« »
Hvězda Sirius je vlastně dvojhvězdou. Většina světla k nám však přichází z její větší složky - Sirius A - Foto: NASA, ESA, G. Bacon, licence Public Domain, volné dílo

Budou padat Geminidy!

22. prosince, dvě minuty po půlnoci, vstoupí Slunce na své pouti do znamení Kozoroha a zimním slunovratem odstartuje astronomickou zimu. Večerní a noční obloha je v zimě nejvýraznější, protože je tmavší.

 
Homo georgicus. Autor fotografie: 120 - Foto: Creative Commons Attribution- Share Alike 3.0 Unported license

Předkové: Evoluce člověka...

Kniha Jiřího A. Svobody s úvodními kapitolami od Miloše Macholána shrnuje aktuální poznatky o vývoji lidského rodu, který trval více než 7 milionů let.

 
Sonda New Horizons - Foto:  NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Southwest Research, Steve Gribben, licence Public Domain, volné dílo

New Horizons

od Pluta až ke Kuiperově pásu. V červenci roku 2015 navštíví sonda New Horizons krátce bývalou planetu Pluto. Kam bude směřovat dál?

 
Zkamenělý prales v Číně - Foto:  PNAS/National Academy of Sciences

Zkamenělý prales

v Číně a znovuzrozené pivo ze dna Baltu, mizející ptáci Evropy, evakuační systém v kosmické lodi Orion a úspěch čínské experimentální družice Čchang-e 4.

 
Falešné UFO - Foto: Creative Commons Attribution- Share Alike 3.0 Unported license, Yann Forget

Francouzi a lov UFO,

chystaný první test kosmické lodi Orion, konec skřípotu na kolejích, politická i jazyková bariéra mezi Korejci a planetka pojmenovaná podle města Berounu.

 
Vědci zkoumající lebku tzv. Piltdownského člověka - Foto: John Cook, licence Public Domain, volné dílo

Piltdownský člověk,

vtip, který se dostal do učebnic. Bádání o naší minulosti je plné nezodpovězených otázek, omylů a chyb, ale tu a tam se v něm vyskytne také obyčejný podvod. Jedním z nejznámějších byl objev takzvaného Piltdownského člověka.

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas