« »
Kometa Čurjumov-Gerasimenko - Foto:  European Space Agency, licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 IGO License

Odkud máme vodu?

Přístroje sondy Rosetta zjistily, že izotopické složení vody na kometě Čurjumov-Gerasimenko není totožné s pozemskou vodou. Zdá se tedy, že komety, označované s oblibou za "špinavé sněhové koule", vodu na naši Zemi nepřinesly.

 
Pralesnička strašná (Phyllobates terribillis), jedna z nejjedovatějších žab světa - Foto: H. Zell

Pralesnička strašná

Jedny z nejjedovatějších žab světa, pralesničky strašné z kolumbijských pralesů, nejsou jedovaté „samy od sebe“, ale díky jedovatému hmyzu, kterým se živí. Patří mezi tzv. šípové žáby – indiáni jejich jedem potírají hroty šípů.

 
Hrubé zdivo Hlízové věže na Zvíkově - Foto:  Chmee2

Zvíkovská Hlízová věž

Hranolová třípatrová stavba obložená nahrubo opracovanými kameny, tzv. hlízami, odedávna přitahuje milovníky záhad: Co znamenají znaky, vyryté do kamenů na její fasádě? Podle odborníků to nejsou runy, ale pouhé kamenické značky.

 
Optická vlákna osvětlená červeným světlem, fotografovaná dlouhou expozicí - Foto: Simon Whitehead,  Creative Commons Attribution 2.0 Generic

2015: Rok světla

Před 1000 lety vzniklo první vědecké pojednání o optice. Na letošní rok připadají i další kulatá výročí, která mají bezprostřední vztah k optice, světlu a souvisejícím technologiím. Byl proto vyhlášen Mezinárodním rokem světla.

 
Planeta Jupiter. Tečka na povrchu je stín měsíce Europa - Foto:  NASA/JPL-Caltech/University of Arizona

Nádherný Jupiter

Planeta Jupiter je nepřehlédnutelným světlem noční oblohy. Stala se jedním z prvních cílů, na které se zaměřily dalekohledy astronomů. Jupiteru a historii poznávání této planety je věnována pozoruhodná publikace Ivana Havlíčka.

 
Herodium, palác Heroda Velkého v izraelské Judské poušti. Klenba římských lázní - Foto: Deror Avi

Palác Heroda Velikého

Izraelští archeologové z Hebrejské univerzity objevili původní vstup do Herodia, paláce, zbudovaného v letech 22–15 před Kristem na uměle navršeném kopci v Judské poušti jižně od Jeruzaléma králem Herodem Velikým.

 
Konjunkce - Foto:  Cláudio Pires e A. de Souza, licence Public Domain, volné dílo

Setkání s Měsícem

Měsíc se v lednu ocitne v konjunkci s hvězdou Regulus a také s Aldebaranem, který dokonce zakryje. 22. ledna na večerní obloze vytvoří Měsíc pěkné seskupení s Venuší a Marsem, ke kterým se později přidá Neptun a po ránu i Merkur.

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas