« »
Detail složitého systému Saturnových prstenců ve falešných barvách pro zvýraznění struktury - Foto:  NASA

Saturnovy prstence

Jsou tvořeny miliardami drobných úlomků prachu a ledu. Možná jsou to jen trosky měsíců, které kolem planety kroužily ještě asi před sto miliony roků, než se srazily a rozbily. Máme velké štěstí, že prstence vůbec můžeme pozorovat.

Více...

 
Merkur - Foto: Fotobanka Pixabay

Vzácný Merkur

Planeta Merkur oběhne Slunce za necelých 88 dní. Právě proto, že je Slunci tak blízko, je Merkur ze Země těžko pozorovatelný. Je sice vidět pouhým okem, ale jen při soumraku nebo při úsvitu, kdy se Slunce skrývá pod horizontem.

Více...

 
Zlatá žíla v limonitu - Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0,  James St. John

Za zlatem v Čechách

Za pomoci jednoduchých nástrojů, především pánve, se i dnes můžete na zlatonosných potocích a řekách dostat k drobné zlatince. Jinak nám naši předkové nechali nevytěžená víceméně už jen dvě významnější primární ložiska zlata.

Více...

 
Sv. Jan Nepomucký - Foto: Miroslav Kobza

Sv. Jan Nepomucký

Podle legendy byl mlčenlivým zpovědníkem, který vzdoroval i králi a proto skončil mrtev ve Vltavě. Jeho sochy stojí na mostech a u rybníků celé katolické Evropy – i když se jeho osud odvíjel asi jinak, než jak se obvykle vypráví.

Více...

 
Akropolis - Foto: Creative Commons Attribution- Share Alike 3.0 Unported license,  Ggia

Počátky filozofie

Na začátku stála touha starých Řeků stvořit nový nástroj k pochopení světa. Pár moudrých myslitelů z jejich řad se nakonec rozhodlo pěstovat svou lásku k moudrosti, řecky „filein sofia“, a právě z nich se stali první filozofové.

Více...

 
Mimořádně hmotná kupa galaxií MACS J0416.1-2403, vzdálená od nás asi 4 miliardy světelných roků - Foto: licence Public Domain, volné dílo,  NASA, ESA, J. Lotz (STScI) a HFF team

Gravitační čočka

Je to jakési přírodní zvětšovací sklo. Velmi hmotné objekty vesmíru díky své mohutné gravitaci umožňují nahlédnout daleko za sebe – ohýbají a zvyšují jasnost objektů, které by jinak byly za hranicí našich pozorovacích možností.

Více...

 
Bedny - Foto: Ludovic Bertron, Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0) (CC BY 2.0)

Ztracené insignie

Univerzita Karlova postrádá od dubna roku 1945 vzácné historické dokumenty a také např. historické žezlo rektora a děkanů jednotlivých fakult. Bedny zmizely v chaosu konce světové války. Poslední stopa mizí na Masarykově nádraží.

Více...

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace