis HITLER, praví legenda. Ve skutečnosti jsou stromy o dost starší, než popularita nacistického kancléře a Vůdce. Písmena v nich vidí jen velký fantasta.

Více...

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace