« »
Sonda Rosetta, modul Philae a kometa Čurjumov-Gerasimenko - Foto: ESA/ATG medialab

Nemagnetická kometa

Modul Philae nepřistál na povrchu komety Čurjumov-Gerasimenko tak, jak si vědci představovali. Jeho přístroje pracovaly jen krátce. Přesto stačil odeslat zajímavé informace např. o magnetickém poli komety. Je jiné, než se čekalo.

Více...

 
Albert Speer (vlevo) a Adolf Hitler v červnu 1940 na návštěvě Paříže - Foto:  U.S. National Archives and Records Administration, Heinrich Hoffmann

Co věděl Albert Speer

Hlavní architekt Třetí říše, Hitlerův oblíbenec a za války ministr zbrojního průmyslu, vyvázl s pouhými 20 lety vězení. Opravdu se k němu nedonesly informace o vyhlazování Židů a dalších nacistických zvěrstvech, jak sám tvrdil?

Více...

 
Z Antarktidy se do Česka vrátila expedice vědců z brněnské Masarykovy univerzity. Zkoumali uhynulé tuleně - Foto:  Masarykova univerzita

Antarktida po česku

Živá i neživá příroda Antarktidy, historie objevování ledového kontinentu, včetně účasti českých badatelů, historie výstavby české polární stanice na ostrově Jamese Rosse a také nejzajímavější výsledky jejich dosavadních bádání.

Více...

 
Vírová galaxie - Foto:  NASA/ESA

Vírová galaxie M51

I s pomocí obyčejného triedru je možné na noční obloze pozorovat řadu objektů hlubokého vesmíru. Patří mezi ně i některé galaxie. Tak krásné obrázky, jaké umí pořídit Hubbleův vesmírný dalekohled, však od triedru nečekejte.

Více...

 
Areál muzea v přírodě na Pohansku u Břeclavi s rekonstrukcí slovanského pohanského božiště - Foto:  AndrewJ

Podvržené modly

Pět desítek sošek, původem prý ze svatyně Polabských Slovanů v Retře, se našlo ve vsi Prillwitz v Meklenbursku. I když se ukázalo, že jde o podvrh, nález ukotvil v představě romantiků 19. století údajnou podobu slovanských bůžků.

Více...

 
Panna Maria Družecká a zkamenělý křivopřísežník na dobovém vyobrazení - Foto: licence Public Domain, volné dílo

Družecký Zkamenělec

U hřbitovní zdi kostela Nanebevzetí Panny Marie v Družci na Kladensku stojí záhadný kámen, označovaný za zkamenělého křivopřísežníka. Milovníci megalitů jsou přesvědčeni, že se jedná o pravěký menhir. Nelze to však nijak dokázat.

Více...

 
Stará pohlednice s 305mm italským dělem běžně známým jako De Stefano. Bylo pravděpodobně kolem roku 1917 ukořistěno rakousko-uherskou armádou na sočské frontě - Foto: Public Domain

Věda jako všelék?

Závěr 19. století byl plný pozitivistického optimismu a takřka nekritické důvěry ve vědu, která se šířila v prostoru i čase. Do 20. století Evropa vstupovala s nadšeným očekáváním. Toto nadšení však vydrželo pouhých čtrnáct let.

Více...

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas