Zapomenutá královna Johana byla jedinou českou královnou, která pocházela z místní šlechty

Johana z Rožmitálu byla jedinou českou královnou, která pocházela z místní šlechty, výřez - Foto: Wikimedia Commons, ŠJů, CC BY-SA 3.0

Johana z Rožmitálu byla jedinou českou královnou, která pocházela z místní šlechty, výřezFoto: Wikimedia Commons, ŠJů, CC BY-SA 3.0

Svému manželovi Jiříku z Poděbrad radila v diplomatických záležitostech a sama se postavila do čela armády, když zemi ohrožoval Matyáš Korvín. A na zemském sněmu přiměla katolíky a kališníky ke svornosti. Od smrti královny Johany z Rožmitálu právě uplynulo 540 let.

Když se roku 1450 ženil Jiří z Kunštátu a Poděbrad s Johanou z Rožmitálu, nešlo o běžnou svatbu, byť mezi příslušníky dvou významných českých rodů. 

 

Právě uplynulo 540 let od úmrtí jediné české královny pocházející z místní šlechty. Johana z Rožmitálu byla manželkou Jiříka z Poděbrad i aktivní političkou své doby. Připravila Milena Štráfeldová.

Vložit na svůj web

Byl to svým způsobem i Jiříkův vzkaz, že je čas ukončit sváry v zemi rozvrácené husitskými válkami. Jiřík byl totiž kališník, zatímco rod Lvů z Rožmitálu se hlásil ke katolické víře. 

Roku 1452 se Jiřík stává zemským správcem a o rok později na český trůn usedá mladičký Ladislav Pohrobek. Uprostřed příprav na sňatek s francouzskou princeznou Magdalenou však náhle umírá. 

A Evropou se začne šířit nařčení, že na jeho smrti má podíl „travička“ Johana z Rožmitálu. Až roku 1985 Emanuel Vlček dokáže, že Ladislav zemřel na leukémii. 

Čeští pánové si svého vládce tentokrát vyberou mezi sebou. Králem zvolí Jiříka. Ten přitom musí biskupům tajně slíbit, že bude pronásledovat kacíře. 

Jan Vilímek: Jiří z Poděbrad a Kunštátu - Foto: Wikipedia, public domain - volné dílo

Jan Vilímek: Jiří z Poděbrad a KunštátuFoto: Wikipedia, public domain - volné dílo

Nový panovník si slib vyloží po svém a to povede až k situaci, kdy papež Pius II. roku 1462 zruší basilejská kompaktáta, která dosud umožňovala víru podobojí, povolá Jiříka před církevní soud a uvrhne ho i s rodinou do klatby. 

Právě v té době se Jiřík zachová jako skutečný státník. Dobře si uvědomuje, jakou hrozbu pro Evropu znamenají Turci. K evropským dvorům proto vyšle poselstvo s návrhem na vznik mírové organizace. 

Neuspěje, svého plánu se ovšem nevzdává a tentokrát mu pomůže Johana. Do Evropy roku 1465 vypraví další poselstvo, které vede její bratr Jaroslav Lev z Rožmitálu. Jde o slavnou výpravu Z Čech až na konec světa.

Jiřík roku 1471 umírá, ale Johana se z politického života země nestáhne. Svolá sněm do Kutné Hory, kde prosadí volbu Vladislava Jagellonského českým králem. 

Snahu o smír završí tříhodinovou řečí na sněmu v Benešově roku 1473, kde vyzývá rozvaděné pány ke vzájemné shodě. 

Jako královna vdova sídlí na Mělníce a její pobyt se stal pro město požehnáním. Když roku 1475 zemře, je pochována v mělnickém chrámu, který štědře dotovala. Krátce na to syn Hynek odváží její ostatky do Prahy. 

V chrámu sv. Víta po boku Jiříka z Poděbrad však nejsou. 

Kde je hrob zapomenuté české královny? Na to chce ve svém filmu odpovědět dokumentarista Pavel Ries. Je přesvědčen o tom, že Johanino místo posledního odpočinku ukrývá jeden z pražských kostelů. 

Autor:  Milena Štráfeldová
Pořad: Historie Plus  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: sobota 20:33, repríza neděle 08:34,  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 18. listopadu  2017     AudioVideo  rubrika: Historie Plus

  Poslední setkání Voskovce a Wericha

  Voskovec a Werich, mimořádné osobnosti, které zanechaly hlubokou stopu nejen v kulturní historii. Spolužáci z pražského gymnázia, jejichž životy byly po řadu let tak těsně spjaté, že si snad ani jednoho bez druhého...

   
 • 11. listopadu  2017     Audio  rubrika: Historie Plus

  Říjnová revoluce a soumrak ruské inteligence

  Tragické osudy ruské inteligence v průběhu bolševického puče dodnes nazývaného honosně Velká říjnová socialistická revoluce jsou v ruské literatuře asi nejhlouběji zpracovány v románech Doktor Živago Borise Pasternaka...

   
 • 4. listopadu  2017     Audio  rubrika: Historie Plus

  VŘSR - puč nazvaný revoluce

  Známá anekdota z dob nedávno minulých vyprávěla o tom, že Lenin byl vlastně Uljanov, Stalin Džugašvili a říjnová revoluce proběhla v listopadu - díky skoro dvoutýdennímu rozdílu mezi kalendářem gregoriánským a juliánským,...

   

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace