« »
Ženy ve starém Egyptě rodily v dřepu, jak ukazuje vyobrazení z chrámu Kom Ombo v Horním Egyptě - Foto: Dannis Jarvis, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic

Lékaři doby faraonů

Ženy ve starém Egyptě rodily v dřepu, jak ukazuje vyobrazení z chrámu Kom Ombo v Horním Egyptě. Péči o ženu a dítě a o lidské zdraví vůbec věnovali staroegyptští lékaři mnoho pozornosti. Svědčí o tom dochované záznamy na papyrech.

Více...

 
Na místě mlhoviny M 57 v Lyře ještě před 6 - 8 tisíci lety svítila hvězda, která se za dramatických okolností začala prudce rozpínat, až nakonec odhodila svou obálku. Ta kolem ní vytvořila prstenec, jenž se rozpíná i dnes - Foto:  NASA, ESA, C.R. Robert O’Dell, G.J. Ferland, W.J. Henney and M. Peimbert, David Thompson

Prstencová mlhovina

Na místě mlhoviny M 57 v Lyře ještě před 6 - 8 tisíci lety svítila hvězda, která se za dramatických okolností začala prudce rozpínat, až nakonec odhodila svou obálku. Ta kolem ní vytvořila prstenec, jenž se rozpíná i dnes.

Více...

 
Domnělý dolmen na Kbílu u Strakonic - Foto: Frederik Velinský

Kameny na Kbílu

Nestor české archeologie Jan Erazim Vocel se v 19. století domníval, že sestava kamenů na vrchu Kbíl u Strakonic může být „keltickým dolmenem“. Postupem času však došli odborníci k názoru, že kamenný objekt je přírodního původu.

Více...

 
Text Aristotelovy Athénské ústavy na papyru z 1. století po Kristu, uchovávaném v Britské knihovně - Foto:  CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication

Ekonom Aristotelés

Podle starověkého filozofa Aristotela je soukromé vlastnictví přirozené a nezbytné a možnost uspokojovat své potřeby navíc motivuje člověka k efektivní ekonomické činnosti. Tento názor se stal pilířem politické ekonomie novověku.

Více...

 
Objekt nazvaný V404 Cygni je binární, tedy dvojitý systém, tvořený hvězdou o něco menší než je naše Slunce a černou dírou, která z ní vysává hmotu - Foto:  ESO/L. Calçada/M.Kornmesser, Creative Commons Attribution 4.0 International

Černá díra v Labuti

Má hmotnost deseti Sluncí a je od nás vzdálená skoro 8000 světelných roků. Objekt nazvaný V404 Cygni je binární, tedy dvojitý systém, tvořený hvězdou o něco menší než je naše Slunce a černou dírou, která z ní vysává hmotu.

Více...

 
Jan Hus - Foto: Jiří Sobek

Jan Hus stokrát jinak

Husité, národní obrozenci, architekti československého státu, komunisté. Ti všichni se na Mistra Jana odvolávali a brali si z něj to, co právě potřebovali. Není divu, že i dnes je pro nás Hus víc symbol, než historická postava.

Více...

 
Akropolis - Foto: Creative Commons Attribution- Share Alike 3.0 Unported license,  Ggia

Vláda moudrých

Athénský filozof Platón se věnoval hledání ideálního modelu státního zřízení. Definoval jich celkem pět. Spíše než demokracii by však dal přednost vládě filozofů, vybíraných na základě svých intelektuálních a etických schopností.

Více...

 
Saturnův měsíc Hyperion - Foto:  NASA/JPL/Space Science Institute

Děravý měsíc Hyperion

Saturnův měsíc Hyperion byl objeven v roce 1848. Snímky ze sond ukazují, že se podobá mořskému korálu nebo mycí houbě. Je složen převážně z ledu a horniny je v něm málo, takže dopady těles na jeho povrchu netvoří klasické krátery.

Více...

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas