Jefim Fištejn: Jak se bránit ruským trollům?

Jefim Fištejn: Programy hybridní války jsou uzpůsobeny podmínkám každého státu zvlášť s přihlédnutím k místním specifikám a politické situaci - Foto: Radko Kubičko

Jefim Fištejn: Programy hybridní války jsou uzpůsobeny podmínkám každého státu zvlášť s přihlédnutím k místním specifikám a politické situaciFoto: Radko Kubičko

Sociální síť Facebook oznámila, že do konce roku vytvoří zvláštní nástroj, který umožní uživatelům zjistit, zda se v minulosti nesetkali s příspěvky pocházejícími z ruské „továrny trollů“ a nepřihlásili se náhodou do fakeové skupiny vytvořené v Rusku.

Týká se to především amerických uživatelů, ale nejen jich. Britský tisk zjistil, že více než 80 krát citoval podstrčené tweety coby zaručené zprávy, než síť Twitter odhalila jejich původ a zablokovala jejich účty.  

Problém ruských trollů v amerických a evropských sítích zůstává mimořádně zpolitizován. Může za to zjištění, že aktivně zasahovali do politických kampaní, ať už se jedná o britské referendum o vystoupení z Evropské unie, či americké prezidentské volby. Veřejnost cítí, že je zapotřebí problém odpolitizovat a vnímat ho výlučně jako otázku bezpečnosti. 

Tento názor sdílí také bývalý analytik Národní bezpečnostní agentury Spojených států, nyní komentátor časopisu The Observer John Schindler. Má za to, že celý problém dostal neblahý stranický nádech. Avšak průběh investigace zvláštního vyšetřovatele Roberta Millera ukázal, že v ohnisku jeho pozornosti se nacházejí demokraté stejně tak jako republikáni.  

S použitím sociálních sítí, zejména Facebooku, Twitteru, Instagramu a dalších se Kreml snaží podkopávat zřízení mnoha zemí světa - Foto: CC0 Public domain

S použitím sociálních sítí, zejména Facebooku, Twitteru, Instagramu a dalších se Kreml snaží podkopávat zřízení mnoha zemí světaFoto: CC0 Public domain

Mnozí členové Demokratické strany rovněž udržovali styky s Kremlem a dostávali nekalé peníze. Vyšetřování dostává konečně nadstranickou povahu. Bylo zjištěno, že prostřednictvím trollů a botů útočil Kreml na americkou demokracii nejen zprava, ale také zleva. Podporoval taková hnutí jako Black Lives Matter (Na černých životech záleží), prosazoval argumenty krajně levicových organizací.  

Obstát v hybridní informační válce 

John Schindler se domnívá, že každý prostředek je Rusku dobrý, když může pomoci memu prosazovat protizápadní a protiamerickou propagandu. S použitím sociálních sítí, zejména Facebooku, Twitteru, Instagramu a dalších se Kreml snaží podkopávat zřízení mnoha zemí světa. Programy hybridní války jsou uzpůsobeny podmínkám každého státu zvlášť s přihlédnutím k místním specifikám a politické situaci. 

Kupříkladu ve Spojených státech ruští trollové prezentují Donalda Trumpa jako nacionalistu a protivníka imigrace. Zároveň prosazují požadavky rasové a sociální spravedlnosti, stimulují v zemi různá hnutí sociálního odporu. Jediný společný záměr spojující kritiku zprava a zleva spočívá v dokazování, že Amerika je špatná a zanikající civilizace.  

Zhruba stejnou taktiku používají vůči Evropské unii. Důvěřivým lidem ruští trollové vnucují představu, že Rusko je jedinou vskutku křesťanskou zemí světa, která brání tradiční hodnoty před západními úchylkami, jako je alternativní sexuální orientace, že Rusko je jedinou civilizací, která ochraňuje bílou rasu před vyhubením. 

Důvěřivým lidem ruští trollové vnucují představu, že Rusko je jedinou vskutku křesťanskou zemí světa, která brání tradiční hodnoty před západními úchylkami - Foto: Alexander Gusev,  CC BY-SA 3.0

Důvěřivým lidem ruští trollové vnucují představu, že Rusko je jedinou vskutku křesťanskou zemí světa, která brání tradiční hodnoty před západními úchylkamiFoto: Alexander Gusev, CC BY-SA 3.0

Lidé náchylní ke spikleneckým teoriím se snadno stávají obětí cílené propagandy „továrny trollů“. Antisemitům nabízí „důkazy“ toho, že světu vládnou sionisté, levičákům podstrkávají protikapitalistické slogany, které jen na první pohled vypadají jako boj proti korupci.  

Kupříkladu vůdkyně amerických Zelených a prezidentská kandidátka v posledních volbách Gill Steinová se netají svými proputinskými sympatiemi a u příležitosti 10. výročí založení televize Russia Today seděla u stolu s Vladimírem Putinem paradoxně spolu se svým ideovým odpůrcem generálem Michaelem Flynnem.  

Bez pochopení globálního měřítka této záškodnické činnosti nelze účinně obstát v hybridní informační válce vedené Kremlem, míní John Schindler. 

Autor:  Jefim Fištejn
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace