Jan Fingerland: Jak Cohn zarmoutil Trumpa

Gary Cohn je demokrat a zároveň zastánce co nejsvobodnější obchodní výměny - Foto:  ČTK/AP, Manuel Balce Ceneta

Gary Cohn je demokrat a zároveň zastánce co nejsvobodnější obchodní výměnyFoto:  ČTK/AP, Manuel Balce Ceneta

Lidé přicházejí a odcházejí, tak shrnul Donald Trump zprávu o odchodu svého ekonomického poradce Garyho Cohna. Tentokrát bylo zřejmé, že mu to není jedno.

Cohnův odchod má dva důležité aspekty, vnitropolitický a zahraničně-ekonomický. Trumpův tým sestával ze tří ne vždy spřátelených bloků – ideologických spřízněnců z alternativní pravice; expertů, zejména armády, ale i byznysu; a spíše liberálně orientovaných spolupracovníků, jako je dcera Ivanka a její manžel. 

Cohn patřil někam na rozhraní mezi odborníky a „demokraty“ z rodinného bloku. Proslýchalo se, že měl velké výhrady vůči prezidentovi už v době, kdy podle jeho názoru Trump neodsoudil dostatečně rezolutně rasistické útoky v Charlottesvillu. 

Pokračování rozpadu? 

Pro Trumpa je Cohnův odchod nedobrým signálem. Je to totiž další výše postavený člen týmu, který v posledních týdnech opouští Bílý dům, a především patří k těm, kteří byli považováni za nejdůvěryhodnější. Jeho přítomnost v Bílém domě sloužila i jako ujištění důležitých hráčů, zejména v oblasti velkého byznysu, že věci běží čitelným způsobem.  

Trump se už dříve projevoval jako politik, který sliboval ochránit americké výrobce před prý neférovou konkurencí pomocí protekcionismu - Foto:  ČTK/AP, Andrew Harnik

Trump se už dříve projevoval jako politik, který sliboval ochránit americké výrobce před prý neférovou konkurencí pomocí protekcionismuFoto:  ČTK/AP, Andrew Harnik

Přesto se všichni shodovali, že se Gary Cohn vyjímal v Trumpově okolí podivně, a to nikoli proto, že vzešel z firmy Goldman Sachs, na kterou dříve Trump coby bojovník proti establishmentu dštil oheň. Cohn je demokrat a zároveň zastánce co nejsvobodnější obchodní výměny.  

Byl to také on, kdo z velké části stál za zákonem o snížení a zjednodušení daní pro firmy a střední třídu. Tím pravděpodobně považoval svou misi za splněnou – na rozdíl od řady jiných Trumpových spolupracovníků jeho prestiž ani blahobyt nestojí na co nejdelším setrvání v prezidentově okolí. Trump také Cohnův odchod nekomentoval jako zradu, spíše se jen snažil zmenšit škody na imagi, které tím Bílý dům utrpí. 

Nesvobodný obchod 

Proč Cohn odchází není oficiálně známo, ale předpokládá se, že důvodem je jeho nesouhlas s posledními prezidentovými kroky v oblasti zahraničního obchodu. Trump se už dříve projevoval jako politik, který sliboval ochránit americké výrobce před prý neférovou konkurencí pomocí protekcionismu. Cohn odešel krátce poté, co prezident ohlásil záměr uvalit clo na dovoz oceli a hliníku.  

A tím se dostáváme k druhému důležitému aspektu jeho odchodu. Trumpova snaha o ochranu amerického trhu, zejména tradičního průmyslu, může za cenu dočasné záchrany části pracovních míst dlouhodobě poškodit tamní ekonomiku. Může ale dost těžce dopadnout na světovou obchodní atmosféru. 

Jan Fingerland: Trumpova snaha o ochranu amerického trhu, zejména tradičního průmyslu, může za cenu dočasné záchrany části pracovních míst dlouhodobě poškodit tamní ekonomiku - Foto: Khalil Baalbaki

Jan Fingerland: Trumpova snaha o ochranu amerického trhu, zejména tradičního průmyslu, může za cenu dočasné záchrany části pracovních míst dlouhodobě poškodit tamní ekonomikuFoto: Khalil Baalbaki

Evropa zpozorněla 

Například evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová už varovala, že EU je připravena reagovat odvetnými cly na americké výrobky, včetně oblíbených motocyklů a džínových kalhot. Na podobné obchodní válce by ale prohrávali i ti, kdo na motorkách nejezdí a nosí manšestráky. Vyhlídka zvyšování cel znepokojuje státy jako je Německo, které je zainteresováno na snadném exportu ještě mnohem více než Amerika. 

Nepříjemný dopad by takový stav mohl mít i na české hospodářství, které je také orientované na vývoz a navíc slouží jako subdodavatel exportně úspěšných německých firem.  

Už se objevila jména dvou možných Cohnových nástupců. Jeden z nich je silně liberální reaganovec, druhý je ostrý kritik čínských obchodních praktik i snižování obchodních bariér. Trump svou volbou dá signál, kam chce Ameriku nasměrovat dál. 

Autor:  Jan Fingerland
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 21. března  2018     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Ivan Hoffman: Ostře sledovaný prezident

  V současné slovenské politické krizi se jejím nejsledovanějším aktérem stává prezident Andrej Kiska. Média si kladou otázku, co je schopen ve své funkci proti zkorumpované vládě a zlým politikům v zájmu občanské společnosti...

   
 • 20. března  2018     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Ondřej Konrád: David Rath versus důkazy

  „Kdyby existoval trest smrti nebo trest doživotní práce v jáchymovských dolech, tak mi ho státní zástupce také navrhne,“ prohlásil v úterý David Rath poté, co zazněla závěrečná řeč Petra Jiráta v dalším kole vleklého...

   
 • 20. března  2018     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Petr Šabata: Prezident Kiska se zachoval jinak než Miloš Zeman

  Prezident Andrej Kiska kráčí po laně napjatém nad slovenskou politickou scénou jistě a elegantně. Odmítl sice sestavu nové vlády, kterou mu přinesl pověřený premiér Peter Pellegrini, ale přitom nevyhlásil válku parlamentu,...

   
 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace