« »
Zatmění Měsíce - Foto: Miloslav Druckmüller

Červený Měsíc

Ráno na sv. Václava zakryje stín Země měsíční úplněk. Úplné zatmění potrvá déle než hodinu. Měsíc při něm nezmizí, jen změní svou barvu na cihlovou nebo krvavě červenou. Může za to rozptyl slunečních paprsků v zemské atmosféře.

Více...

 
Člověk a společenské normy - Foto:  pixabay.com

Normy a strategie

Americký sociolog Robert K. Merton popsal v druhé půli minulého století pět způsobů individuální adaptace – strategií, s nimiž lidé přistupují ke stanoveným společenským normám. Dvě z nich normativy přijímají, tři naopak odmítají.

Více...

 
Sonda New Horizons - Foto:  NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Southwest Research, Steve Gribben, licence Public Domain, volné dílo

Dobrodružství u Pluta

Na geologicky mladá ledová pohoří i ledovcové pláně padá z řídké atmosféry dusíkový sníh. Přístroje sondy New Horizons ukazují svět trpasličí planety Pluto jinak, než jak jsme si ho představovali. A překvapením jistě není konec.

Více...

 
Ozubená kolečka času - Foto: Creative Commons Attribution- Share Alike 3.0 Unported license,  VaughnSaball

Časové schránky

Nálezy úkrytů, obsahujících zdánlivě obyčejné věci, mají pro historiky větší cenu, než bedny plné zlata. Podobné poklady, jako byl nedávný nález z Libouchce na Ústecku, se sice objeví jen zřídka, ale občas k tomu přece jen dojde.

Více...

 
Domnělý dolmen na Kbílu u Strakonic - Foto: Frederik Velinský

Kameny na Kbílu

Nestor české archeologie Jan Erazim Vocel se v 19. století domníval, že sestava kamenů na vrchu Kbíl u Strakonic může být „keltickým dolmenem“. Postupem času však došli odborníci k názoru, že kamenný objekt je přírodního původu.

Více...

 
Text Aristotelovy Athénské ústavy na papyru z 1. století po Kristu, uchovávaném v Britské knihovně - Foto:  CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication

Ekonom Aristotelés

Podle starověkého filozofa Aristotela je soukromé vlastnictví přirozené a nezbytné a možnost uspokojovat své potřeby navíc motivuje člověka k efektivní ekonomické činnosti. Tento názor se stal pilířem politické ekonomie novověku.

Více...

 
Objekt nazvaný V404 Cygni je binární, tedy dvojitý systém, tvořený hvězdou o něco menší než je naše Slunce a černou dírou, která z ní vysává hmotu - Foto:  ESO/L. Calçada/M.Kornmesser, Creative Commons Attribution 4.0 International

Černá díra v Labuti

Má hmotnost deseti Sluncí a je od nás vzdálená skoro 8000 světelných roků. Objekt nazvaný V404 Cygni je binární, tedy dvojitý systém, tvořený hvězdou o něco menší než je naše Slunce a černou dírou, která z ní vysává hmotu.

Více...

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas