Krátce z Plus28. června  2017  

Protikomunistický odboj vedli jiní než bratři Mašínové, říká historik Tomek

Prokop Tomek - Foto: Jana Trpišovská

Prokop TomekFoto: Jana Trpišovská

Den památky obětí komunistického režimu nepatří mezi nejviditelnější významné dny. Někteří politici pronesou pár slov o tom, že se nesmí zapomínat, velká část ale přejde tento den mlčením. A průzkumy ukazují, že mnoho lidí v Česku se na předlistopadovou éru dívá velmi smířlivým pohledem. Přitom právě 27. června 1950 byla popravena Milada Horáková, zřejmě nejznámější oběť komunistického režimu.

Kolik lidí vlastně padlo za oběť komunistickému režimu? „Pokud jde o soudní rozhodnutí, udává se číslo kolem 250 popravených. Pak je tu otázka státních hranic, kde lidé umírali i v 80. letech. Jde asi o 300 lidí, většina z nich zahynula na útěku z Československa. Ale někteří šli i opačným směrem, ostatně probíhala studená válka,“ přibližuje. 

Po únoru 1948 začaly vznikat odbojové skupiny, například ta bratří Mašínů. „Ta získala největší pozornost svým odchodem do zahraničí v roce 1953. Konkrétních protirežimních činů je u ní ale minimum, většinou šlo jen o přípravy. V jejím stínu zůstává celá řada dalších skupin.“ 

Autor:  Jana Trpišovská
Krátce z Plus27. června  2017  

Humplík: Jednotný azylový systém nám neumožní prověřit žadatele

Filip Humplík byl jedním z hostů pořadu Pro a proti - Foto: Jana Trpišovská

Filip Humplík byl jedním z hostů pořadu Pro a protiFoto: Jana Trpišovská

Debata na summitu Evropské unie opět ukázala, že se státy Unie neumí shodnout na rok starém návrhu reformy evropského azylového systému. Má debata o společné azylové politice s kvótním systémem ještě smysl, nebo by se měl najít jiný přístup k řešení migrační krize? „Bez společného evropského azylového systému bude mít celý schengenský prostor problém fungovat,“ říká advokátka Eva Holá, která působila v Organizaci pro pomoc uprchlíkům.

Předseda pražské ODS Filip Humplík se domnívá, že Evropská unie by jednotný azylový systém mít neměla. „Jedna z věcí, které se mi líbí, je schengenský systém, to znamená volný pohyb osob. Ve chvíli, kdy jej napadneme tím, že si jednotlivé státy nebudou moci určovat, kdo u nich bude a nebude, tak se ten systém rozpadne,“ říká Humplík. Podívejte se na celý záznam debaty na videu: 

Autor:  Jana Trpišovská
Krátce z Plus24. června  2017  

Jiří Paroubek odešel ze studia Plusu po několika minutách. Podívejte se

Jiří Paroubek odešel z vysílání Českého rozhlasu Plus po několika minutách rozhovoru - Foto: Jana Trpišovská

Jiří Paroubek odešel z vysílání Českého rozhlasu Plus po několika minutách rozhovoruFoto: Jana Trpišovská

Hostem pátečního Interview Plus byl bývalý předseda vlády a ČSSD Jiří Paroubek. Moderátor Michael Rozsypal zahájil rozhovor otázkami na snahu Jiřího Paroubka vrátit se do sociální demokracie. Na další témata nedošlo, protože Paroubek ze studia předčasně odešel.

„Chtěl jsem ČSSD podpořit v jejich těžké situaci. Volební preference na 10 procentech a ze strany měsíčně odcházejí stovky lidí. Když jsem odcházel, měla strana 24 tisíc členů, teď má 16 tisíc. Chtěl jsem rozšířit členskou základnu, o víc mi ani nešlo,“ řekl Paroubek. Ke vstupu do strany ale nesplňuje základní podmínku - jeho původní organizace s ním nesouhlasí. Protože moderátor nechtěl změnit téma, rozhodl se Jiří Paroubek z vysílání po několika minutách odejít. Podívejte se na videozáznam: 

Autor:  Jana Trpišovská
Krátce z Plus24. června  2017  

Vláda nechala zbohatnout těžaře uhlí, u lithia by to mohla změnit, vyzývá Hnutí Duha

Jiří Koželouh byl jedním z hostů Pro a proti - Foto: Jana Trpišovská

Jiří Koželouh byl jedním z hostů Pro a protiFoto: Jana Trpišovská

Česká vláda schválila před několika dny surovinovou koncepci, z níž vyplývá, že do budoucna by měl stát více než dosud investovat do geologického průzkumu ve snaze objevit další možná naleziště strategicky významných kovů. S těmi počítá především pro nově rostoucí digitální obory. „Oceňujeme, že vláda ustoupila od nového otvírání uranových dolů a je opatrnější,“ chválil v pořadu Pro a proti ředitel Hnutí Duha Jiří Koželouh.

„Je třeba minimalizovat dopady těžby na místní lidi i na přírodu. Je také potřeba zajistit, aby surovina vytěžená v České republice nebyla těžena jen jako surovina, protože to by ekonomice moc nepřineslo,“ dodává Koželouh. 

Surovinový průmysl prošel obrovskou změnou v zaměření na komodity. „Dnes se vyspělé technologie soustřeďují zejména na hi-tech materiály, které nás před dvěma desítkami let nezajímaly,“ upozornil Pavel Kavina, ředitel odboru surovinové politiky ministrestva průmyslu a obchodu na nové možnosti, se kterými počítá česká surovinová koncepce. Podívejte se na celou debatu na videu: 

Autor:  Jana Trpišovská
Krátce z Plus22. června  2017  

Štěch: Nahlásit pseudopodnikatele? Tuto morálku bychom měli pěstovat

Milan Štěch byl jedním z hostů pořadu Pro a proti - Foto: Jana Trpišovská

Milan Štěch byl jedním z hostů pořadu Pro a protiFoto: Jana Trpišovská

Bouřlivou diskuzi rozpoutal výrok šéfa Senátu Milana Štěcha, že mezi živnostníky je řada těch, kteří podnikají sami na sebe kvůli nízkým odvodům. Kdyby se prý odvody srovnaly se zaměstnaneckými, objevilo by se v Česku až několik desítek tisíc lidí ochotných se nechat zaměstnat.

„Třeba v Dánsku, když je někdo nezaměstnaný, a přitom si dělá na svém, soused to prostě řekne, protože ho okrádá i o jeho peníze, které do systému dává. Tuto morálku bychom měli pozvednout vzájemně. Možná, se to někomu nebude líbit, ale lhostejnost se nevyplácí,“ říká Štěch. 

Předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček ujistil, že se ani on, ani asociace jakékoli diskuzi nebrání. „Ale nechápu, proč pro zahájení této diskuze o odvodech pan předseda použije sdělení, že nejsou živnostníci z národohospodářského hlediska využiti, a tudíž mohou být užitečnější někde jinde. To není diskuze, ale je to o ideologii. A zanášení ideologie do takové diskuze principiálně odmítáme.“ Podívejte se na celou diskuzi na videu: 

Autor:  Jana Trpišovská
Krátce z Plus21. června  2017  

Měla by Česká republika kvůli kvótám odejít z Evropské unie?

Ladislav Jakl byl jedním z hostů pořadu Pro a proti - Foto: Jana Trpišovská

Ladislav Jakl byl jedním z hostů pořadu Pro a protiFoto: Jana Trpišovská

Mělo by se Česko vzepřít Bruselu a kvůli kvótám na přijímání uprchlíků začít připravovat odchod z Evropské unie, jak radí bývalý prezident Václav Klaus? Ten reaguje na záměr Evropské komise zavést s Českou republikou, Polskem a Maďarskem řízení kvůli nepřijímání uprchlíků podle stanovených kvót. Byl by odchod z EU adekvátní reakcí?

„Do Evropské unie jsme nikdy neměli vstupovat,“ uvedl v pořadu Pro a proti ředitel Centra společenských studií Institutu Václava Klause Ladislav Jakl. Ten tvrdí, že po těchto „trestech, které vyhlásila nikým nevolená Evropská komise“ by mělo být i širší veřejnosti jasné, že Evropská unie „zcela postrádá demokratické mechanismy“. 

Europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09,STAN) upozornil, že je na místě si uvědomit, co nám Evropská unie skýtá. „Prosperitu, bezpečnost a možnost ovlivňovat vývoj části světa, se kterou jsme historicky spjatí.“ „A jsem rád, že se politická reprezentace v 90. letech rozhodla jednoznačně směřovat naši zemi ke vstupu do Evropské unie. Myslím, že to byl Václav Klaus, který přihlášku pro vstup do Evropské unie podal, a já mu za to tímto děkuji.“ Podívejte se na celou diskuzi na videu: 

Autor:  Jana Trpišovská
Krátce z Plus16. června  2017  

Hůř už sociálním demokratům být nemůže, myslí si analytička

Lenka Zlámalová, komentátorka Echa24 - Foto: Jana Trpišovská

Lenka Zlámalová, komentátorka Echa24Foto: Jana Trpišovská

Vedení sociálních demokratů se snaží zastavit pokles volebních preferencí, o kterém informují i aktuální průzkumy veřejného mínění. Pomůže sociálním demokratům výměna volebního a stranického lídra? Má ještě ČSSD šanci zvrátit odliv voličů? „Hůř už být nemůže. Cokoliv, co ČSSD udělá, může situaci jen zlepšit,“ uvedla v pořadu Pro a proti komentátorka týdeníku Echo24 Lenka Zlámalová.

Politolog Patrik Eichler z Masarykovy demokratické akademie věří, že sociální demokracie může ještě některé voliče přitáhnout zpět, když přiměje jiné politické strany i novináře, aby reagovali na to, co program strany představuje. „ČSSD se musí také vymanit z polohy, kdy jen reaguje, například na Andreje Babiše.“ Podívejte se na celou debatu na videu: 

Autor:  Jana Trpišovská
Krátce z Plus15. června  2017  

Sobotka měl odvolat Babiše už dávno, říká šéf ODS Fiala

Petr Fiala - Foto: Jana Trpišovská

Petr FialaFoto: Jana Trpišovská

Občanská demokratická strana slibuje, že zjednoduší podnikání, omezí byrokracii a sníží daně. Klasické pravicové recepty v minulosti pomohly ODS stát se nejsilnější polistopadovou stranou. Po období kmotrů a pádu Nečasovy vlády se ale zdálo, že ODS politickou scénu buď opouští, nebo bude hrát okrajovou roli. Nyní jí průzkumy věští mnohem slibnější budoucnost.

Z postu ministra financí musel odejít předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Důvody, kvůli kterým odstoupil, tedy kauza korunových dluhopisů nebo nahrávky jeho rozhovorů s novinářem Mladé fronty DNES, vytáhla na světlo podle Fialy ODS. „Ty důvody byly pro nás už dávno pádné. Mnoho měsíců před tím jsem vyzýval pana premiéra, aby odvolal Andreje Babiše z vlády. Bohuslav Sobotka jednal velmi pozdě, až pod tlakem opozice a veřejnosti. Premiér měl jednat daleko dřív, ušetřili bychom si spoustu nechutností, které jsme na politické scéně zažili,” myslí si Fiala. Podívejte se na celé Interview Plus na videu: 

Autor:  Jana Trpišovská
Krátce z Plus13. června  2017  

Kontroloři nám odcházejí ke kontrolovaným, přiznává šéf NKÚ

Miloslav Kala - Foto: Jana Trpišovská

Miloslav KalaFoto: Jana Trpišovská

Poslanecká sněmovna má poslední příležitost schválit rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu. Času do voleb už totiž zbývá velmi málo a hrozí, že změna ústavy, kterou nevládní organizace považují za klíčové protikorupční opatření, spadne pod stůl. Úřad dnes dohlíží na to, jak stát hospodaří se svým majetkem a jak plní státní rozpočet. Do jeho působnosti už ale nepatří kontrola obcí, měst, krajů a společností s jejich majetkovou účastí.

To samé platí i o firmách vlastněných státem, veřejných vysokých školách a o veřejnoprávní televizi a rozhlasu. „Zhruba třetina veřejných prostředků je nyní mimo kontrolu Nejvyššího kontrolního úřadu, což by nová úprava měla změnit,“ přibližuje jeho prezident Miloslav Kala. Podívejte se na celý rozhovor na videu: 

Autor:  Jana Trpišovská
Krátce z Plus12. června  2017  

Michael Žantovský: Mladé Brity láká Corbynova radikální rétorika

Michael Žantovský - Foto: Jana Trpišovská

Michael ŽantovskýFoto: Jana Trpišovská

Britské parlamentní volby těsně vyhráli konzervativci, v 650členném parlamentu nezískali většinu. Premiérka Theresa Mayová přesto věří, že se jí podaří sestavit vládu, a to s pomocí severoirské Demokratické unionistické strany. „Výsledek na první pohled není katastrofální. Ale Konzervativní strana v roce 2015 po osmnácti letech získala absolutní většinu v Dolní sněmovně – a tu teď ztratila,“ hodnotí bývalý velvyslanec ve Spojeném království Michael Žantovský.

Naopak výrazně uspěli labouristé, kteří těžili hlavně z přízně mladých voličů. Lídr strany Jeremy Corbyn tím Žantovskému připomíná Bernieho Sanderse, který byl soupeřem Hillary Clintonové v prezidentských primárkách amerických demokratů. Otázkou ale je, zda v případě Corbyna nešlo především o protestní hlasy. Podívejte se na celé Interview Plus na videu: 

Autor:  Jana Trpišovská
    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  10
Další  |  Poslední

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace